پروپوزال بررسی عوامل موثر بر بدحجابی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » جدید  »  پروپوزال بررسی عوامل موثر بر بدحجابی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد

پروپوزال بررسی عوامل موثر بر بدحجابی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد

Factors affecting unveiling proposals among university students

دانلود پروپوزال بررسی عوامل موثر بر بدحجابی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد

پروپوزال آماده علوم اجتماعی

بیان مساله:
حجاب گویای انتخاب یک عقیده است. آدمی عقیده و مرام را با دو خصیصه شناخت و انتخاب بر می گزیند و بر اساس آن زندگی می کند و تمام رفتارهای خود را براساس آن شکل می دهد. هر قدر شناخت و اختیار انسان عمیق تر شود، عقیده و مرام او نیز پایدارتر است. حجاب نیز این چنین است، یعنی محصول شناخت و بینش هایی است که انسان از هستی، روابط اجتماعی و چگونگی تکامل و رشد صحیح خود دارد و بدین باور رسیده است (مالمیر،مهدی، ۱۳۸۷) که با پوشش دادن به خود، سیر معنوی جامعه را سرعت می بخشد. تبیین حجاب در بینش قرآن کریم این است که انسان باید کاملا درک کند که حجاب تنها مربوط به خود او نیست تا بگوید از حق خود صرف نظرکردم مسئله بد حجابی امری نیست که اثبات آن نیازمند ارائه آمار و ارقام باشد. بلکه فقط با نگاهی جامع  و اندیشمندانه وجود آن و ضرورت مقابله با آن آشکار می گردد. (باقری،خسرو،۱۳۷۰). خصوصا از جهت آثار و توابعی که بدحجابی می تواند در قالب ارتباطات نا مشروع  و نا معقول دختران و پسران و سایر مفاسد و انحرافات اجتماعی در برداشته باشد. این امر در مورد دانشجویان دانشگاه مهمتر جلوه می کند زیرا دانشجویان، آگاه ترین قشر جوان کشورند که به عنوان الگو و اسوه جامعه امروزی بوده و آینده سازان جامعه و خانواده ها و مهره های اصلی حرکت اجتماع به سوی پیشرفت و سعادت محسوب می گردند،و چه بسا بد حجابی دانشجویان دانشگاه و نتایج مخرب و پیامدهای سوء آن بتواند دانشگاه را از رسالت اصلی خودکه علم، تحقیق، تعالی و کمال است دور سازد. لذا می توان گفت رعایت حجاب، عامل سوق دهنده دانشگاه به سوی اهداف اصیل آن است و هرگز با فعالیت های علمی و دانشگاه منافات ندارد. (رستگار خالد،امیر،۱۳۸۶)
از یک دیدگاه میتوان عوامل بد حجابی را این گونه قلمداد نمود: هجوم فرهنگ غرب و تلاش استعمار برای نابودی حجاب؛ اعتقاد به آزادی غلط و نا آگاهی از آزادی صحیح و معقول؛ اعتقاد به دست و پا گیر بودن حجاب برای کار و تلاش؛پیروی از هوس های نفسانی و خوشگذرانی بی قید و بند؛ دگرگونی ارزش ها) این که شخصیت زن به آشکار نمودن زیبایی هایش می باشد (؛الگوهای دروغین؛ تقلید کور کورانه که به دلیل جهل و عدم اعتماد به نفس و کمبود نشأت گرفته است؛ و جایگزینی فرهنگ های بیگانه به جای اسلام، بی محتوایی و عدم استقلال فکری و ضعف تجزیه و تحلیل منطقی، و سستی و سهل انگاری به دلیل ضعف اراده (محمدی اشتهاردی،ص۱۳۳.)
در این تحقیق اهمیت حجاب از دیدگاه اسلام و نیز ساز و کارهایی که اسلام برای عینیت بخشیدن به آن منظور کرده است مورد تحلیل واقع می شود و عوامل مؤثر بر بد حجابی دانشجویان دانشگاه  ازاد اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد.
متغیرهایی که در تحقیق به کار می رود به صورت زیر می باشد:
بد حجابی که متغیر مستقل می باشد و متغیر های میزان پایبندی به ارزشهای دینی، وضعیت روانی، خصوصیات شخصی شامل (رشته تحصیلی ،تعداد گذرانده، سن، معدل دیپلم و… )، نگرش های سیاسی، وضعیت اقتصادی، وضعیت خانوادگی (اختلاف بین والدین، مدرک تحصیلی پدر و مادر، وضعیت اعتقادی والدین) مورد بررسی قرار می گیرد.
ابزار گردآوری داده ها، پرسشنامه شامل ۲۰ سؤال می باشد که این پرسشنامه به تعداد ۸۰ دانشجو داده می شود که۴۰ تای آنها دانشجویان دختر بد حجاب و۴۰ تای دیگر دانشجویان دختر باحجاب می باشند و با روش نمونه گیری داوطلبانه انتخاب می شوند. جهت تجزیه و تحلیل یافته های تحقیق از آمار توصیفی شامل نمودار ستونی، میانه، میانگین، نما، …. و آماراستنباطی شامل آزمون T، کای دو استفاده می شود.

مناسب جهت استفاده دانشجویان رشته علوم اجتماعی، جامعه شناسی، روانشناسی و علوم تربیتی
در قالب word 2003 و قابل ویرایش


قیمت فایل : 48000 تومان | تعداد صفحات : 20 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

هشتگ : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,