یبوست چیست؟
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما

یبوست چیست؟


یبوست چیست؟

کندى و تأخیر در سیر مدفوع در روده را یبوست نامند. شهرنشینان معمولا روزانه یکبار در صبحگاه و در ساعت معینى تخلیه روده مى‏نمایند. ولى روستانشینان بعلت هواى سالم و زندگى آرام روزى چند بار این عمل را انجام مى‏دهند.

یبوست چیست؟

یبوست چیست؟مدفوع عادى نرم و برنگ گندمى، سبز یا زرد بوده و تقریبا ۷۵% آن را آب تشکیل مى‏دهد. یبوست گاه خفیف است گاه شدید. گاهى موقتى است و برخى اوقات دائمى.
بعضى افراد هر دو سه روز یکبار، بعضى نیز یک هفته و گاه دو هفته و بیشتر دفع براز مى‏کنند. گهگاه بدون تاخیر روزانه تغییراتى در حالات فیزیکى و شیمیائى مدفوع رخ مى‏دهد. زمانى مزاج روزى چند بار عمل مى‏کند. ولى تعداد آن کافى نیست و گاهى نیز یبس است اما همان یکبار هم که عمل کند حالت اسهالى دارد. رنگ مدفوع یبس، کدر مایل به سیاهى بوده، خشک و سخت و بشکل گلوله‏هائى است. اگر مدتى در راست روده مانده باشد سخت و یک‏پارچه مى‏شود و غالبا کمى به مخاط سفید رنگ آغشته بوده و گاه نیز اندکى خون‏آلود است.
علت ابتلاء به یبوست‏
بى‏نظمى تغذیه- برخى اشخاص بواسطه بى‏نظمى و عادتى ناپسند و یا بعللى دیگر خردخرد غذا مى‏خورند و بهمین روى در دفع براز اختلال بوجود مى‏آورند. بعضى افراد خوراک‏هائى نظیر شیر، تخم‏مرغ و گوشت مى‏خورند که جذب بدن مى‏گردند و رسوب و فضولاتى ندارند یا اینکه مواد سلولزى ندارند و فضولاتى هم ندارند یا اینکه مواد سلولزى ندارند و فضولات آنها کم و ناکافى است و نمى‏تواند موجب تحریک و تخلیه روده گردد.
خوددارى و عدم دفع بموقع موجب اختلال و عادت شده و سبب تنبلى روده مى‏گردد.

منبع:
احمدیه، عبد الله، راز درمان (رساله اى در پزشکى سنتى و گیاه درمانى)، ۳جلد، اقبال – تهران، چاپ: هشتم، 1386 ه.ش.