مقاله خصوصیات نوجوانی و اثرات آن
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  مقاله خصوصیات نوجوانی و اثرات آن

مقاله خصوصیات نوجوانی و اثرات آن

دانلود مقاله خصوصیات نوجوانی و اثرات آن تحقیق خصوصیات دوران نوجوانی خصوصیات سن نوجوانی خصوصیات دوره ی نوجوانی خصوصیات دوران جوانی و نوجوانی خصوصیات رشد در دوره نوجوانی خصوصیات دوره نوجوانی و جوانی مقاله در مورد نوجوانی مقاله در مورد بلوغ و نوجوانی مقاله جوانی و نوجوانی مقاله ادبی درباره نوجوانی مقاله در مورد دوران نوجوانی دانلود مقاله در مورد نوجوانی

paper characteristics of adolescence

 

تحقیق خصوصیات نوجوانی و اثرات آن بلوغ و نوجوانی توام با تغییرات قابل توجه جنسی و جسمی است. آنچه مسلم است اینکه تغییرات روانی ، عاطفی و اجتماعی متعدد و بارزی نیز در این دوران دیده می‌شود. بخشی از این تغییرات در واقع واکنشی است در قبال تغییرات جسمی و جنسی که نوجوان بطور ناگهانی با آنها مواجه شده است.

موضوع : خصوصیات نوجوانی و اثران آن
تغییرات ناگهانی و مهمی که از لحاظ جسمی در نوجوان اتفاق می‌افتد، در کنار تغییر در علائق ، نگرشها ، احساسات ، روابط و … رفتارها و کردارهای جدیدی را در نوجوان سبب می‌شود و اغلب با بروز مشکلات جدیدی که موجب عدم سازگاری نوجوان با محیط می‌شوند (مشکلات مرحله نوجوانی)، همراه هستند. این تغییرات ویژگی خاصی به این دوران می‌بخشند که آن را به عنوان یک مرحله انقلابی و مشکل از رشد می‌شناسند و در تعابیری آن را به مثابه یک مرحله بحرانی معرفی می‌کنند. اطلاق چنین عنوانی به دوران بلوغ شاید به دوران ارسطو باز می‌گردد.


در هر حال تغییرات رفتاری نوجوان در اثر تغییرات بلوغ ویژگی اساسی این دوران است. اینکه این تغییرات چگونه اتفاق می‌افتند؟ واکنش نوجوان به بروز این علائم چگونه است؟ چه تفاوتی میان نوجوانان از لحاظ واکنش به این تغییرات وجود دارد؟ سوالاتی هستند که اغلب مورد توجه روان شناسان رشد بوده و طی مطالعاتی به آنها پاسخ داده شده است.


بلوغ جسمی و جنسی و تاثیرات آن در رفتار نوجوان
بلوغ و نوجوانی توام با تغییرات قابل توجه جنسی و جسمی است. آنچه مسلم است اینکه تغییرات روانی ، عاطفی و اجتماعی متعدد و بارزی نیز در این دوران دیده می‌شود. بخشی از این تغییرات در واقع واکنشی است در قبال تغییرات جسمی و جنسی که نوجوان بطور ناگهانی با آنها مواجه شده است. آگاهی از بروز تغییرات ناگهانی جسمی و جنسی برای نوجوان معمولا اضطراب‌آور است و به عنوان یک پدیده تازه که با آن مواجه شده، سازگاری با آن مدتی طول می‌کشد.این تغییرات ممکن است در برخی نوجوانان احساس گناه ایجاد کند و در دفعات بعدی که تغییرات جدید با تکرار همراه می‌شوند (مثل عادت ماهانه در دختران و احتلام شبانه در پسران) این احساسات شدیدتر می‌شود، به گونه‌ای که نوجوان به تدریج دیدی منفی نسبت به خود پیدا می‌کند و نمی‌تواند نگرش مطلوبی از خویشتن داشته باشد.اولین احساسی که در نوجوان به مجرد روبرو شدن با نشانه بلوغ جنسی بوجود می‌آید، غافلگیر شدن و ترس و وحشت ناشی از آن است و این حالت زمانی بر نوجوان مستولی می‌شود که خود را به گونه‌ای غیر منتظره در وضعیت جدید می‌یابد که قبلا هیچ اطلاعی از آن نداشته و اکنون نیز هیچ توضیحی برای آن نمی‌یابد. احساس دیگری که غالبا گریبانگیر نوجوان می‌شود، حالت غم و اندوه فراوانی است که بطور طبیعی برایش پیش می‌آید. ترکیب پیچیده‌ای از احساس غم و اندوه و احساس گناه منجر به گوشه گیری و انزواجویی و گریز از جامعه و اطرافیان می‌شود و این در رفتارهای اجتماعی نوجوان آثار سوئی خواهد گذاشت، چیزی که از نیازهای اساسی نوجوانی است.از جمله تغییراتی روانی و فکری این دوران طبیعت کنجکاو و حساس نوجوان است. با این وصف تغییرات حاصل از بلوغ ، موضوع کنجکاوی او قرار می‌گیرد و رفتار او را در جهت گرفتن پاسخ سوالاتش در مورد این پدیده تازه ، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.


فرهنگ و تاثیرات بلوغ جسمی و جنسی در رفتار نوجوانی
فرهنگ به عنوان زمینه و بستری که رفتارها و کردارهای افراد در داخل آن و متاثر از آن صورت می‌گیرد، چیزی نیست که مورد غفلت قرار گیرد. تاثیر شرائط فرهنگی در واکنش نوجوان به تغییرات بلوغ بسیار مهم است. عموما در فرهنگهایی که برخورد راحت‌تر و عادی‌تری با این تغییرات دارند، واکنش نوجوان سالم‌تر خواهد بود. بطوری که شاید به اندازه فرهنگهای بسته دچار احساس گناه ، خودسرزنش‌گری و یاس و ناامیدی نشود.به عبارتی فرهنگهایی که این تغییرات را طبیعی دانسته و پذیرای این تغییرات هستند، اضطراب و نگرانی را در فرد به حداقل می‌رسانند. به ویژه از راههای مناسبی که اطلاعات مربوط به بلوغ در اختیار نوجوان قرار می‌گیرد، تحمل استرسهای این دوران را برای وی راحت‌تر می‌سازد. نوجوان دیگر به تغییرات جسمی و جنسی خود به عنوان یک امر غیرطبیعی نمی‌نگرد، می‌داند چه برخوردی با این تغییرات داشته باشد و این مساله قدرت سازگاری او را با آنها افزایش می‌دهد و موجب می‌شود بهتر و سریعتر به سازگاری با بلوغ برسد.در فرهنگها و جوامعی که نوجوان از علائم این تغییرات بی‌اطلاع می‌ماند، با این تغییرات با نگرشی منفی برخورد می‌شود و صحبت از این مسائل به ویژه بین نوجوان و والدین مایه خجلت و شرمسازی است، واکنشهای منفی نوجوان شدیدتر خواهد بود.

فهرست مطالب
تاثیر بلوغ در رفتار نوجوانان ۲
استقلال طلبی در نوجوانان ۲
نیازهای مرحله نوجوانی ۲
مشکلات مراحل نوجوانی ۲
روابط والدین با نوجوانان ۲
تاثیر بلوغ در رفتار نوجوانان ۳
بلوغ چه تاثیری بر رفتار نوجوان دارد؟ ۳
بلوغ جسمی و جنسی و تاثیرات آن در رفتار نوجوان ۳
فرهنگ و تاثیرات بلوغ جسمی و جنسی در رفتار نوجوانی ۵
جنسیت و تاثیرات بلوغ جسمی و جنسی در رفتار نوجوانی ۶
تاثیرات بلوغ عاطفی و روانی در رفتار نوجوان ۷
استقلال طلبی در نوجوانان ۷
استقلال طلبی نوجوان در خانواده ۸
استقلال طلبی نوجوان در مدرسه ۱۰
شیوه‌های برخورد با استقلال طلبی نوجوانان ۱۰
نیازهای مرحله نوجوانی ۱۱
اهمیت توجه به نیازهای نوجوانی ۱۱
نیازهای زیستی دوره نوجوانی ۱۲
نیازهای عاطفی مرحله نوجوانی ۱۳
نیازهای اجتماعی نوجوان ۱۵
اهمیت توجه به مشکلات نوجوانی ۱۶
مهمترین مشکلات نوجوانی ۱۷
افت تحصیلی ۱۷
انحرافت جنسی ۱۷
دوستی با جنس مخالف ۱۷
انحرافات اجتماعی ۱۸
اختلالات روانی در نوجوانی ۱۸
خودکشی ۱۹
بلوغ زودرس و دیررس ۱۹
شیوه‌های برخورد با مشکلات دوران نوجوانی ۲۰
خانواده و نوجوان ۲۱
رابطه افقی والدین با نوجوان ۲۲
راهبردهای عملی در ارتباط والدین با نوجوان ۲۳


قیمت فایل : 3000 تومان | تعداد صفحات : 28 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

هشتگ : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,