مقاله بررسی فن آوری های صفحات نمایشگر
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  مقاله بررسی فن آوری های صفحات نمایشگر

مقاله بررسی فن آوری های صفحات نمایشگر

دانلود مقاله بررسی فن آوری های صفحات نمایشگر تحقیق مقاله نمایشگر مقاله در مورد نمایشگرهای led تحقیق در مورد نمایشگر تحقیق در مورد نمایشگرها انواع صفحات نمایشگر صفحات نمایشگر فناوری نمایشگرها فناوری نمایشگر نمایشگر led چیست

Paper technology screens

موضوع : بررسی فن آوری های صفحات نمایشگر


بررسی فن آوریهای صفحات نمایشگر
CRT با یک تفاوت سابقه ۱۰۰ ساله در مقایسه با فناوریهای رقیب ، هنوز یک فناوری نیرومند است این فناوری مبتنی بر قواعدی است که عموما درک شده اند و موادی را به کار می گیرد که بطور عادی در دسترس قرار دارند . نتیجه این خصوصیات ، نمایشگرهائی با امکان تولید ارزان هستند که بازدهی فوق العاده ای را ارائه نموده و تصاویر پایداری را با رنگهای واقعی و وضوح نمایش بالا تولید می کنند.


با اینحال مهم نیست که این فناوری تا چه حد خوب است . بدیهی ترین نقایص CRT کاملا شناخت شده هستند .
–    این فناوری الکتریسته بسیار زیادی را می بلعد .
–    طراحی پرتوتک الکترونی آن مستعد عدم تمرکز است .
–    عدم تقارب واختلاف رنگ در سطح صفحه نمایشگر .
–    مدارات الکتریکی High – Voltage و میدانهای مغناطیسی قوی آن ، تشعشع الکترومغناطیسی مضری را ایجاد می کنند .
–    وبه سادگی بیش از حد بزرگ است .


حتی با وجود صرف مبالغ هنگفت در زمینه تحقیقات و توسعه CRT توسط آنهائیکه بیشترین توجه را به این فناوری معطوف کرده اند پیروزی یکی از چندین فناوری نمایشگرهای Flat panel در یک دوره طولانی ،اجتناب ناپذیر است . با اینحال ،این مسئله بیش از آنچه که درابتدا تصور می شد طول کشیده است وارزیابیهای کنونی حاکی از آن هستند که به نظر نمی رسد Flat panel ها تا پیش از سال ۲۰۰۴ به بیش از ۵۰ درصد بازار دست یابند .

نمایشگرهای کریستال مایع
کریستالهای مایع برای اولین بار در اواخر قرن ۱۹میلادی توسط یک گیاه شناس اطریشی با نام  friedrich Reinitzerکشف شدند ، خود عبارت کریستال مایع ( Liquid Crystal) نیز مدت کمی پس از آن توسط یک فیزیکدان المانی به نام Otto Lehmann به آنها اطلاق شد .


کریستالهای مایع ، مواد نسبتا شفافی هستند که خصوصیات هر دو نوع مواد جامد و مایع را از خود نشان می دهند نوری که از میان کریستالهای مایع عبور می کند ازامتداد مولکولهای که آنها را تشکیل می دهند . پیروی می کنند ( یک خصوصیت ماده جامد ) در دهه ۶۰ میلادی کشف شد که شارژ کریستالهای مایع با الکتریسته امتداد مولکولی آنها ودرنتیجه میسر عبور نور از میان آنها را تغییر می دهد ( یک خصوصیت مایعات )


از زمان ظهور آن بعنوان یک رسانه نمایشگر در سال ۱۹۷۱ نمایشگرهای کریستال مایع به حوزه های متنوعی نظیر تلویزیونهای مینیاتوری دوربینهای ویدیوئی و عکسبرداری دیجیتال و صفحه نمایشگرهای کامپیوتر راه یافته اند و امروزه افراد زیادی بر این باور هستند که LCD به احتمال قوی همان فناوری جانشین نمایشگرهای CRT است . فناوری درگیر با این نمایشگرها از زمان پیدایش خود بطور قابل ملاحظه ای پیشرفت نموده است تا جائیکه محصولات امروزی هیچ شباهتی به ابزارهای تک رنگ و بد ترکیب قدیمی ندارند . این فناوری نسبت به سایر فناوریهای صفحه تخت دارای سابقه بیشتری بوده و موقعیت ظاهرا بی تردیدی در نت بوکها و  های دستی دارد که هر دو قالب مختلف قابل دسترس هستند .


( dual Scan Twisted Nematic) DTSN ارزانقیمت
( Thim film Transistor ) TFT با کیفیت بالای تصویر

اصول :
LCD یک فناوری انتقالی است نمایشگر به این ترتیب کار می کند که به مقادیر مختلفی از نور سفید پشتی ( backlight)  با شدت ثابت ( Fixed – Intensity) اجازه می دهد تا از میان یک فیلتر فعال عبور نماید عناصر قرمز ، آبی و سبز یک پیکسل از طریق فیلتر سازی ساده نور سفید بدست می آیند .


اکثر کریستالهای مایع ، ترکیبات الی حاوی مولکولهای بلند میله مانند هستند که در وضعیت طبیعی ، خود را طوری مرتب می نمایند که محورهای بلند آنها با یکدیگر تقریبا موازی باشد . امکان کنترل دقیق امتداد این مولکولها با روان نمودن کریستال مایع در امتداد سطحی با شیارهای فوق العاده ظریف ، امکانپذیر است امتداد مولکولها از شیارهای سطح پیروی می کنند در نتیجه اگر شیارها کاملا موازی باشند امتداد مولکولها نیز کاملا موازی می شود .


مولکولهای LCD در وضعیت طبیعی خود با شکلی نامرتب به موازات محورهای بلند خود قرار دارند با اینحال وقتی آنها با سطحی که شیارهائی در یک جهت ثابت دارد تماس حاصل می کنند ، بطور موازی در امتداد شیارها مرتب می شوند .


اولین اصل یک LCD ساندویچ نمودن کریستالهای مایع در بین دو سطح با شیارهای ظریف است که شیارهای موجود بر روی یک سطح عمود ( با زاویه ۹۰ درجه ) بر شیارهای موجود بر روی سطح دیگر هستند اگر مولکولها در یک سطح بصورت شمالی – جنوبی و مولکولهای موجود بر روی سطح دیگر بصورت شرقی  و غربی قرار گرفته باشند مولکولهای میان آن دو به یک پیچش ۹۰ درجه ای وادار می شوند . نور از امتداد مولکولها پیروی می کند . در نتیجه نور نیز هنگام عبور از میان کریستالهای مایع ۹۰ درجه چرخش می کند .
با اینحال هنگامیکه ولتاژی بر روی کریستال مایع اعمال شود مولکولها خود را بصورت عمودی مرتب کرده و به نور امکان می دهند که بدون چرخش از میان آنها عبور نماید . اصل دوم یک LCD  بر خصوصیات فیلترهای پولاریزه و خود نور تکیه دارد . امواج طبیعی نور در زوایای تصادفی منتشر می شوند یک فیلتر پولاریزه صرفا یک هدایت موازی با خطوط است در نتیجه یک فیلتر پولاریزه ثانویه باخطهائی که بصورت عمود با خطوط فیلتر اول قرار گرفته باید این نور قبلا پولاریزه شده را کاملا مسدود نماید نور تنها زمانی از میان فیلتر پولاریزه دوم عبور می کند که خطوط آن کاملا با خطوط فیلتر اول موازی باشند یااینکه خود نور برای انطباق با فیلتر دوم چرخیده باشد .


یک نمایشگر کریستال مایع ( Twisted Nematic) TN معمولی شامل دو فیلتر پولاریزه است که خطوط آنها بصورت عمود نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند و همانطور که در بالا توضیح دادیم . تمام نوری که برای عبور از میان آنها تلاش می کند را مسدود می کنند اما درمیان این پولاریزه کننده ها ، کریستالهای مایع پیچیده ( Twisted) قرار گرفته اند . بنابراین نور توسط فیلتر اول پولاریزه شده توسط کریستالهای مایع ۹۰ درجه چرخش نموده ونهایتا امکان می یابد که کاملا ازمیان فیلتر پولاریزه دوم عبور نماید . با اینحال زمانیکه یک ولتاژالکتریکی بر روی کریستال مایع اعمال می شود مولکولهای آن بصورت عمودی مرتب می شوند وبه نور اجازه می دهند که بدون چرخش ا زمیان آنها عبور نماید ، اما این نور توسط فیلتر پولاریزه دوم مسدود می شود در نتیجه عدم وجود ولتاژ به معنی عبور نور است در حالیکه اعمال ولتاژ معادل است با عدم مشاوره نور در سمت دیگر .


کریستالهای درون یک LCD می توانند بصورت معکوس نیز آرایش یابند ، بطوریکه با اعمال ولتاژ نور کرده و با قطع ولتاژ عبور نیز متوقف گردد . با اینحال از آنجائیکه نمایشگرهای کامپیوتری با اینترفیسهای گرافیکی تقریبا همیشه روشن هستند آرایش کریستالها با پیکربندی عبور نور درصورت عدم وجود ولتاژ باعث صرفه جویی در توان مصرفی می گردد .

قواعد
LCD ها از یک مجموعه قواعد متفاوت در مقایسه بانمایشگرهای CRT پیروی می کنند که مزیتهائی در زمینه های اندازه مصرف برق و Flicker ( سوسو زدن ) وهمچنین هندسه عالی ارائه می نمایند معایب آنها عبارتند از از قیمت بسیار بالاتر
زاویه دید ضعیفتر وبازدهی رنگ با دقت کمتر .


در حالیکه CRT ها قادر به نمایش دامنه ای از درجات وضوح بوده و آنها را مقیاس دهی می کنند تا برای صفحه نمایش مناسب باشند . یک پانل LCD  دارای تعداد ثابتی از سلولهای کریستال مایع است و می تواند تنها یک وضوح را با اندازه تمام صفحه با استفاده از یک سلول برای هر پیکسل نمایش دهد .


وضوحهای پایینتر تنها با بکارگیری قسمتی از صفحه قابل نمایش هستند . برای مثال یک پانل ۷۶۸ × ۱۰۲۴ می تواند وضوح  ۴۸۰ × ۶۴۰ را با استفاده از ۶۶ درصد سطح نمایشگر ارائه نماید اغلب  LCD ها می توانند تصاویر با وضوح پائین را از طریق فرایندی با نام Rathiomatic Expansion مجددا مقیاس دهی کنند تا صفحه نمایش را پر کنند . با اینحال این شیوه برای تصاویر Comtiuous -tone نظیر عکسها بهتر کار می کند تا متون وتصاویری با جزئیات ظریف ، که درچنین مواردی این شیوه می تواند باعث بدنمائی ابجکتها بصورت ظهور مصنوعات دندانه دار برای پر کردن پیکسلهای اضافی شود . بهترین نتایج با LCD هائی بدست می آیند . که درهنگام افزایش مقیاس تصویر دوباره از آن نمونه برداری کرده وبه این ترتیب تصویر را درهنگام پر کردن پیکسلهای اضافی Anti-Aliasing می نمایند . با اینحال تمام LCD ها توانائی انجام اینکار را ندارند .

فهرست مطالب
Screen Technologies    ۱
بررسی فن آوریهای صفحات نمایشگر    ۱
نمایشگرهای کریستال مایع    ۲
اصول :    ۳
قواعد    ۶
نمایشگرهای DSTN    ۱۲
ایجاد رنگ    ۱۶
نمایشگرهای  TFT    ۱۸
In -Plane Switching    ۲۱
Vertical  Alignment    ۲۲
MVA    ۲۳
مقایسه ویژگیهای CRT    ۲۵
پانلهای Polysilicon    ۲۷
پانلهای دیجیتال    ۳۰
DVI    ۳۲


قیمت فایل : 3000 تومان | تعداد صفحات : 39 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]