مقاله معرفی اقیانوسها و دریاها و مواد آلوده کننده ی آن
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی  »  مقاله معرفی اقیانوسها و دریاها و مواد آلوده کننده ی آن

مقاله معرفی اقیانوسها و دریاها و مواد آلوده کننده ی آن

Here's oceans and seas and its contaminants

دانلود مقاله معرفی اقیانوسها و دریاها و مواد آلوده کننده ی آن

معرفی اقیانوسها و دریاها:

اقیانوسها و دریاها بیش از ۳۶۱ میلیون کیلومتر مربع از ۵۱۰میلیون کیلومتر مربع سطح کل زمین یعنی تزدیک به ۷۱% سطح آن را می پوشانند. به عبارت دیگر حدود ۴/۳ سطح کره ی زمین را آب پوشانده است. این مجموعه پرحجم و وسیع به دنیای اقیانوسی مرسوم است. پراکندگی ناموزون خشکی ها و برآمدگی های مختلف در زیر آب، دنیای اقیانوس را به چند اقیانوس و چندین دریا به شکل های مختلف تقسیم کرده است. اقیانوسها وسیع و عمیق هستند به همین دلیل آب اقیانوسها دارای ویژگی های مشترک بوده و دامنه تغییرات در آنها خیلی کم و تدریجی است.

کارکردهای اقیانوس ها:

اقیانوس های زمین کارکردهای زیادی دارند، مخصوصاً بر روی دما و هوا تأثیر می گذارند، اگر اقیانوس وجود نداشت و همه زمین خشکی بود، اثر گلخانه ای دمای زمین را بسیار بالا می برد. این چرخه آب است که مانع می شود تا زمین به خاطر اثر گلخانه ای خیلی گرم شود. اگر زمین جو کنونی خود را داشت ولی اقیانوس نداشت و انرژی تابشی معادل همین انرژی ای که حالا به زمین می رسد را دریافت می کرد، دمای سطح زمین به ۶۷ درجه سانتی گراد می رسید؛ اما این اتفاق نمی افتد چون اقیانوس ها بیشتر گرمایی که از خورشید به زمین می رسد را ذخیره می کنند.

اقیانوس که پیوسته در حال حرکت است، این انرژی گرمایی را در سراسر کره زمین پخش می کند. این کار باعث می شود خشکی های زمین و نیز هوا در طول زمستان گرم و در طول تابستان خنک شوند. به عبارتی اقیانوس ها دمای زمین را معتدل نگه می دارند.

اقیانوس های زمین

اقیانوس های زمین همه به همه متصل اند. زمین دارای ۵ اقیانوس می باشد که عبارتند از: اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس، هند، منجمد شمالی و منجمد جنوبی. همچنین تعداد زیادی دریا وجود دارد(درایها شاخه های کوچکتری از اقیانوس هستند.)

چه چیزی باعث ایجاد موج در اقیانوس می شود؟

باد امواج را در سطح اقیانوس ها و دریاچه ها به وجود می آورد. باد در حین اصطحکاک بین مولکولهای هوا و مولکولهای آب مقداری از انرژی اش را به آب انتقال می دهد. بادهای قوی تر مثل بادهای طوفانی موج های بزرگتری را بوجود می آورند.

امواج آب به طور افقی حرکت نمی کنند، آنها فقط رو به پایین و بالا حرکت می کند(یک موج جریان آب را ایجاد نمی کند)

چه چیزی باعث ایجاد جزر و مد می شود؟

جزر و مدها، بالا رفتن و پایین افتادن دوره ای بدنه بزرگی از آب هستند. جزر و مدها به وسیله کنش و واکنش جاذبه ای بین زمین و ماه به وجود میآیند. کشش جاذبه ای ماه باعث می شود اقیانوس ها به سمت بالا بروند و برآمده شوند. برآمدگی های دیگری رخ می دهد که عکس شرایط قبلی است یعنی زمانی که زمین به جانب ماه کشیده می شود. از آنجایی که موقعی که این اتفاق می افتند زمین می چرخد، هر روز دو جزر و مد در اقیانوس  ها رخ می دهد.

مفهوم جامع آلودگی:

آلودگی عبارت است هر گونه تغییر در ویژگی های اجزاء متشکل محیط به طوری که استفاده پیشین از آنها ناممکن گردد و به طور مستقیم یا غیر مستقیم منافع حیات موجودات زنده را به مخاطره اندازد.

آلوده کننده ها (آلاینده ها)معمولاً در اثر فعالیتهای انسانی پدید می آیند و از همراهان دائمی جوامع بشری که تکنولوژی مدرن را در خدمت دارند، می باشند.

از طرف دیگر افزایش جمعیت، در آمد سرانه، پیشرفت تکنولوژی و بالا بودن استاندارد زندگی از عوامل مهم فزاینده آلاینده ها به حساب می آیند.

تعریف ماده آلوده کننده:

نظریات مختلفی در مورد تفسیر آلوده کننده و آلودگی وجود دارد، بدین دلیل هر گونه تعریف از آلودگی می بایست با توجه به مشکلات و مسائل مرتبط با آن، انجام گیرد، بر این اساس ماده آلوده کننده را می توان بدین صورت تعریف کرد: ماده آلوده کننده ماده ای است که رد جایی قرار می گیرد که به طور طبیعی نمی بایست آنجا قرار می گرفت و یا دارای غلظتی بیش از غلظت طبیعی باشد به نحوی که بر روی موجودات زنده اثر نا مطلوب داشته باشد.

در اینجا هدف ما بررسی آلودگی اقیانوسی می باشد کا در ادامه به عوامل عمده ی آلاینده ی اقیانوس اشاره می شود.

آلودگی، تمرکز و اقیانوس

به طور کلی، آلودگی هنگامی که متمرکز و غلیظ تر شود خطر بیشتری برای محیط ایجاد می کند. تعداد زیادی از آلاینده های مختلف زندگی روزمره ی ما را احاطه کرده اند (به عنوان مثال جیوه، مواد رادیو اکتیو)

اما از آنجایی که غلظت پایینی دارند، بدن ما به راحتی قادر به ترمیم و جبران آسیب های ناشی از آنها می باشد.


قیمت فایل : 1500 تومان | تعداد صفحات : 16 | فرمت فایل : word

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]