مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی

مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی

دانلود مقاله رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی فیسبوک عامل طلاق تحقیق طلاق فیسبوک فیسبوک و طلاق نقش فیسبوک در طلاق تاثیر ماهواره بر طلاق نقش ماهواره در طلاق طلاق به خاطر ماهواره تاثیر ماهواره در طلاق اثرات ماهواره بر طلاق تاثیرات ماهواره بر طلاق نقش ماهواره طلاق طلاق های ماهواره ای تاثیرات ماهواره بر طلاق

Satellite and emotional impact of divorce Facebook related paper

موضوع: رابطه تاثیر ماهواره و فیسبوک با طلاق عاطفی

چکیده

در واقع از آغاز ورود ماهواره به کشور مجلس شورای اسلامی در ۱۳۷۳ آن را غیر قانونی اعلام کرد هر چند در سالهای بعد تلاش شد تا راه های دیگری برای جایگزین سازی وقوع استفاده از ماهواره طرح شود اما کما کمان این قانون در کشور پابرجاست با این حال رشد ۳۰ درصدی و استفاده ۴۰ تا ۵۰ درصدی مردم از ماهواره در کشور بنا به آمارهایی مختلف نشان دهنده دو برابر شدن استفاده کنندگان از شبکه های ماهواره ای در کشور در عین غیر قانونی بودن آن است . در سالهای گذشته نگاه هایی همچون استفاده مدیریت شده از ماهواره ، لغو قانون ممنوعیت ماهواره ، برخورد فیزیکی و جمع آوری دیش های ماهواره ای ، افزایش توان رقابت رسانه های داخلی بویژه صدا و سیما و… مورد نظر بوده است.با این حال آنچه واقعی و عینی به نظر می رسد تداوم رشد استفاده از کانال های ماهواره توسط مردم است واقعیتی گریز ناپذیر که از آنجا که از دامنه پوشش رسانه های داخلی و صداو سیما می کاهد عملا به مثابه تهدیدی برای برنامه ریزان فرهنگی کشور است.گرایش به استفاده از ماهواره در واقع عللی چند بعدی دارد عللی که در کنار گسست نسلی میان نسل جوان و نسل قبل باعث شده است تا شاهد افزایش قارچ گونه دیش های ماهواره ای در کشور باشیم . در این حال دولت و مجلس در کنار صداو سیماو قوه و نهاد مهم کشور مسئولیتی اساسی بر عهده دارند.به نگاه بسیاری گرایش به ماهواره در درجه نخست به علت عدم توان رقابت پذیری شبکه های مختلف تلویزیونی و رسانه ای کشور در مقابل سیل عظیم شبکه های ماهواره ای است یعنی در حالی که سالهاست در کشور از تهدید فرهنگی ماهواره ها سخن رانده می شود عملا نگاه های بیشتر به پارازیته کردن ، جمع آوری و مقابله با هجوم ماهواره ها منعطف بوده است در حالی که مهمترین امر اساسی که می بایست بیش از هر امری مورد نظر برنامه ریزان فرهنگی و رسانه ای کشور باشد تقویت توان تولید ات رسانه ای بویژه صداوسیماست در این راستا به گمان بسیاری ضعف در حوزه های فرهنگی و عملکرد نامناسب در این حوزه عملا خانواده ها و نسل جوان را به سوی کانال های ماهواره ای خارج از کشور می کشاند.در این راستا صداو سیما به عنوان مهمترین رکن حوزه رسانه ای می باید با در نظر گرفتن اصولی همچون افزایش کانال های خود ، تخصصی کردن شبکه های تلویزیونی ، افزایش تولیدات رسانه ای بر محتوا ، جدید و جوان پسند در کنار مورد توجه قرار اصل مهم و اساسی تنوع در ارائه برنامه های دیداری و شنیداری خود توان رقابت پذیری رسانه های داخلی را در مقابل هجوم بنیان افکن شبکه های در حال رشد ماهواره ای خارجی وفارسی زبان حفظ کند امری که در صورت غفلت از آن می باید نظاره گر تداوم گرایش خانواده و بویژه نسل جوان به استفاده از ماهواره بود.چند سال پس از هجوم شبکه های ماهواره ای , شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک در میان جامعه جوان کشورمان نفوذ کردند و با ترویج فرهنگ نادرست در میان این قشر زمینه را برای از هم گسستن بنیان خانواده فراهم کردند.وابسته شدن اقشار مختلف جامعه کشورمان مخصوصا جوانان به این جور شبکه ها عاملی برای فاصله گرفتن افراد خانواده از یکدیگرشده است و این فاصله و روابط سرد بینشان منجر به طلاق عاطفی خانواده های ایرانی مخصوصا زوجهای جوان شده است.

مقدمه 

بی شک شبکه های ماهواره ای، خواسته یا ناخواسته به عنوان همنشینی مجازی ؛بر شیوه زندگی مردم بویژه جوانان، در مسائلی همچون پوشش، آرایش، گفتار، کردار، و باورها و طرز فکر آنان اثر می گذارند. میزان اثر پذیری مردم از این رسانه ها در هر جامعه ای با نوعی احساس حقارت و محروم شدن یا کمبود در بیننده در ارتباط است. به گونه ای که فرد در نتیجه تماشای این گونه برنامه هاو تعریف معیار های زندگی ایده آل در آن ونیز در مقایسه با آنچه بر صحنه تلویزیون مشاهده می کند احساس کمبود و نارضایتی از زندگی می کند.از دهه ۱۹۹۰ به این طرف علاوه بر تحولات عظیم و گسترده سیاسی مانند فروپاشی شوروی و پایان نظام دو قطبی، تحول مهم و شگرف دیگری در عرصه فرهنگ صورت گرفت و آن ظهور پدیده ماهواره بود، پدیده نویی که مرزهای سیاسی را درنوردید وجهان را با فرهنگ های گوناگون به هم مرتبط ساخت. دگرگونی وتحول، جزء ذاتی جوامع به شمار می رود. همانطوری که مطالعه تاریخ جوامع نشان داده، هیچ جامعه ای ایستا و بدون تغییر نبوده است. تغییر، خصوصیت تمام فرهنگهاست، ولی میزان و مسیر تغییر از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت است. برای مثال، کشور ما در عرصه ورود فناوریهای جدید در چند دهه پیش دچار تغییر و تحولاتی شد.این روند به جا به جایی گروه ها و قشرهای مختلف جامعه منجر گردید و مردم را به این سو و آن سو کشاند. در این تحولات، آداب و رسوم رو به سستی نهاد، بدون آنکه جامعه بتواند فرهنگ سنتی گذشته را تثبیت یا فرهنگ نوین صنعتی را کاملا جذب کند. در زمان حاضر مساله اساسی این نیست که چگونه می توان فرهنگ ملی و بومی را حفظ کرد، بلکه مساله این است که چه باید کرد تا فرهنگ جامعه را ارتقاء داد و به فرهنگ بهتری تبدیل نمود.در این میان، نقش رسانه در تغییرات فرهنگی جامعه، محوری اساسی به شمار می رود.

فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی نحوه برقراری و تداوم ارتباط میان مردم را تغییر داده‌اند و این طور که مطالعات جدید نشان می‌دهد، استفاده از شبکه اجتماعی فیس‌بوک می‌تواند برای روابط مردم بسیار مضر باشد.

“راسل کلایتون”(Russell Clayton) یکی از دانشجویان مقطع دکترا در دانشکده روزنامه‌نگاری دانشگاه میسوری دریافت، افرادی که به میزان زیاد از شبکه اجتماعی فیس‌بوک استفاده می‌کنند بیش از دیگران در معرض آسیب‌ قرار می‌گیرند و این فرآیند در نهایت می‌تواند اثرات منفی را بر روابط احساسی افراد برجا بگذارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش ملاقات‌های حضوری، قطع ارتباط و حتی طلاق اشاره کرد.

در این مطالعه کلایتون به همراه دستیاران خود از دانشگاه‌های هاوایی و سن‌آنتونیو روی مشترکان شبکه اجتماعی فیس‌بوک بین سنین ۱۸ تا ۸۲ سال مطالعه خود را انجام دادند. از شرکت‌کنندگان در بررسی پرسیده شد که چند وقت یک بار و به چه میزان به فیس‌بوک سر می‌زنند.

محققان با انجام این مطالعه دریافتند، زوج‌هایی که به میزان زیاد از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند درگیری‌های فراوانی در این زمینه دارند و این فرآیند اثرات منفی روی رابطه آن‌ها برجا می‌گذارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خیانت، فروپاشی رابطه و طلاق اشاره کرد.

بیان مسئله

پس از رایج شدن استفاده از ماهواره و عضویت در شبکه های اجتماعی مخصوصا فیسبوک روابط درون خانواده ها نسیت به قبل روز به روز سست تر میشود.نتیجه این هجوم فرهنگی فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر و در نتیجه طلاق عاطفی درون خانواده است.

در طلاق عاطفی زن و شوهر عواطف خود را از یکدیگر دریغ می‌دارند و روی از هم بر می‌تابند، چرا که اعتمادشان به یکدیگر و جذابیتشان برای هم به انتها رسیده است.

در شرایطی که زن و مرد از نظر روانی علاقه‌ای به ادامه زندگی مشترک ندارند، پس از یک دوره طولانی دعوا و کشمکش، از مرحله دشمنی و تنفر عبور کنند و به وضعیت «بی تفاوتی» می‌رسند. بی‌تفاوتی آخرین مرحله روابط میان دو همسر است که دیگر «بود و نبود» هر کدام برای دیگری اهمیت ندارد و تنها مسائل جانبی دیگر از جمله مسائل مالی و امنیت اجتماعی زن، احساس نیاز به همسر را شکل می‌دهد. در چنین شرایطی میزان ناهنجاری‌های اجتماعی افزایش می‌یابد و موجب به وجود آمدن ارتباطات خارج از چارچوب خانواده می‌شود.

اهداف تحقیق

بررسی علت گرایش مردم به ماهواره و شبکه های ماهواره ای

بررسی تاثیر شبکه های ماهواره ای و اجتماعی بر فرهنگ، زندگی و روابط اجتماعی و خانوادگی

بررسی تاثیرات فیلم های ماهواره ای و فیسبوک بر زندگی در طلاق عاطفی همسران

بررسی نقش شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک بر روابط بین افراد خانواده

بررسی نقش فیسبوک و سایتهای اینترنتی بر ترویج اخلاق نادرست

فهرست مطالب

چکیده۷

مقدمه۹

بیان مسئله۱۱

اهداف تحقیق۱۱

علت گرایش مردم به ماهواره و فیسبوک۱۲

نگاهی به سریالهای ماهواره ای / خیانت با ظاهر دلپسند۱۳

بررسی تاثیرات ماهواره بر فرهنگ۱۷

تهاجم فرهنگی و خانواده‌ها۲۱

بررسی تأثیر سریال های ماهواره ای در منسوخ کردن اخلاق۲۹

تضعیف باورهای مذهبی۲۹

زدودن حیا و تعهد در خانواده۲۹

عادی سازی خیانت۳۰

تاثیرات منفی سریال های ماهواره ای بر خانواده۳۱

جداسازی درون خانوادگی۳۱

تاثیر منفی شبکه های ماهواره ایبر شکستن حریم های خانواده:۳۲

هجوم فرهنگی:۳۲

ترویج زندگی اشرافی و مدگرایی:۳۳

رسانه ها و تغییرات فرهنگی۳۳

آثار مخرب ماهواره و فیسبوک بر خانواده و جامعه۳۴

پیشنهادات و راهکارهای عملی۳۷

خیانت زن و شوهر امری عادی در فیلم‌های ماهواره ای !۳۸

تعارض فرهنگی مخرب ترین اثر ماهواره۳۹

تهدید نظام خانواده در شبکه های ماهواره ایو فیسبوک۳۹

سپردن تربیت فرزندان به دست رسانه ها۴۰

ماهواره واثرات مخرب آن بر خانواده ها:۴۱

راهکارهایی جهت کاهش اثرات مخرب ماهواره:۴۶

تاثیر ۸۰درصدی ماهواره و اینترنت بر سبک زندگی مردم۴۷

کاهش روابط عاطفی و در نتیجه آن طلاق عاطفی۴۸

۹۵ درصد مخاطبان شبکه های ماهواره برای سرگرمی از ماهواره استفاده می کنند۴۸

خانواده ها از آثار شبکه های ماهواره ای بر رفتارهای خود غافلند۴۹

تخریب خانواده هدف سریال های ماهواره ای:۵۰

تم غالب عشق رمانتیک؛ مروج خیانت به همسران۵۰

سریال‌های ماهواره‌ای و صفحات فیسبوک حجب و حیا را به مرز نابودی می‌کشاند۵۰

نتیجه گیری۵۲

سایه سرد سریال های ماهواره ای روی کانون گرم خانواده های ایرانی۵۶

(نشانه‌گیری شبکه‌های ماهواره‌ای برای تخریب خانواده ایرانی) نابودی حیا برای پذیرش ارتباط با جنس مخالف‌‌‌ سناریوی فیلم‌های ماهواره۵۷

نتایج تحقیق۶۰


قیمت فایل : 5000 تومان | تعداد صفحات : 64 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]