مقاله بررسی تعیین اثر سه روش بیش تمرینی بر سیستم ایمنی بدن مردان ماهر کاراته کار
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  مقاله بررسی تعیین اثر سه روش بیش تمرینی بر سیستم ایمنی بدن مردان ماهر کاراته کار

مقاله بررسی تعیین اثر سه روش بیش تمرینی بر سیستم ایمنی بدن مردان ماهر کاراته کار

دانلود تحقیق و مقالات رشته روانشناسی با عنوان دانلود مقاله بررسی تعیین اثر سه روش بیش تمرینی بر سیستم ایمنی بدن مردان ماهر کاراته کار در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۸۵ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

مقاله بررسی تعیین اثر سه روش بیش تمرینی بر سیستم ایمنی بدن مردان ماهر کاراته کار

مقدمه
فعالیتهای ورزشی علاوه براینکه، یک عمل تفریحی ونشاط آورند، وسیله موثری در حفظ سلامت بدن و نیرومندی جسم محسوب می گردند.
علوم پزشکی و علوم ورزشی مکمل یکدیگرند و هریک از دیگری سودی بهینه می برند. در سالهای اخیر پزشکان اهمیت ویژه ای برای پیش گیری قائل شده اند و در تلاش هستند تا با کمک آن از بروز و ابتلاء به بیماریها ممانعت به عمل آورده و عوامل تهدیدکننده سلامتی افراد را شناسایی و کنترل نمایند. دراین راستا طب ورزشی سعی در ممانعت از بروز وابتلا به بیماری ها دارد و بر نقش و همکاری علوم پزشکی و علوم ورزشی تاکید دارد.
تحقیقات متعددی درخصوص نقش فعالیت های بدنی بر بهبود کارآیی سیستم های بدن و سلامت عمومی انسان ها انجام شده است. این مطالعات بیان می دارد که فعالیت های ورزشی باعث رشد و توسـعه سیستم های تشکیل دهنده بدن می گردد.
یکی ازسیستم های مهم و حیاتی بدن، سیستم ایمنی است. سیستمی که بدون عملکرد صحیح آن، ادامه حیات به مخاطره  افتاده و چه بسا غیر ممکن گردد.
از آنجایی که جنبه های گوناگون فعالیت های بدنی، اثرات متفاوتی بر روی سیستم ایمنی بدن اعمال خواهند کرد، لذا به نظر می رسد که شناسایی این تأثیرات می تواند در تفسیر دقیق تر مکانیسم های فیزیولوژیکی و عکس العمل های بیولوژیکی بدن راه گشا باشد.
چنین به نظرمی رسد که فعالیت های بدنی منظم، زیربیشینه و درازمدت اثرات متفاوتی در مقایسه با فعالیت های بدنی نامنظم، سنگین وکوتاه مدت روی سیستم ایمنی بدن دارد. این احتمال وجود دارد که تمرین سنگین با شدت بالا وبیش از حد، موجب اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن شده، مقاومت بدن را در برابر انواع باکتری ها و ویروس ها کاهش دهد.
پژوهش حاضر به مقایسه اثر سه روش بیش تمرینی بر سیستم ایمنی بدن می پردازد، چون سیستم دفاعی بدن وظیفه حفظ سلامتی بدن درمقابل عوامل بیماری زا را برعهده دارد و این تحقیق سعی در بررسی اثر سه نوع فعالیت _ بیش تمرینی _ را بر این سیستم دارد.
سلامتی و تندرستی افرادی که به فعالیت های  ورزشی می پردازند، به خصوص ورزشکارانی که به صورت مداوم به تمرینات شدید می پردازند، لازم است مورد توجه قرار گیرد و کلیه عوامل که باعث تقویت و تضعیف این سیستم می گردند، شناسایی شوند.

بیـان مسئله
فیزیولوژی ورزش یکی از شاخه های علـوم ورزشی است، که موضوعات تحقیقاتی گسترده ای را شامل می شود و سعی دارد با استفاده از امکانات موجود تأثیرحرکات و فعالیت های بدنی با شدت های مختلف بر بدن را مورد مطالعه قرار دهد.
با توجه به این که سلامتی با نوع وشدت فعالیت های جسمانی رابطه دارد، می توان با استفاده از روش های مختلف این رابطه را مورد بررسی و اثر آن را بر روی هر یک از سیستم های بدن مورد ارزیابی قرار داد.
فیزیولوژی ورزش و طب ورزشی در سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته اند، ولی هنوز مسائل زیادی ناشناخته مانده است. به عنوان مثال دانش و آگاهی از مکانیزم های فیزیولوژیکی در خصوص سازگاری های تمرین هنوز کامل نیست و برای مربیان و ورزشکاران سوالات بیشتری نسبت به آنچه که دانشمندان می توانند پاسخ دهند، وجود دارد.
بسیاری از ورزشکاران براین باورند که فعالیت بدنی مقاومت آنها را در مقابله با بیماری های متعدد بهبود می بخشد، در مقابل عده ای از محققان، مربیان و پزشکان تیم های ورزشی، اثر سوء فعالیت های بدنی، بخصوص فعالیت های فزاینده و خسته کننده را روی سیستم ایمنی گزارش کرده و معتقد هستند که ورزشکاران ممکن است در طول تمرین شدید یا رقابت، مستعد ابتلا به بیماری های مختلف گردند. همچنین عده ای نیز معتقدند که انجام تمرینات سبک و هوازی ممکن است پاسخ سیستم ایمنی را برای سلامتی به  نحو مطلوب تری افزایش دهد ( برنر و شفارد ، ۱۹۹۴).
بسیاری از محققان عنوان کرده اند که اگرچه شرکت منظم در فعالیت های بدنی منظم و سبک باعث افزایش اثر بخشی در سیستم ایمنی می گردد، اما انجام تمرین خیلی شدیدو رقابت-های سطح بالای ورزشی، ممکن است خود باعث سرکوب سیستم ایمنی و افزایش آمادگی به عفونت ها گردد ( مکینون، ۱۹۹۹ ).
تحقیقات زیادی در زمینه میزان، حجم و شدت تمرین در ارتباط با توان فیزیولوژیکی هنگام تمرین و سازگاری های مثبت و منفی در دوره بازیافت دوره بازگشت به حالت اولیه انجام گرفته است. اکثر محققان معتقدند که چنانچه حجم کار و تمرینی که  ورزشکاران انجام می دهند بیش از توان فیزیولوژیکی آنان باشد و مدت دوره بازی فت کافی نباشد، ممکن است به عوارضی از قبیل خستگی مزمن و بـیماری سندرم بیش تـمرینی دچار  شوند، درنهایت بر کیفیت و کمیت اجرای مهارت ها وتوانایی بدن آنها اثر منفی می گذارد، سیستم ایمنی نیز تحت تاثیر بیش تمرینی قرار می گیرد. تمرینات ورزشی به طور مستقیم و غیرمستقیم، عملکرد و توزیع سلول های سفید گردش خون را تحت تأثیر قرار می دهند. انواع تمرین ها با شدت  متفاوت اثر های زودگذر و پایداری را بر سیستم ایمنی بدن می گذارد. با وجود نتایج متناقض، اکثر محققان معتقدند که تمرین های سبک موجب افزایش کوتاه مدت فعالیت گلبول های سفید می شود، درحالیکه تمرین-های شدید، فعالیت گلبولهای سفید را تضعیف می  کند( پین، ۱۹۹۴ ).
چنـانچه حجم و شدت تمرین ها زیاد باشد و دوره بازیافت کافی نباشد و ورزشکار دچار سندرم بیش تمرینی شود، علاوه بر تأثیر گذاردن بر بسیاری از متغیرهای فیزیولوژیکی مثل هورمون ها، آنزیم ها، ضربان قلب استراحت و فشارخون، بیش تمرینی ممکن است که باعث کاهش گلبول های سفید   _ لکوسیت ها _ شود و عملکرد آنان را تحت تأثیر قرار دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که تمرین با شدت متوسط برای سیستم ایمنی مفید اسـت، ولی برنامه های تمرینی شدیـد بسیاری از ورزشکاران نخبه ممکن است به سیستم ایمنی آنها صدمه وارد آورد و بدین وسیله سبب افزایش بروز عفونت گردد( نیمن،۱۹۹۰٫ پیترز،۱۹۸۳٫ هلس،۱۹۹۷).
تعدادی از ورزشکاران نخبه دچار عفونت های غیر معمولی اند که عموما” با نقص در سیستم ایمنی همراه است،تحقیقات نشان می دهد که بعد از یک جلسه تمرین خسته  کننده سیستم-ایمنی به طور موقت تحت تأثیر قرار می گیرد و این مورد با تغییرات چشم گیر که چندین ساعت طول می کشد در ورزشکاران و غیر ورزشکاران دیده شده است. ظاهرا” اثرهای مشابهی در هر بار تمرین سخت و طولانی پیش می آید. بنابراین این افراد به طور مکرر سیستم ایمنی خود را چند ساعت در ایام هفته تحت تأثیر قرار می دهند. بدین ترتیب، کاهش در عملکرد گلبول های سفید سبب می شود که سیستم ایمنی ورزشکارانی که تمرین سخت و طولانی می کنند کمتر قادر به تشخیص و پاسخ به مواد عفونت زا، به ویژه ویروسها، در این دوره باشد که سبب بروز عفونت می شود و ورزشکار نمی تواند فصل تمرینی خود را به پایان برساند و در اجرای او اختلال ایجاد می گردد( لیند،۱۹۸۷٫ فیدس گرالد،۱۹۹۱ ).
اختلاف در یافته ها ممکن است به تفاوت های موجود در سن، جنس، سطح آمادگی-جسمانی اولیه افراد شرکت کننده، شدت ومدت برنامه تمرینی به کار برده شده و تفاوت در روشهای آزمایشگاهی به کار گرفته شده مربوط باشد، در هر حال با توجه به نوع و شدت ومدت-تمرین، این نکته که آیا فعالیت های بدنی تا مرحله بیش تمرینی، چه تأثیری بر روی سیستم ایمنی می تواند داشته باشد محقق را بر آن داشت که تأثیر سه روش بیش تمرینی را بر روی برخی از متغیرهای سیستم ایمنی بررسی نماید.

ضرورت و اهمیت تحقیق
فعالیت های بدنی مستمر نقش ارزنده ای در حفظ سلامت و تندرستی انسان دارد. اما گاهی فعالیت  های ورزشی با صدمات و ضایعات بدنی همراه است که بعضاً ممکن است موجب از دست رفتن تندرستی ورزشکار و در برخی موارد ورزشکار را برای همیشه به تر ک فعالیت های ورزشی وادارد (خالدان، ۱۳۷۹ ).
مربیان و پزشکان تیم های ورزشی می خواهند سل متی ورزشکارانشان را در طول مسابقات و تمرینات حفظ نمایند. آنان از دیر باز معتقدند که ورزشکاران، مستعد ابتلاء به عفونت مجاری تنفسی فوقانی در طول دوره های تمرینی و بعد از رقابت های بزرگ می باشند، بعضی بیماری ها اثرات متفاوتی در توانایی ورزشکار در طول تمرین ومسابقه گذاشته و ممکن است با ادامه مسابقه و تمرین سلامت ورزشکار به خطر بیافتد. در اثر فعالیت بدنی فرد تحت تأثیراسترس جسمانی و روانی قرار میگیرد که موجب تغییر هورمونی، ایمنی و روانی می-شود(مکینون،۱۹۹۷).
لذا بررسی تعاملات موجود بین دستگاه ها و تغییرات آنها متعاقب فعالیت های بدنی نه تنها برای حفظ سلامتی ورزشکاران بلکه از‌دیدگاه بهبود سلامتی عمومی افراد جامعه می تواند مفید باشد با توجه به اینکه موضوع تحقیق حاضرمربوط به سیستم ایمنی بدن است و محیط عمل آن در خون است، احتمالاًدر اثر حرکت و فعالیت این سیستم نیز دچار تحولات بارزی می شود. درصد تحقیقات صورت گرفته در این زمینه مخصوصاً بیش تمرینی محدود و نتایج آن قادر به پاسخ گویی سوالات بی شمار موجود نیست واز طرفی اختلافات کمی وکیفی بالایی بین تحقیقات خارجی و داخلی وجود دارد، لذا با توجه به اهمیت و نقش سیستم ایمنی بدن همواره باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا تأثیرات حرکت بر این سیستم تعیین شود و تغییرات حاصل از آن مشخص گردد. اگر تمرین و فعالیت را به عنوان محرکی بدانیم که سیستم-ایمنی را تحت تأثیر قرار می  دهد، باید بدانیم که کدام یک از تمرینات، با چه شدت و مدتی این سیستم را تحت تأثیر قرار می دهد. بحثهایی از این قبیل که چه نوع
فعالیت  بدنی با چه میزان و شدتی، سلامتی بدن را تضمین می کند در میان محققین مطرح است، که فعالیتهای بدنی منظم باعث کارکرد بهینه سیستم ایمنی بدن می شود؟ فعالیت های بدنی مختلف اثرات متفاوتی روی این سیستم می گذارند؟ یک نوع فعالیت بدنی نسبت به نوع دیگر اثرات مطلوب یا ن مطلوبی  روی سیستم  ایمنی اعمال می کند؟ واز این گونه سوالات بسیار زیادی وجود دارد که با توجه به تحقیقات صورت گرفته جواب قانع کننده ای برای آنها نمی توان یافت. عدم توجه به اصول زیر بنایی تمرینات نیز موجب بروز مشکلات و حوادثی خواهد شد، اهمیت دیگر تحقیق را می توان وجود تعداد زیادی از نوجوانان و حتی بزرگسالان مشتاق به انجام هنرهای رزمی بویژه کاراته و عدم اجرای این چنین تحقیقات در کشورمان بشمار آورد.

فهرست مطالب
عنوان صفحه
فصل اول: مقدمه پژوهش ۲
مقدمه ۳
بیان مسأله ۴
ضرورت و اهمیت تحقیق ۶
اهداف تحقیق ۷
هدف کلی ۷
اهداف اختصاصی ۷
فرضیه های تحقیق ۷
فرضیه اصلی ۷
فرضیه های فرعی ۷
تعاریف واژه ها و اصطلاحات ۸
فصل دوم: پیشنیه پژوهش ۱۰
الف: زمینه های نظری و موضوع تحقیق ۱۱
ایمنی ذاتی ۱۲
ایمنی اکتسابی ۲۰
سیستم ایمنی و بیش تمرینی ۲۰
ب: تحقیقات انجام گرفته درخصوص موضوع تحقیق ۲۱
خلاصه ۲۶
فصل سوم: روش پژوهش ۲۷
جامعه آماری ۲۸
روش و طرح تحقیق ۲۸
متغیرهای تحقیق ۳۲
وسایل و ابزار تحقیق ۳۲
روش اندازه گیری ۳۳
روشهای آماری ۳۳
فصل چهارم: تحلیل یافته های پژوهش ۳۴
الف: توصیف داده ها ۳۵
ب: آمار استنباطی ۴۷
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری ۵۸
خلاصه تحقیق ۵۹
بحث و نتیجه گیری ۶۰
بحث و نتیجه گیری کلی ۶۱
محدودیت های تحقیق ۶۴
پیشنهادات تحقیق ۶۴
فهرست منابع ۶۶

فهرست جداول
جدول ۴-۱: مقایسه میانگین سن، قد، وزن، و سابقه قهرمانی در چهار گروه ۳۵
جدول ۴-۲: مقایسه مسافت طی شده بر روی ارگومتر قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۶
جدول ۴-۳: مقایسه میانگین زمان فعالیت روی ارگومتر قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۷
جدول ۴-۴: مقایسه میانگین vo2 max قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۸
جدول۴-۵: مقایسه میانگین کالری مصرفی قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۹
جدول ۴-۶: مقایسه میانگین تغییرات vo2 max در طول هفته های تمرین در سه گروه تجربی ۴۰
جدول ۴-۷: مقایسه میانگین مقیاس بورگ جهت تعیین میزان فشار کار در سه گروه تجربی در طول هفته های تمرین ۴۱
جدول ۴-۸: مقایسه میانگین مت مصرفی قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۴۲
جدول ۴-۹: مقایسه میانگین مقیاس بورگ قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۴۳
جدول ۴-۱۰: مقایسه میانگین ضربان قلب استراحت در چهار گروه در قبل و بعد از دوره تمرینی آزمون ۴۴
جدول ۴-۱۱: مقایسه میانگین وزن صبحگاهی در چهار گروه قبل و بعد از تمرین ۴۵
جدول ۴-۱۲: مقایسه میانگین ساعات خوابیدن در طول شبانه روز قبل و بعد از دوره تمرین در چهار گروه ۴۶
جدول ۴-۱۳: مقایسه میانگین لوکو سایت در چهار گروه برحسب چهار نوع تست ۴۷
جدول ۴-۱۴: مقایسه میانگین لکوسیت در پس آزمون اول در چهار گروه ۴۸
جدول ۴-۱۵: تحلیل کوواریانس مقایسه میانگین لکوسیت در چهار گروه ۴۸
جدول ۴-۱۶: مقایسه زوجی اختلاف میانگین لکوسیت در گروه های مورد مطالعه ۴۹
جدول ۴-۱۷: مقایسه میانگین لنفوسیت در چهار گروه برحسب چهار نوع تست ۵۰
جدول ۴-۱۸: مقایسه میانگین لنفوسیت در پس آزمون اول در گروههای مورد مطالعه ۵۱
جدول ۴-۱۹: تحلیل کوواریانس مقایسه میانگین لنفوسیت در چهار گروه ۵۱
جدول ۴-۲۰: مقایسه میانگین مونوسیت در چهار گروه برحسب چهار نوع تست ۵۲
جدول ۴-۲۱: مقایسه میانگین مونوسیت در پس آزمون اول در چهار گروه ۵۳
جدول ۴-۲۲: تحلیل کووالانس مقایسه میانگین مونوسیت در چهار گروه ۵۳
جدول ۴-۲۳: مقایسه نوتروفیل در پس آزمون اول در چهار گروه ۵۴
جدول ۴-۲۴: تحلیل کوواریانس مقایسه نوتروفیل در چهار گروه ۵۴
جدول ۴-۲۵: مقایسه میانگین ائوزینوفیل در چهار گروه برحسب چهار نوع تست ۵۵
جدول ۴-۲۶: مقایسه میانگین ائوزینوفیل در چهار گروه در پس آزمون اول ۵۶
جدول ۴-۲۷: تحلیل کوواریانس مقایسه میانگین ائوزینوفیل پس آزمون دوم در چهار گروه ۵۶
جدول ۴-۲۸: مقایسه زوجی اختلاف میانگین ائوزینوفیل برحسب گروه های مورد ۵۷

نمودار
نمودار ۴-۱: مقایسه میانگین سن، قد، وزن، و سابقه قهرمانی در چهار گروه ۳۵
نمودار ۴-۲: مقایسه مسافت طی شده بر روی ارگومتر قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۶
نمودار ۴-۳: مقایسه میانگین زمان فعالیت روی ارگومتر قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۷
نمودار ۴-۴: مقایسه میانگین vo2 max قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۸
نمودار ۴-۵: مقایسه میانگین کالری مصرفی قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۳۹
نمودار ۴-۶: مقایسه میانگین تغییرات vo2 max در طول هفته های تمرین در سه گروه تجربی ۴۰
نمودار ۴-۷: مقایسه میانگین مقیاس بورگ جهت تعیین میزان فشار کار در سه گروه تجربی در طول هفته های تمرین ۴۱
نمودار ۴-۸: مقایسه میانگین مت مصرفی قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۴۲
نمودار ۴-۹: مقایسه میانگین مقیاس بورگ قبل و بعد از تمرین در چهار گروه ۴۳
نمودار ۴-۱۰: مقایسه میانگین ضربان قلب استراحت در چهار گروه در قبل و بعد از دوره تمرینی آزمون ۴۴
نمودار ۴-۱۱: مقایسه میانگین وزن صبحگاهی در چهار گروه قبل و بعد از تمرین ۴۵
نمودار ۴-۱۲: مقایسه میانگین ساعات خوابیدن در طول شبانه روز قبل و بعد از دوره تمرین در چهار گروه ۴۶


قیمت فایل : 5000 تومان | تعداد صفحات : 85 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]