مقاله Olap چیست و چگونه کار می‌کند؟
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  مقاله Olap چیست و چگونه کار می‌کند؟

مقاله Olap چیست و چگونه کار می‌کند؟

دانلود مقاله Olap چیست و چگونه کار می‌کند؟ مقاله olap تحقیق مقاله در مورد olap مقاله در مورد olap olap مخفف چیست olap oltp چیست olap cube چیست olap mining چیست تکنولوژی olap چیست oltp و olap چیست؟ تحقیق درباره olap تحقیق در مورد olap


مقاله Olap چیست و چگونه کار می‌کند؟

مقاله Olap چیست و چگونه کار می‌کند؟

مقدمه :
امروزه پس از جمع آوری و بدست اوردن اطلاعات  ، تجزیه و تحلیل داده ها ، یکی از مهمترین  کارهای بانک های اطلاعاتی می باشد . بر همین اساس اکنون یکی از مهمترین معیار تشخیص بانک اطلاعاتی برتر ، امکانات تجزیه و تحلیل  داده ها در آن بانک می باشد .
از جمله فناوریهای  جدید  در جهت تحلیل داده  ، سیستم Olap  می باشد . Olap که در چند سال اخیر مطرح گشته است و هر ساله راه تکامل خود را طی می نماید یک قابلیت وصف ناپذیر در جهت بدست آوردن اطلاعات کامل تر و دقیق تر از داده های موجود در پایگاه داده ها  می باشد .
درسالهای گذشته و قبل از مطرح شدن عملیات Olap ، نگهداری اطلاعات گذشته یا انبارکردن داده ها مطرح نبود  اما اکنون  جهت تحلیل داده ها برای انجام عملیات Olap   نیازمند انبار کردن داده ها  می باشیم .جهت بررسی به عملکرد Olap میتوان  به نرم افزار های پایگاه داده قدرتمند مانند  Sql Server  یا Oracle مراجعه نمود و با نحوه عملیات Olaping آشنا شد .بر همین اساس از آنجا که کار با Sql Server   راحت تر و در عموم بیشتر کاربرد دارد و همچنین آشنایی با آن نزد برنامه نویسان پایگاه داده بیشتر است ، بحث Olaping در این مقاله در Sql server 2000 مطرح می گردد .

تاریخچه    SQL SERVER :
IBM در دهه  ۷۰ زبانی  با نام  SEQUEL را خاص پرس و جو  (QUERY) از پایگاههای داده ابداع کرد این واژه معادل زبان پرس و جوی ساخت یافته می باشد .به مرور بخشهای جدیدی به این زبان اضافه شد تا جاییکه دیگر نه تنها برای پرس و جو بلکه برای ساخت و مدیریت پایگاههای داده و موتور ایمنی پایگاه داده نیز بکار می رفت . IBM   این زبان را به عموم عرضه کرد و پس از آن SQL نامیده شد .
موتور پایگاه داده امروزی ویرایش متعددی از SQL را بکار می برند . ویرایش مورد استفاده  SQL SERVER  نیز   (T-SQL)   TRANSACT –SQL   نام دارد.
مایکروسافت در ابتدا SQL SERVER  را با همکاری SYBASE  برای اجرا در محیط OS/2 طراحی کرد ، هنگامیکه مایکروسافت و  IBM از هم جدا شدند ، مایکروسافت کار را با سیستم عامل جدید و شبکه خود تحت عنوان سرویس دهنده  پیشرفته ویندوز NT ادامه داد . در این مقطع مایکروسافت تصمیم گرفت  SQL SERVER   را شخصا برای محصول جدید خود NT  توسعه دهد. نام این محصول جدید  SQL SERVER 4.2  بود که بعدها به ۴٫۲۱ ارتقا یافت. پس از جدا شدن مایکروسافت و SYBASE   ، شرکت اخیر موتور پایگاه داده خود را برای اجرا بر روی ویندوز NT  توسعه داد . این محصول (SYBASE ADAPTIVE SERVER  ENTERPRISE )   نامیده میشود .و مایکروسافت ویرایش ۶ وسپس ۵/۶ را عرضه کرد . ویرایش ٧ این محصول با قابلیت اجرا در محیط های  NT  و ویندوز های   ۹۵ و ۹۸ معرفی شد . در این ویرایش تفکیک عمده ای نسبت به کد  SYSBASE  ایجاد شده است .
ویرایش های قبلی از این نظر بسیار وابسته به SYBASE بودند . اما در ویرایش ۷ تیم مایکروسافت بتدریج کد مزبور را دوباره نویسی کرد و آن را تغییر داد.

فهرست مطالب
۱- مقدمه
۲- تاریخچهSql Server
۲-۱- Sql Server  چیست ؟
۲-۲- اهداف  Sql Server
۳-آشنایی با Analysis Services  و نحوه نصب آن
۴- نصب پایگاه داده و منبع آن
۵- نحوه ایجاد Cube
۶- پیمانه چیست؟
۶-۱- نحوه اصافه کردن بعد به مکعب
۶-۲- طراحی منبع و پردازش مکعب
۶-۳- ایجاد مکعب پدر و فرزند
۶-۴- ویرایش اطلاعات مکعب
۷- سرجمع (Aggregation) چیست؟
۷-۱- درک مفاهیم انبار کردن داده ها
۷-۲- درک مفاهیم انبار داده خاص  (Data Marts)
۷-۳- ایجاد انبار داده ها
۸- سرویسهای Meta data
۹- عضو محاسبه شده  Calculated Member
۹-۱- ایجاد عضو محاسبه شده
۹-۲- چگونگی مشاهده اطلاعات عضو محاسبه شده
۹-۲-۱- Roles در مکعب چیست ؟
۹-۲-۲- نحوه ایجاد Role  در مکعب
۹-۲-۳- نحوه ایجاد Role در بانک اطلاعات
۹-۲-۴ – خواص اعضا (member property)
۱۰- نحوه ایجاد  Member Property
۱۱- ایجاد ابعاد مجازی
۱۲- استخراج داده چیست ؟   ( Olap Data Mining)
۱۳- نحوه ایجاد Data Mining Model
۱۴- فهرست منابع


قیمت فایل : 5000 تومان | تعداد صفحات : 47 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]