دانلود پروژه کارآفرینی طرح تولید مصنوعات چوبی
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » جدید  »  کارآفرینی طرح تولید مصنوعات چوبی

کارآفرینی طرح تولید مصنوعات چوبی

دانلود مقاله کارآفرینی طرح تولید مصنوعات چوبی

فصل اول: شرح فعالیت
۱) شرح توصیفی
۱-۱- تاریخچه مصرف چوب:
شواهد و قرائن نشان می دهد که انسانهای اولیه از زمانی که در غارها می زیسته اند از چوب به واسطه شکل طبیعی و متناسب آن برای شکار حیوانات و غیره استفاده می نموده اند . اشیاء موجود در موزه طبیعی لندن نشان میدهد که بشر از حدود ده هزار سال قبل با نیزه چوبی به شکار می پرداخته و به وسیله تنه درختان از رودها و رودخانه ها عبور می کرده است . حدود پنج هزار سال قبل در اروپای شمالی ، استفاده از قایق ها و سورتمه های چوبی متداول بوده است . در کاوش های باستان شناسی در کنار دریاچه سوئیس و برخی نقاط دیگر که در گذشته در آب قرار داشتند پایه های چوبی خانه های شناور مربوط به دوران پارینه سنگی ، نوسنگی و عصر آهن بدست آمده که نشانه قدمت استفاده از چوب در ساختمان و وسایل کار است.
مصرف چوب در ایران تاریخ مدونی نداشته ولی طبق مطالعاتی که پژوهشگران و کاوشگران انجام داده اند مردمان بومی ایران قبل از مهاجرت آریایی ها از حدود ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح (ع) چوب را برای خانه سازی مصرف می نمودند. البته استفاده از چوب در تهیه وسایل کشاورزی نیز رونق داشته است در سنگ نوشته هایی که از تخت جمشید بدست آمده استفاده از چوب سدر در پوشش و تزئینات کاخها مشخص شده است . اهمیت چوب در ایران قدیم به پایه ای بوده که احترام به درختان جنگلی از دستورات اصلی کیش زرتشت به شمار می رفته است. استفاده از چوب برای قایق سازی و کشتی سازی نیز در دوران هخامنشی بسیار جالب توجه بوده است ، پس از گسترش دین اسلام صنایع و هنرهای چوبی در ایران تحت تاثیر رهنمودهای دینی قرار گرفته است ، بر همین اساس آثار هنرهای چوبی زیادی میتوان در مساجد و اماکن مقدسه نظیر درب ، منبر، کنده کاری ها و شبکه‌بندی ها یافت.
صنایع مبلمان قدیمی ترین بخش صنایع چوب جهان شمرده می شود زیرا بشر از دیر زمانی بصورت نیمکت از آن استفاده می کرده است ، در ایران این صنعت از قدمت زیادی برخوردار نیست چون در گذشته در اغلب نقاط ایران نشستن بر روی قالیهای زیبا و نفیس مرسوم بوده است و حتی تا اواخر دوره قاجار فقط در منازل معدودی از افراد سرشناس مبلهای مخصوص پارچه ای به سبک دربار فرانسه وجود داشته که اغلب از خارج وارد می شده است ولی پس از آن دوره با تغییر شیوه های زندگی مردم ، صنعت مبل سازی روبه ترقی گذاشته است و اکنون برخی از استادکارهای ایرانی قادر به خلق شاهکارهایی در این زمینه می باشند ، صنعت مبل سازی در حقیقت تلفیق هنر، علم و صنعت است بدین نحو که با بکار بردن ماشین آلات و تجهیزات و خلاقیت و هنر محصولی ساخته می شود که زینت بخش منازل و دفاتر است.
۱-۲- تاریخ بهره برداری از چوب
چوب در تاریخ زندگی انسان نقش مهمی داشته است. نگاهی کوتاه به تاریخ گذشته نشان می دهد که انسان اولیه از این ماده ارزشمند در بسیاری از عرصه های زندگی خود از جمله برای ساختن سرپناه، اسلحه و وسایل حمل و نقل، استفاده می کرده است. کلبه های اولیه که با شاخه ها و پوست درختان پوشناده می شدند، به کمک چوب به اشکال گوناگون تغییر شکل دادند، که از آن جمله می توان کلبه های ساخته شده از الوار، کلبه های روستایی، کلبه های دارای اسکلت چوبی، خانه های شهری نیمه چوبی،خانه های ویلایی و خانه های پیش ساخته را نام برد. چوب علاوه بر صنعت خانه سازی در ساختن اشیایی چون میز، صندلی و تختخواب هزاران سال به اشکال گوناگون مورد استفاده قرار گرفته است. در میان سلاحههای مورد استفاده انسان نیزه ها، سپرها، کمانها، منجنیق ها، دژکوب ها و حتی کشتی های جنگی و هواپیماها زمانی از چوب ساخته می شدند. استفاده از این سلاحها در شکل گیری تاریخ بشر مؤثر بود. انسان اولیه، برای حمل اشیاء سنگین از کنده های درخت به عنوان غلتک استفاده می کرد؛ بعدها این وسیله به شکل چرخهای چوبی تکامل پیدا کرد.
چوب در ساختن گاریها و درشکه ها، کالسکه ها و چرخها، کشتی های بادبانی و نجار، سورتمه ها و چوبهای اسکی، هواپیماها و گلایدرها و بسیاری از وسایل دیگر مورد استفاده دارد.
در کنار استفاده از چوب به عنوان ماده خام، ساخت ابزارهای کاردستی نیز تکامل یافت. تعجب آور اینکه بسیاری از این ابزارها شکا اصلی خود را طی قرون متمادی حفظ کرده اند و تغییرات بوجود آمده در آنها اندک است. بسیاری از ابزارهایی که ما امروز از آنها استفاده می کنیم، به ابزارهای مورد استفاده نیاکان ما شباهت فراوان دارند. صنعت چوب در هر عصری صنعتگران خاص خود را داشته است که معمولاً تحت عنوان نجار، درودگر، کابینت ساز، قایق ساز، چرخ ساز، کنده کار، خراط و غیره فعالیت می کردند. در این رهگذار، هر نسل جدید از اندوخته دانش تجربه و مهارت نسلهای پیشین بهره مند بوده است.
۱-۳- صنعت چوب در عصر حاضر
ظهور ماشین آلاتی که قادرند به مقدار فروان چوبهای مصنوعی مانند تخته چند لا،تخته یکپارچه، نئوپان و فیبر تولید کنند، در برابر طراحان و مهندسین برای ابداع ایده ها و فنون جدید افق گسترده ای گشوده است. تخته های چند لا را می توان برای ساختن کرجی ها و قایقهای تفریحی بادبانی سبک اما با دوام و مستحکم مورداستفاده قرار داد. انواع چوب را همچنین می توان قالب سازی کرد و در ساختن رویه نیمکت ها و قاب تلویزیون به کار برد. نئوپان و تخته یکپارچه نیز لایه هایی از چوب یا پلاستیک روکش می شوند و برای تولید انبوه کالاهایی چون وسایل خانه و قفسه های آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر پیدایش چسب های جدید که با سرعت و قدرت فوق العاده ای اشیاء را به هم می چسباند سبب شده است که روشهای تُنکه سازی (ورقه سازی) بیش از پیش گسترش یابد. در روش تنکه سازی، مانند روش تهیه تخته های چندلا، با چسباندن چندین لایه چوب به هم، اشکال و اندازه هایی را بوجود می آورند که تهیه آنها از هیچ طریق دیگری امکان پذیر نیست. چهارچوب درهای بزرگ عمارات و ساختمانهای عظیم که عمدتاً انحناها و پیچ و تاب های عجیب و غریب دارد و فوق العاده مستحکم و بادوام است، به همین طریق ساخته می شود.
اشکال مختلفی که در ساختمان چهارچوب نیمکت ها و پایه های میزها دیده می شو نیز حاصل روش تنکه سازی است. در کارخانه های سازنده لوازم چوبی یا سایر مراکز تولیدی صنعت چوب، دستگاههای متنوع و فراوانی به چشم می خورد که طراحان و متخصصین هر یک را به منظور انجام کار خاصی بر روی چوب ابداع کرده اند، یا تکامل بخشیده اند. از بین این دستگاهها می توان به انواع اره ها، رنده ها، سنباده ها، ابزارهای تراش، ماشین های قالب بندی، دستگاههای ساخت کام و زبانه، پرس های هیدرولیکی و بادی و تجهیزات حرارتی مخصوصی که برای تسریع در خشک شدن چسب به کار می رود، اشاره کرد.
صنعتگران خانگی که با اعتقاد به شعار«کارهایت را خود انجام بده» نجار خانه نیز هستند، از وسایلی چون مته، اره، سنباده استفاده می کنند. این ابزار نیروی کار را به حداقل می رساند. آشکار است که چوب تمام درختان برای استفاده در صنعت چوب مناسب نیست؛ از این رو، گرچه انواع چوبها بسیار است، اما تنها تعداد کمی از آنها به صورت تجاری در دسترس قرار دارد.
هر چوبی ویژگیهای خاص خود را داراست؛ ویژگیهایی چون رنگ، استقامت وزن، دوام و غیره. پاره ای از چوبها به سادگی خمیده می شوند و برخی به خوبی تراش می خورند. گروهی از چوبها روغنی یا آلوده به صمغ هستند و گروهی دیگر رنگ را به خوبی جذب می کنند. دسته ای از چوبها نیز در برابر آب و شرایط جوی مقاومند. تعدادی نیز بافت زیبایی دارند. بنابراین نخستین وظیفه انتخاب چوب مناسب برای کار مورد نظر است.

فهرست مطالب
فصل اول) شرح کسب و کار:
۱ – شرح توصیفی:
۱-۱- تاریخچه مصرف چوب
۱-۲- تاریخ بهره برداری از چوب
۱-۳- صنعت چوب در عصر حاضر
۱-۴- توجیه فنی مقاله تولید مبلمان
۲- شرح بازار هدف و مشتریان بالقوه
۳- برنامه ها و قیمت گذاری:
۳-۱- طرح مقاله تولید مبلمان
۳-۲- ظرفیت واقعی مورد انتظار کارگاه
۳-۳- برنامه ریزی سود
۳-۴- هزینه های استاندارد
۳-۵- هزینه یابی
فصل دوم) خلاصه مدیریتی
فصل سوم) منابع انسانی
فصل چهارم) تجهیزات مورد نیاز
فصل پنجم) سازمان (حقوقی) کسب و کار
فصل ششم) موقعیت و محل استقرار
فصل هفتم) طرح تولید (طرح عملیاتی):
۱- شرح کامل فرآیند تولید:
۱-۱- تبدیل چوب به قطعات کوچک تر
۱-۲- خشک کردن
۱-۳- تخته چند لایه
۱-۴- سایر تخته های مصنوعی
۱-۵- نشانه گذاری (خط کشی)
۱-۶- مته ها و طرز کار آنها
۱-۷- اتصالات – چهار چوب ها
۱-۸- پرداخت
۲- ساختمان و محوطه مورد نیاز
۳- وسائط نقلیه
۴- خرید و نصب ماشین آلات و تجهیزات
۵- جدول تامین منابع سرمایه گذاری
۶- تاسیسات موجود و مورد نیاز
۷- سرمایه در گردش مورد نیاز یک دوره تولید
۸- خلاصه سرمایه گذاری طرح
فصل هشتم)طرح بازاریابی:
۱- شرح بازار هدف:
۱-۱- مشتریان و موقعیت آنها
۱-۲- معرفی محصولات و ویژگی های کیفی آن
۲- طرح های تبلیغاتی و پیشبرد فروش
۳- خرید و کنترل موجودی
۴- سیاست های آموزشی
۵- تحلیل رقبا:
۵-۱- مقدمه ای بر تحلیل عملکرد صادرات و واردات مصنوعات چوبی در ایران
۵-۲- وضعیت تولید مبلمان و مصنوعات چوبی در ایران
۵-۳- مقدمه ای بر واردات این صنعت
۵-۴- تجارت جهانی مبلمان و مصنوعات چوبی و جایگاه ایران در آن
۵-۵- قیمت تولید و صادرات مبلمان و مصنوعات چوبی
۵-۶- محدودیت هایی که این صنعت را دچار بحران میکنند
۵-۷- ترکیه، چین و مالزی بازار مبلمان ایران را آشفته کرده اند
فصل نهم) طرح مالی
فصل دهم) طرح های توسعه
منابع و ماخذ


قیمت فایل : 5000 تومان | تعداد صفحات : 80 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]