صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی  »  مقاله تاریخچه حجاب در اسلام

مقاله تاریخچه حجاب در اسلام

دانلود مقاله تاریخچه حجاب در اسلام تحقیق تاریخچه حجاب در ایران قبل از اسلام تاریخچه حجاب در ایران بعد از اسلام تاریخچه حجاب در دین اسلام مقاله در مورد حجاب در اسلام دانلود مقاله حجاب در اسلام مقاله در مورد حجاب اسلامی مقاله در مورد حجاب اسلامی مقاله ای در مورد حجاب اسلامی مقاله درباره حجاب در اسلام مقاله ای در مورد حجاب در اسلام مقاله فلسفه حجاب در اسلام

Paper history of the veil in Islam

 

چـکیده
حجاب به معناى پوشاندن بدن زن در برابر نامحرم از احکام ضرورى دین اسلام است. در ادیان الهى دیگر از جمله آئین زرتشت، یهود و مسیحیت نیز این حکم با تفاوتهایى وجود دارد. در سرزمینى که اسلام در آن ظهور کرد زنان با صورتى گشاده و گریبانى چاک در معابر آمد و شد مى کردند. برخى نویسندگان چنین اظهار نظر کرده اند که پوشش اسلامى نتیجه تعامل فرهنگى بین اعراب و ایرانیان و رومیان است و در نتیجه، اسلام نسبت به چگونگى حضور زن در برابر نامحرم قانونى خاص ندارد و آن چه امروز به صورت دستورى شرعى در آمده، مستندى شرعى ندارد. این مقاله به تحقیق درباره صحت و سقم این نظر مى پردازد.

مقدمه
صرف نظر از مباحثى چون ادله حجاب، محدوده حجاب اسلامى، فلسفه آن و مباحث دیگر، یکى از مباحث لازم در این باره، بررسى پیشینه این حکم است; به این معنا که آیا اسلام خود قانون و دستور خاصى براى پوشش زنان در برابر مردان نامحرم ارائه داده است یا نه، رسم موجود بین بانوان مسلمان ریشه اى دیرینه دارد؟ ضرورت طرح این بحث از آن جا ناشى مى شود که برخى مدعى شده اند: «ارتباط عرب با ایران از موجبات رواج حجاب در قلمرو اسلام شد»۲ و معتقدند که «حجاب رایج میان مسلمانان عادتى است که از ایرانیان، پس از مسلمان شدنشان به سایر مسلمانان سرایت کرد». برخى دیگر نیز گفته اند: «حجاب از ملل غیر مسلمان روم و ایران به جهان اسلام وارد شده است».۳ این مقاله در صدد کشف اثبات این مسئله است.
 

فهرست مطالب
چـکیده ۱
مقدمه ۱
مفهوم شناسى ۲
مفهوم لغوى حجاب ۲
مفهوم اصطلاحى حجاب ۴
حجاب در ایران و روم باستان ۵
پوشش زنان عرب قبل از اسلام ۶
حجاب در قرآن ۷
تاریخ نزول سوره احزاب و نور ۱۱
شواهد روایى ۱۲
زمان بر قرارى ارتباط میان اسلام و ایران و روم ۱۵
شواهدى متعارض ۱۶
پرده نشینى ۱۸
نتیجه گیرى ۲۰
منابع ۲۱


تعداد صفحات : 21 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

هشتگ : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,