گزارش تخصصی نقش نماز در انضباط اجتماعی
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » گزارش تخصصی  »  گزارش تخصصی نقش نماز در انضباط اجتماعی

گزارش تخصصی نقش نماز در انضباط اجتماعی

دانلود گزارش تخصصی نقش نماز در انضباط اجتماعی

دانلود گزارش تخصصی نقش نماز در انضباط اجتماعی

چکیده:
انسان موجودی است مدنی الطبع و چند بُعدی. فطرتش او را به طیف‌گرایی می‌کشاند و او را از بُعد درون گرایی به برون گرایی گسیل می‌دارد. هجرت آدم از جنّت و سکونت در ارض، و یا به قول مادّیون، هبوط او از غار به دشت و سیر مراحل کوچ به روستا، شهرک، شهر و دست یابی به تمدّن و تشکیل انجمن، شورا و مجمع نظریه جمع گرایی را تأیید می‌کنند.
گر چه «نماز» ارتباط انسان با خداوند منّان است، عامل پیوند همبستگی انسانها بایکدیگر نیز می‌باشد. در طول تاریخ یک قانون و یک سنّت حاکم بوده است و آن اینکه:
روابط اجتماعی آدم‌های یک مجموعه که بر اساس مادیّات و جذب منافع، علی الظاهر استوار بوده است دوامی نیافته و چند صباح بعد، شیرازه ارتباط از هم گسیخته است.
لیکن ارتباطات جمعی که بر پایه خدا و خدا محوری استوار بوده و مفاهیم:
۱ ـ واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا (آیه ۱۰۳ سوره آل عمران)
۲ ـ یا ایهاالذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم تفلحون (آیه ۲۰۰ سوره آل عمران)
را جزو دستور کار جمع خود قرار داده است، علاوه بر ایجاد حس اعتماد بین مجموعه، پایداری را در پی داشته است.

مقدمه:
کسانی که برنامه منظمی برای خود دارند و اوقات و امور خود را بر اساس آن تنظیم می کنند، علاوه بر مقاصد روزانه به اهداف عالی خود نیز دست می یابند و همیشه موفق و کامروا هستند؛ مثلاً کسی که خواب و خوراکش محدود و کارش طبق برنامه معینی باشد، از آنجا که هر کارش در زمان مخصوص خود اجرا می شود، هیچ یک از کارهایش مزاحم کار دیگر نیست. به تمام کارهای خود می رسد و با کمبود وقت، مواجه نمی گردد.
کدبانویی را در نظر بگیرید که تمام ظروف، وسایل آشپزخانه، ادویه و مأکولات را در جای خودش قرار می دهد و به هنگام نیاز، بدون اتلاف وقت، به آن دست می یابد و چون کارهای آشپزخانه اش معوق نمی ماند، به کارهای دیگر منزل، نیز می رسد و در کار خانه داری، موفق است و هیچگاه دچار فشارهای عصبی نمی گردد، فرسوده نمی شود و نزد همسر و فرزندان و میهمانان خود سرافراز است.
برعکس، آن که در کار زندگی او نظمی نیست، برای انجام عمل، از چند کار دیگر باز می ماند، بازرگانی که فاکتورها و نامه های رسیده و فرستاده را در کاغذ دانها و پوشه های مخصوص، قرار نمی دهد، در موقع لزوم، برای پیدا کردن یک نامه، چند ساعت معطل می شود و از کار تجارت، باز می ماند. چنین تاجری، علاوه بر آن که اوقات تلخی دارد، در کار خود موفق نیست.

فهرست
چکیده: ۱
مقدمه: ۳
تأثیر نماز در تمرکز حواس و حضور ذهن ۴
تأثیر تسبیحات در تمرکز ۷
راهکارهای اجرایی ارتباط جمعی در پرتو نماز ۸
راهکارهای اجرایی انضباط اجتماعی در پرتو نماز ۱۱
نماز نهال وجود انسان را از طبیعت به فطرت و از خزانه به باغ منتقل می کند ۱۶
نتیجه گیری: ۱۷
منابع: ۱۸


قیمت فایل : 5000 تومان | تعداد صفحات : 18 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]