مقاله ایستگاه هواشناسی کشاورزی کرج
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم پایه  »  مقاله ایستگاه هواشناسی کشاورزی کرج

مقاله ایستگاه هواشناسی کشاورزی کرج

دانلود مقاله ایستگاه هواشناسی کشاورزی کرج
مقدمه :
ایستگاه هواشناسی کشاورزی کرج در سال ۱۳۵۰ شمسی (۱۹۷۱ میلادی) فعالیت خود را بطور رسمی و دوازده‌ساعته با ثبت و گزارش وضعیت جوی و پارامترهای هواشناختی آغاز کرد و از سال ۱۳۶۰ بر روی محصولات استراتژیک سازگار با اقلیم منطقه از جمله : واریته‌های مختلف گندم، جو و ذرت کار نمود و از هر محصول بولتن‌های ماهانه و فصلی تهیه و به اداره ایستگاههای هواشناسی کشاورزی ارسال نموده است. لازم به توضیح است آمار موجود در اداره خدمات ماشینی‌ سازامان هواشناسی مربوط به کرج از سال ۱۳۵۰ مربوط به آمار ایستگاه اقلیم شناسی واقع در دانشگاه کشاورزی است که از لحاظ موقعیت مکانی و ارتفاع با موقعیت و ارتفاع ایستگاه فعلی تفاوت دارد.
مشخصات ایستگاه هواشناسی کشاورزی کرج
نام ایستگاه : ادراه تحقیقات هواشناسی کشاورزی کرج نام استان: تهران
نوع ایستگاه: هواشناسی کشاورزی و سنوپتیک نام شهرستان: کرج
طول جغرافیایی : ۵۸ درجه و ۵۷ دقیقه شرقی سال تاسیس : ۱۳۵۰
عرض‌جغرافیایی: ۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه‌ی شمالی شماره‌تلفن و فکس : ۲۷۸۲۰۲۱-۰۲۶۱
ارتفاع از سطح دریا: ۹/۱۲۹۲ متر موقعیت‌ایستگاه: زمینهای‌دانشکده‌کشاورزی
نشانی : کرج ابتدای جاده ماهدشت (مردآباد)- کرج، مزارع دانشکده کشاورزی، اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی کرج
خلاصه‌ای از موقعیت و وضعیت ایستگاه کشاورزی کرج
۱- مساحت مزارع دانشکده کشاورزی : ۲۰۰ هکتار
۲- زیربنای ساختمان اداری ۱۶۰ مترمربع/ مساحت کل: ۶۰۰۰ مترمربع/ مساحت محوطه نصب ادوات: ۲۶×۲۶ مترمربع
۳- تعداد خانه‌های سازمانی: خانه سازمانی ندارد
۴- مهمانسرا: ندارد
۵- مالکیت زمین: دانشکده کشاورزی کرج
۶- فاصله تا مرز تراکم شهر : ۳ کیلومتر
۷- حوضه آبریز (اصلی): دریاچه نمک: (فرعی) رودخانه کرج
۸- ویژگی‌ اقلیمی : نیمه خشک
۹- نوع خاک : رسوبی/ بافت خاک: لومی شنی
۱۰- وضعیت طبیعی منطقه : دشت جنوبی رشته کوه البرز
۱۱- نوع پوشش گیاهی منطقه : گیاهان علفی، نباتات کشت شده
۱۲- محصولات کشت شده در منطقه : گندم، جو، ذرت، آفتابگردان، سیب زمینی، سویا، سیفی‌جات، یونجه، پنبه، کلزا، چغندرقند، درختان سیب، هلو، زرد‌آلو، گیلاس، آلبالو، گردو و انگور
۱۳- محصولات مورد مطالعه در ایستگاه : گندم و جو و ذرت
۱۴- آفات و امراض مهم منطقه : سن گندم، آتشک درختان دانه دار، کنه قرمز اروپایی، شپشک، می‌نوز، سرخور طومی یونجه، کرم ساقه خوار یونجه، کک و آگروتیس چغندرقند
۱۵- منبع آب مصرفی: چاه عمیق
۱۶- روش آبیاری : نشتی، جوی و پشته
۱۷- زهکشی داخلی : خوب
ویژگیهای اقلیمی
استان تهران با وسعت بیش از ۱۸۰۰ کیلومتر مربع در جنوب رشته کوه البرز و در محدوده طول جغرافیایی ۱۰، ۵۰ تا ۱۰، ۵۳ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۵۰، ۳۴ تا ۲۰، ۳۶ درجه شمالی واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود ۱۲۵۰ متر است. استانهای مرکزی، قزوین، قم، مازندران و سمنان آن را از اطراف احاطه کرده‌اند. در این استان به لحاظ تغییرات قابل ملاحظه ای ارتفاعی، شاهد تغییرات زیاد پارامترهای هواشناختی خصوصاً دما و بارش، تحت تأثیر توپوگرافی می‌باشیم.
در مقیاس کلی منطقه کرج همانند سایر بخش‌های استان تهران در فصول سرد سال متأثر از سیستم‌های شمالی و شمال غربی و غربی بویژه جنوب غربی بوده و ریزشهای جوی آن که از ماههای آبان و آذر آغاز و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد، تابعی از فعالیتهای سیستم‌های فوق می‌باشد.
از نظر ویژگیهای خرد اقلیمی، منطقه کرج از پاره ای جهات دارای مختصات شاخصی است که به‌ آنها اشاره می‌شود.
منطقه کرج به لحاظ اقلیمی تحت تأثیر ارتفاعات البرز و دره چالوس و رودخانه کرج قرار دارد که موجب خنک و مرطوب تر شدن این منطقه نسبت به تهران می‌گردد و این تمایز تقریبا در تمام طول سال مشاهده می‌گردد. علت اختلاف دمای کرج نسبت به تهران به خصوص در شبها به سبب نزدیکی کرج به ارتفاعات شمالی و سرد شدن شبانه این دامنه‌ها و وزش باد کوه به دشت می‌باشد.
دور بودن کرج از دشت کویر نیز موجب برودت و رطوبت بیشتر این منطقه نسبت به تهران در فصول مختلف سال بویژه در تابستان می‌گردد.
در مورد بارندگی های تابستانه کرج می‌توان اینگونه بیان داشت که گاهی اوقات برخورد و توده‌ هوای گرم جنوبی و نسبتاً سرد و مرطوب شمالی که درسطوح فوقانی ناحیه البرز صورت می‌گیرد، موجب می گردد که ابرهای جوششی بسیار فعال در منطقه پدید آمده و ریزشهای رگباری شدیدی را بوجود آورد که غالبا همراه با سیل است.
ایستگاه هواشناسی کرج در جنوب غربی شهر کرج و در فاصله ۳ کیلومتری از مرز تراکم شهر واقع شده است محصولات کشت شده در این مرکز بصورت ازدیادی و آزمایشی بوده و تحقیقات این اداره بر روی محصولات ازدیای انجام می‌گیرد.
برخی مشخصه‌های اقلیمی ایستگاه هواشناسی کشاورزی کرج در دوره‌ی آماری ۱۳۵۰ تا ۱۳۸۰ به شرح ذیل می‌باشد:
میانگین بارندگی سالیانه کرج حدود ۲۵۱ میلیمتر با ضریب تغییرات ۱/۲۴ درصد و حداقل mm3/89 و حداکثر mm 4/374 می باشد. بیشترین رکورد بارندگی ماهانه کرج mm127 در اسفند ۷۴ (mm6/144 نوامبر ۱۹۹۴) ثبت شده است فصل زمستان با ۳/۴۲ درصد و فصل تابستان با ۵/۱ درصد بیشترین و کمترین سهم را در بارش سالیانه برعهده دارند.
حداقل و حداکثر مطلق دما به ترتیب ۲۰- و ۴۲ درجه و میانگین سالیانه نیز ۱/۱۴ درجه سانتیگراد می باشد. ماه تیر با میانگین ۰/۲۶ درجه سانتیگراد و دی با ۲/۱ درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و سردترین ماه سال محسوب می‌شوند
مجموع واحدهای حرارتی بالاتر از صفر درجه روز و مجموع واحدهای حرارتی بالاتر از ده درجه روز بدست آمده است.
میانگین تعداد روزهای یخبندان با آستانه‌های صفرف ۵- و ۱۰- و ۱۰- به ترتیب ۲۴، ۷۶،‌ ۷ روز می‌باشد.
میانگین سالیانه رطوبت نسبی ۵۲ درصد و میانگین حداکثر و حداقل آن به ترتیب ۷۲و ۳۸ درصد می باشد.
جمع تبخیر سالیانه از تشت کلاس A بالغ بر ۲۱۸۴ میلیمتر می‌باشد. دی با متوسط ۲۶ میلیمتر و تیر با ۳۷۵ میلیمتر به ترتیب کمترین و بیشترین مقدار تبخیر را دارا هستند.
مجموع سالیانه تبخیر- تعرق پتانسیل کیاه مرجع به روش پنمن مانتیت ۱۳۰۷ میلی‌متر محاسبه گردیده است.
میانگین ساعات آفتابی سالیانه در طی دوره آماری برابر با ۲۸۹۹ ساعت به ثبت رسیده است.
باد غالب در کرج که بر مبنای سه نوبت دیبانی (صبح، ظهر و عصر) محاسبه گردیده است، در جهت شمال غربی بوده و متوسط آن ۴/۳ متر بر ثانیه می باشد. بیشترین ساعت باد در کرج ۵/۲۴ متر بر ثانیه از سمت غرب و میانگین سرعت باد ۲/۲ متر بر ثانیه به ثبت رسیده است.


قیمت فایل : 4000 تومان | تعداد صفحات : 32 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]