مقاله پرورش قارچ روی سوبستر استریل شده
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  مقاله پرورش قارچ روی سوبستر استریل شده

مقاله پرورش قارچ روی سوبستر استریل شده

دانلود مقاله پرورش قارچ روی سوبستر استریل شده تحقیق دانلود مقاله پرورش قارچ دکمه ای دانلود مقاله پرورش قارچ خوراکی دانلود مقالات پرورش قارچ دانلود مقاله آموزش پرورش قارچ دانلود مقاله در مورد پرورش قارچ مقاله در مورد کارافرینی پرورش قارچ مقاله طرح توجیهی پرورش قارچ مقاله پرورش قارچ صدفی تحقیق درباره پرورش قارچ تحقیق در مورد پرورش قارچ تحقیق کارآفرینی پرورش قارچ

Mushrooms on sterile paper Svbstr

موضوع : پرورش قارچ روی سوبستر استریل شده

نمونه‎های وحشی قارچ کاملا با نمونه‎های پرورشی آن فرق دارند. دلیل نبود نور و یقه اطراف بطری‎های برگشت قارچ‎های پرورشی مجبور می‎شوند تا ریشه‎های طویلی را پرورش دهند. این موضوع در این کتاب مورد بحث قرار می‎گیرد زیرا پتانسیل بازار قابل توجه می‎باشد و تکنیک پرورش شبیه به دیگر قارچ‎های از بین برنده چوب می‎باشد. پرورش تجاری قابل توجه را می‎توان در تایوان، ژاپن و چین یافت. قارچ «فلامولینا» در آمار مربوط به تولید جهانی در سال ۱۹۸۴/۱۹۸۳ رتبه چهارم را دارد و در سال ۱۹۹۱ بعد از قارچ دگمه سفید، شیستاک، قارچ کاه برنجی و یوریکولاریا رتبه ششم را دارا می‎باشد. قارچهای پرورشی زمستانی ساقه‎های بسیار طویلی دارند و نسبت به قارچ وحشی رنگ روشن‎تری دارند. آسیایی‎ها به این نوع قارچ علاقه فراوانی دارند و به آن نام قارچ سوزن طلایی را داده‎اند. ساقه بخش اصلی این قارچ را تشکیل می‎دهد و به صورت مصنوعی ساقه آن طویل شده است. ساقه این نوع قارچ مانند ساقه، قارچ وحشی محکم نمی‎باشد و بنابراین می‎توان آن را به راحتی خورد. این نوع قارچ به عنوان یک محصول زمستانی کشت می‎شود و در صورتی که شرایط کشت آن فراهم باشد، در دوره یک ساله کشت می‎شود.
مواد: اکثر قارچ‎های فلامولینا در بطری‎ها کشت می‎شوند. اگرچه از کیف‎های پلاستیکی نیز می‎توان استفاده کرد. بطری‎های پلی پروفیلن معمولاً دارای ۴۵۰ گرم سوبستر مرطوب می‎باشند. این بطری‎ها را می‎توان در مجاورت گرما قرار داد. در گذشته از بطری‎های شیشه‎ای استفاده می‎شد، این بطری‎ها به آسانی می‎شکستند، اما می‎شد که از این بطری‎ها چندین بار استفاده کرد، این بطری‎ها به وسیله کلاهک‎های پلاستیکی فروخته می‎شد، و از طریق کاغذ فیلتر هوای آن تأمین می‎شد. می‎توان از این کلاهک‎ها مجدداً استفاده کرد، اما باید فیلتر کاغذ را مرتباً کنترل کرد تا دچار پارگی و شکستگی نشود. ماشین‎های مخصوص برای رسیدگی به این بطری‎ها ساخته شدند. کشت قارچ فلامولینا در تایوان از سازندگان اسپاون مشتق شد که از این ماشین‎ها برای پر کردن بطری‎های تخم ماهی استفاده می‎کردند. به دلیل اینکه تولید اسپاون فقط در سه ماه از سال انجام می‎شد، پرورش‎دهندگان این نوع قارچ در مورد نحوه کاربرد چنین ماشین‎هایی به صورت مؤثرتر فکر ردند. در صورتی که از کیف‎های پلاستیکی استفاده شود ۵۰۰ گرم سوبستر باید درون آن پر کرد و کیف‎ها باید به شکل کپسولی باشند.
مواد سوبستر: در طبیعت قارچ فیلامولینا فقط روی درختان پهن برگ رشد می‎کند. در ژاپن و تایوان از خاک اره مخروطیان استفاده می‎شد. اما این خاک اره به  مدت یک سال تلنبار می‎شد تا تخمیر در آن صورت گیرد. رزین‎ها و فنول‎ها با شستن جدا می‎شوند و خاک اره در طول این زمان تجزیه می‎شود، بنابراین ماده مناسب بهتری به دست می‎آید. سپس خاک اره مخروطیان با خاک اره سخت پوستان تازه به نسبت ۱:۱ مخلوط می‎شود. از مخلوط‎های کریپتومر یا جاپونیکا،  کاماراسی پاریس، پینوس ‎spp، با کرناتا یا کوارکس سرتا می‎توان استفاده کرد.
شایع‎ترین ذخیره مورد استفاده برنج می‎باشد اما از دیگر منابع کربوهیدرات نیز می‎توان استفاده کرد. ترکیبات پروتئینی و آمونیاکی به عنوان منبع مناسبی می‎باشند، برخی از عناصر ردیاب مانند ‎Ca، ‎Mo، ‎Co، ‎Cu، ‎Zn، ‎Mn و ‎Fe ویتامین برای رشد قارچ و تشکیل بخش میوه‎ای آن لازم می‎باشد.
فرمول سوبستر: خاک اره درختان مخروطی ‎- میزان ۴۵%، خاک اره سخت‎پوستان ۴۵%، برنج ۱۰ تا ۲۰%، میزان آب ۵۸ تا %۶۰ ‎CaCo3 1 تا ۳% در صورتی که خاک اره سخت‎پوستان به آسانی در دسترس باشد قارچ فلامولینا قادر خواهد بود که روی محیطی که دارای ۸۰ تا ۹۰% خاک اره سخت پوست و ۱۰ تا ۲۰ درصد برنج و مقداری گچ به منظور تنظیم ‎PH می‎باشد، رشد کند. بنابراین نیازی به تخمیر سوبستر نمی‎باشد.
پر کردن، سوراخ کردن و پوشاندن: در تایوان و ژاپن ماشین‎هایی طراحی شده‎اند که برای پر کردن و سوراخ کردن بطری به کار می‎روند. حتی پیشرفته‎ترین کلاهک‎ها نیز به صورت اتوماتیک هستند. از ماشین‎های آماده‎سازی اسپاون نیز می‎توان استفاده کرد. مطمئن شوید که سوبستر در بطری‎ها و کیف‎ها فشرده شده است. باید کلاهک‎ها به صورت محکمی روی بطری‎ها قرار گیرند. باید اجازه نداد که جریان هوا از طریق شکاف‎های موجود در کلاهک یا بطری وارد شود.
استریل کردن: ممکن است میکروب‎های اندکی در خاک اره قدیمی زندگی کنند. قارچ فلامولینا نمی‎تواند با این میکروب‎ها مبارزه کند بنابراین باید سوبستر کاملاً‌ ضدعفونی شود و فقط بخار نشود. بعد از سه ساعت بخار شدن در دمای ‎C95 و یک ساعت در دمای ‎C121 این میزان فشار برای استریل شدن بطری کافی خواهد بود. این روش‎ها کاملاً‌ شبیه به روش تولید اسپاون خواهد بود. توجه کنید که شکل کپسول بطری‎ها این امکان را فراهم می‎کند که بخار به همه ظرف‎ها برسد.
تخم‎گذاری کردن: می‎توان به محض اینکه دمای بطری‎ها به ‎C20 می‎رسد تخم‎ها را درون بطری‎ها قرار داد. سوبستر در این مرحله اسرتیل می‎باشد و بنابراین نسبت به آلودگی بسیار حساس می‎باشد. عمل تخم‎گذاری را در مکان تمیزی انجام دهید. تولیدکنندگان عمده قارچ از ماشین‎آلاتی استفاده می‎کنند که بطری‎ها را از سینی برمی‎دارد و آنها را یکی‎یکی انکوبه می‎کند.
کلاهک بلند می‎شود و قطعه کوچکی از تخم در درون بطری گذاشته می‎شود و بلافاصله کلاهک در سر جای خود قرار می‎گیرد. به منظور جلوگیری از آلودگی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.
اتمام تخم‎گذاری: میلیسیوم ظرف ۲۵ تا ۳۰ روز سوبستر موجود در بطری را خواهد پوشاند. دمای بهینه برای رشد ملیسیوم ‎C22 تا ‎C25 می‎باشد. در تولید تجاری این دما در کمتر از ‎C20-18 نگه داشته می‎شود. بعد از اینکه تخم‎گذاری اتمام یافت بطری‎ها به منظور القا پریمورد یا در جای دیگری گذاشته می‎شوند. برای پرورش قارچ‎هایی که رنگ آنها سفید یا زرد باشد. باید بطری‎ها در جای تاریک نگهداری شوند.
القا، پریموردیا: کلاهک بلند می‎شود و تخم‎های قدیمی برداشته می‎شود و این کار زمانی که ملیسیوم در ۹۰% بطری به مورت کلونی درآمده است انجام می‎شود. به منظور توزیع قسمت میوه‎ای سطح با یک ماشین هموار می‎شوند. به منظور تشکیل پریمورد یا بطری‎ها در جای تاریک در دمای ‎C12-10 نگهداری می‎شوند. رطوبت نسبی باید %۸۵-۸۰ باشد. میزان رطوبت مهم می‎باشد؛ در صورتی که محیط بسیار خشک باشد باعث خواهد شد که میوه‎دهی انجام نشود و در صورتی که محیط بسیار مرطوب باشد. باعث می‎شود که قطرات کهربایی رنگی روی میوه تشکیل شود که از کیفیت آن بکاهد. پریمورد یا ظرف ۱۰ تا ۱۴روز تشکیل می‎شود.

فهرست مطالب
مواد
مواد سوبستر
فرمول سوبستر
پر کردن، سوراخ کردن و پوشاندن
استریل کردن
تخم‎گذاری کردن
اتمام تخم‎گذاری
پریموردیا
کنترل کردن
رشد
برداشت
آفت‎ها و بیماری ما
بعد از برداشت
پرورش کیفی ترملافوسی فورمیس (گوش نقره‎ای
تکنیک کشت خالص
تولید تخم
عملیات گرمایی
انکوبه
اتمام تخم‎گذاری
میوه‎دهی
پر کردن
عملیات گرمایی
شرایط آب و هوایی
هریکیوم اریناسوس
موارد سوبستر
عملیات گرمایی
تخم‎ریزی و اتمام تخم‎ریزی
آفت‎ها و بیماری‎ها
بررسی موردی
کیف‎های پلاستیکی


قیمت فایل : 2000 تومان | تعداد صفحات : 25 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

هشتگ : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,