مقاله تاریخچه تعاونیها در ایران
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » اقتصاد  »  مقاله تاریخچه تعاونیها در ایران

مقاله تاریخچه تعاونیها در ایران

دانلود مقاله تاریخچه تعاونیها در ایران دانلود مقالات تعاونی تحقیق دانلود مقاله شرکت های تعاونی دانلود مقاله تعاون مقاله درباره تعاونی ها مقاله مدیریت تعاونی ها مقاله در مورد تعاونی ها تاریخچه تعاونیها تاریخچه تعاون در ایران تاریخچه تعاونی ها در ایران تاریخچه تعاون روستایی تاریخچه تعاونی در ایران تاریخچه تعاون تاریخچه تعاونی روستایی در ایران

History of cooperatives in paper

 

تاریخچه تعاونیها در ایران


تعاونیهای سنتی در ایران
در ایران قدیم علاوه بر اینکه عده ای از مردم متمکن و خیراندیش که برای ایجاد رفاه و آسایش عمومی بیک سلسله اقدامات عمرانی از قبیل ساختن راه، ایجاد پل، کاروانسرا، مساجد، آب انبارها و ابنیه و اماکن نظیر آنها مبادرت می کرده اند مردم عادی نیز در این گونه موارد به نحوی با یکدیگر همکاری کرده اند و اگر سرمایه ای نداشته اند تا وثیقه آن قرار دهند بازوهای خود را بکار می انداختند. بهترین نمونه و طرز همکاری را می توان در میان مردم روستاهای مملکت مشاهده کرد که بصورت یک سنت پسندیده از دوران باستان تاکنون همچنان میان کشاورزان ایرانی متداول بوده و می باشد.
طبقه کشاورز در ایران، مانند بسیاری از مردم جوامع روستائی در گوشه و کنار دنیا اغلب مواقع از قبیل کشت، وجین، آبیاری ، برداشت و درو را با کمک یکدیگر انجام می داده اند. این نوع همکاری را زراعت جمعی با حفظ خصوصیات مالکیت و انتفاع فردی از زمین باید نام نهاد که هنوز در میان روستائیان متداول و بمراتب طبیعی تر از فعالیت در قالب شرکتهای تعاونی کشاورزی است.
این تعاونیهای سنتی یکی از انواع برجسته مشارکت در جامعه انسانی و از جمله در جامعه ایران است که بنامهای مختلف در مناطق مختلف کشور وجود دارد. از انواع تعاونیهای سنتی بنه یا حراثه ، واره … را می توان نام برد.
در طول سالهای اخیر باوقوع دگرگونیهای اجتماعی و اقتصادی در ساختار جامعه روستایی بویژه ورود انواع ماشین های کشاورزی و ترویج استفاده از چاه عمیق و نیمه عمیق و استفاده از موتور پمپ ضمن کاهش کار گروهی سنتی و یا تغییرشکل آن باعث ایجاد انواع جدیدی از همیاری و مشارکت در زمینه خرید و نگهداری وسایل موتوری و مبادله آنها گردیده است.

 –

فهرست
تعاونیهای سنتی در ایران
تعاونیهای رسمی در ایران قبل از انقلاب
انواع تعاونیها در ایران
سازمان مرکزی تعاون کشور (تشکیل شرکتهای تعاونی شهری غیرکارگری)
سازمان مرکزی تعاون روستایی(تشکیل شرکتهای تعاونی روستائی)
شرکتهای تعاونی کارگری
شرکتهای تعاونی تولیدی روستائی
شرکت تعاونی بعد از انقلاب (سال ۱۳۵۷ ببعد)
منابع


قیمت فایل : 2000 تومان | تعداد صفحات : 13 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]