صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » اقتصاد  »  دانلود مقاله بورس

دانلود مقاله بورس

دانلود مقاله بورس

بورس؛ کی ، کجا، چگونه ؟ …
می گویند در بلژیک قرن پانزدهم، مردی به نام «واندر بورس» خانه ای داشت، که صرافان و دلالان در مقابل خانه اش به داد و ستد پول و اوراق بهادار می پرداختند. بدین ترتیب، نام فعالیتی که بعدها، یعنی در سال ۱۴۶۰ میلادی، دارای تشکیلاتی شد و بازار متشکلی را شامل گشت، از اسم آن مرد بلژیکی ، گرفته شد. اما تاریخ اولین بورس بین المللی را تنها می‎توان تا اوایل قرن هفدهم عقب برد، یعنی زمان تاسیس سازمان بورس آمستردام، با اینحال آنچه ذهنیت تشکیل چنین سازمانی را به وجود آورد، خود، داستان دیگری دارد؛ تجار و بازرگانان راهی را می جستند تا در معاملات خود، با زیان کمتری مواجه شوند، بهترین راه حل نیز تقسیم زیان بود ! آنچه در سال ۱۵۵۳ میلادی رخ داد، ایجاد شرکتهای سهامی عام بود که در سال ۱۶۰۲ با تاسیس شرکت هند شرقی، شکل اصلی خود را پیدا نمود و بدین ترتیب اساس بازار سرمایه پایه گذاری شد.
بازار سرمایه، همزمان با انقلاب صنعتی در اروپا، مانند قارچ شروع به رشد نمود و به مرور، کشورهایی نظیر آلمان، انگلیس و سوییس را در برگرفت. هر کدام از کشورها نیز، به نوبه خود و به فراخور نیاز خویش، قوانین و مقرراتی را وضع کردند تا از تقلب و حق کشی و … جلوگیری کنند.

مفهوم بورس:
با آنچه گفته شد می‎توان گفت: بورس به مکانی گفته می‎شود که در آنجا پاره ای از کالاها و اوراق بهادار قیمت گذاری می‎شوند و سپس بر روی آن کالاها و اوراق بهادار معامله انجام می‎گیرد.
پیشینه بورس در ایران:
اندیشه اصلی ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران به سال ۱۳۱۵ باز می گردد. در این سال دو کارشناس هلندی و بلژیکی فقط به منظور بررسی امکانات قانونی تشکیل سازمان بورس در ایران و احیاناً ایجاد آن، به ایران سفر کردند. در همان سالها بانک ملی نیز به عنوان تنها متصدی امور بانکی در کشور، مطالعات مشابهی را در دستور کار داشت. اما جنگ جهانی دوم، فرصت ادامه فعالیت را به هیچ یک از محققین نداد. از سرگیری مطالعات در این زمینه نیز به فرصت مناسبتری نیاز داشت و آرامش نسبی بعد از کودتای بیست و هشت مرداد ۱۳۳۲ زمان مساعدی بود برای اتاق بازرگانی، اتاق صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی تا چند سالی را به بررسی پیرامون این بازار و شرایط ایران برای تشکیل آن بپردازند. در سال ۱۳۳۳ به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ماموریت داده شد که به تشکیل بورس اوراق بهادار اقدام کنند این اقدام هم به نتیجه نرسید.

فهرست
بورس کی کجا چگونه؟
مفهوم بورس
پیشینه بورس در ایران
بورس تهران از ابتدا تا امروز
بورس اوراق بهادار و تشکیلات سازمانی اش
بورس را به چه می شناسند
انواع بورس
وظایف بورس
مزایای بورس
جاذبه های بورس اوراق بهادار برای مردم
جاذبه های بورس اوراق بهادار برای شرکت ها
بورس اوراق بهادار و اقتصاد کلان
روش تشکیل سبد سهام و مدیریت آن
انتخاب صنایع برتر
تعیین درصد مربوط به هر صنعت در سبد
انتخاب سهام برتر در هر صنعت
اصولاً خوبست چند سهم در سبد داشته باشیم
انواع سهام
ارزش سهام
زمان خرید و فروش سهام
شرایط و ضوابط پذیرش سهام در بورس اوراق بهادار
ماده ۲- ضوابط پذیرش سهام شرکت ها در تابلو دوم تالار اصلی
ماده ۳- ضوابط ارتقای سهام شرکت ها از تابلوی دوم به تابلوی اول تالار اصلی
ماده ۴- ضوابط پذیرش سهام شرکت ها در تالار فرعی
بورس ما و مشکلات آن
روند شاخص در دهه ۸۰
نارساییهای سیستم کنونی معاملات سهام
راز بقا در بورس تهران
منابع


تعداد صفحات : 50 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

هشتگ : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,