دانلود مقاله تولید ناب تحول الگوها در تولید و طراحی محصول
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » مدیریت  »  مقاله تولید ناب : تحول الگوها در تولید و طراحی محصول

مقاله تولید ناب : تحول الگوها در تولید و طراحی محصول

دانلود مقاله تولید ناب تحول الگوها در تولید و طراحی محصول
مقدمه:
هنگامیکه هنری فورددر سال ۱۹۳۰ تکنیک تولید انبوه را جهت ساخت اتومبیل معرفی نمود ،او الگوی ساخت را از حالت استادکاری و انحصاری به تولید انبوه تغییر داد. درآن زمان کانون توجه از کارگاههای کوچک که دارای تکنیک های مهارتی بالایی بودند به سرمایه گذاری قابل توجه در کارخانجاتی که دارای ماشین های تولید کننده تک منظوره بودند و قابلیت محاسبه دقیق سرمایه را در زمانهای مشخصی دارا بودند تمایل پیدا کرد و ساختار سازمانی و چیدمان کارخانجات نیز به منظور پشتیبانی از این طریقه تفکرجدید فزونی یافت. همانطوریکه پیچیدگیها در مقادیر تولیدات ونیز تنوع آنها رشد یافت مدیریت تولید این نوع سیستم ها به روشها و طراحی تجهیزات تولید پیچیده تری نیز احتیاج پیدا نمود. به ناچار همگی این موارد منجر به ایجاد حاشیه امنی از طریق افزایش موجودی ها و افزایش زمانهای عبور¹ میگردید. زمانیکه صرف تبدیل مواد خام به محصولات تمام شده میگردید افزایش یافت و در نتیجه زمان پاسخگویی به شکایات مشتری که منجر به بازرسی های بیشتر،دوباره کاری ها و یا افزایش میزان ضایعات میگردید رشد یافت.
از طرف دیگر انتظارات مشتریان نیز بسرعت تغییر یافت، آنها خواستارکوتاه شدن زمان انتظار² ،تنوع بیشتر طبق نیاز مشتری و همچنین کیفیت مطلوبتر در کمترین زمان شدند. به همین دلیل شرکت های ژاپنی، تحت مدیریت تویوتا و تامین کنندگان آن، مجدداً قوانین رایج تولید را پالایش کردند تا به انتظارات جدید مشتریان دست یابند.
در ژاپن سیستم تولید تویوتا³، مدیریت کیفیت جامع و تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه با توجه به اینکه فلسفه مدیریت بر پایه پذیرش هرگونه تغییرات مورد نیازو انتظارات مشتری بنا نهاده شده بود،شکل یافت.
سیستم های مدیریت کیفیت مانند ISO 9000, QS 9000 نیز بمنظور راهنمایی صنایع، جهت بهبود وضعیت سیستم و حذف اتلافات بوجود آمدند.
فلسفه تولید ناب از مطالعه سیستم های تولید ژاپنی به ویژه سیستم تولید تویوتا،بوجود آمده است، که تیم تحقیقاتی آن توسط جیمز ووماک و دنیل جونز رهبری میشوند.

۱- زمان عبور عبارت است از زمان مورد نیاز جهت تبدیل ایده به تحقق، سفارش تا تحویل و یا زمان تبدیل مواد اولیه به محصول، تا به دست مشتری برسد.
۲-Lead Time : زمان انتظار، زمانی است که مشتری بایستی پس از دادن سفارش منتظر دریافت محصول باشد.
TPS-3
TQM-4
TPM-5

تولید ناب یک فرهنگ است که بر اصول ذیل بنا نهاده شده است:
– کار تیمی
– ارتباطات
– استفاده مطلوب از منابع و حذف اتلافات
– بهبود مستمر
از جنبه های دیگر تولید ناب می توان به؛ تحویل به موقع،استانداردسازی فرایندها وفرآیند حل مسئله اشاره کرد.محقق شده است که اصول تولید ناب نه تنها جهت رشد تولیددر صنایع خودرو سازی بلکه به عنوان محرکی جهت تولید قطعات در سایر صنایع و همچنین سازمانهای خدماتی در سرتاسر جهان قابل اجرا میباشد.
کاهش موجودی،ارزش به کیفیت و مدیریت سرمایه بکار گرفته شده معمولاً جامع ترین و سازمان یافته ترین راه ها جهت پیاده سازی تولید ناب می باشد.
از دیگر امتیازات تغییر روش از تولید انبوه به تولید ناب که می توان برشمرد کاهش زمان انتظار،،تحویل به موقع و،بهبودی در وضعیت کیفیت محصولات می باشد. عوامل فوق سبب افزایش در سهم بازار و همچنین کسب درآمد بالاتر خواهد شد.
بطور خلاصه می توان گفت که تولید ناب الگوهای لازم جهت تغییر به سمت سودآوری و کشش به سمت صنایع را آشکار می سازد.

تولید ناب چیست؟
تولید ناب یک فلسفه است که بر مدیریت کیفیت جامع،تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه و سیستم تولید تویوتاو دیگر سیستمهای مدیریت ژاپنی بنا نهاده شده است که میکوشد فاصله زمانی بین سفارش مشتری و ارسال محصول نهایی را از طریق حذف یکپارچه اتلافات کاهش دهد.
به عبارت دیگر بیشترین تولید با استفاده از حداکثر امکانات موجود.
تمامی شرکت های تولیدی،فرآیندی،مـراکـز پـخش،توسـعه نـرم افزاری و یا ارائه خـدمـات مالی می توانند از مزایای سودآور پیاده سازی فلسفه تولید ناب بهره مند شوند.
زمانیکه یک شرکت جریان ارزش را از هنگام سفارش تولید مشتری تا زمان تحـویل آن شناسایی می کند، قواعد و اصول تولید ناب کاملاً قابل پیاده سازی و اتلافات قابل حذف می باشد.
پیاده سازی و گسترش سیستم ناب ، برنامه ای فقط برای یکباراجرا یا برنامـه کیفیتی ماهانه نمی باشد. بلکه یک تغییر اصولی به مدت حداقل ۱۰ سال می باشد که بایستی بطور کامل در شرکت فرهنگ سازی گردد.
این مدت زمان یک دهه بدلیل ایجاد تغییرات بنیادین در مسیر سازمان جهت نزدیک شدن به مراحل تولید ناب ضروری میباشد. بسیاری از این تغییرات که بمنظور حذف اتلافات صورت می گیرد تحت الگوهای قدیمی محسوس نمی باشد.


قیمت فایل : 3000 تومان | تعداد صفحات : 13 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]