مقاله انواع سیستم های بارکدینگ
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » جدید  »  مقاله انواع سیستم های بارکدینگ

مقاله انواع سیستم های بارکدینگ

دانلود مقاله انواع سیستم های بارکدینگ

دانلود مقاله انواع سیستم های بارکدینگ

آشنایی با مفهوم شناسایی خودکار :
با همگانی شدن کامپیوتر و بکارگیری آن در عرصه حاضر، پردازش اطلاعات و استخراج نتایج مورد نیاز با سرعت بسیار بالا انجام می شود. جمع آوری اطلاعات، وارد کردن داده ها به کامپیوتر، پردازش اطلاعات و نمایش نتایج یا دادن گزارشات مراحلی هستند که در یک سیستم اطلاعاتی کامپیوتری طی می شوند. در این زنجیره تنها پردازش اطلاعات و نمایش نتایج با سرعت و دقت زیاد و توسط ماشین انجام می شوند، در حالی که در مراحل جمع آوری اطلاعات و وارد کردن داده ها به کامپیوتر که اصلی ترین مراحل هستند، هنوز هم به نیروی انسانی متکی بوده و دقت و سرعت کاربر عاملی تعیین کننده است.

در واقع از دیدگاه بهره وری کل سیستم ،مراحل جمع آوری اطلاعات و وارد کردن داده ها به کامپیوتر گلوگاه سیستم خواهند بود ؛ چرا که کاربر هیچ گاه نخواهد توانست همگام با سرعت کامپیوتر، داده ها را جمع آوری و وارد سیستم نماید و درصد بالای خطا در این مرحله عملا درصد خطای موجود در خروجی مجموعه را افزایش می دهد. بنابراین ضرورت جایگزینی ماشین به جای انسان در این مراحل نیز اجتناب ناپذیر است . وظیفه این جایگزینی را تکنولوژی های شناسایی خودکار بر عهده دارند.

شناسایی خودکار با جایگزین کردن تکنولوژی پیشرفته ماشین به جای انسان ، عمل تشخیص داده ها ، جمع آوری آنها و ورود به کامپیوتر را از اختیار کاربر خارج ساخته و خودعهده دار این وظیفه خطیر می شود. این جایگزینی سبب رفع گلوگاههای سیستم و افزایش شدید بهره وری کل مجموعه خواهد شد .

١–١ نوارهای مغناطیس :
در این روش از تکنولوژی متداول در ضبط مغناطیسی اطلاعات استفاده می شود. مانند ضبط اطلاعاتی همچون موسیقی، برنامه کامپیوتری و .. بر روی نوار مغناطیسی. اطلاعاتی که روی نوار ظبط شده، با عبور نوار از مقابل هد مغناطیسی، بازیابی می گردد. از مزایای این روش، عدم حساسیت به گردوخاک و چربی محیط بوده و کاربرد آن بیشتر در کارتهای اعتباری ، بلیط ها و کارتهای شناسایی است .

٢–١ شناسایی نوری الفبا :
در این روش، کد به صورت حروف و اعداد طبق الگوی خاصی بر روی کالا نوشته و یا چاپ می شود. به هنگام شناسایی، دستگاه کد خوان حروف و اعداد را خوانده و اطلاعات را به کامپیوتر وارد می کند. مزیت مهم این روش، قابلیت تشخیص کد به وسیله انسان است، چراکه کد کاملا شبیه اعداد و حروف متداول الفبای انگلیسی است. متداولترین استاندارهای این روشOCR-A و OCR-B می باشند. کاربرد این تکنولوژی بیشتر بر روی چکها، اسناد بانکی و قبوض مختلف می باشد.

٣–١ فرکانس رادیویی :
بهره گیری از امواج رادیویی بُعد دیگری از شناسایی خودکار می باشد. اساس این ایده بر ارسال سیگنال به شئ و دریافت بازتاب توسط گیرنده استوار است.در روش RF (Radio Frequency) ، امواج رادیویی در مسیر عبور شئ ارسال می گردد. گیرنده بسیار کوچکی متشکل از یک میکروچیپ و ارسال کننده علائم ( به ابعاد یک قوطی کبریت یا کوچکتر ) که به شئ متصل شده، این علائم را دریافت و سپس کد موجود در حافظه خود را به فرستنده اصلی ارسال می دارد. با دریافت توسط فرستنده اصلی، عمل شناسایی انجام شده است.

پوشیده شدن گیرنده توسط رنگ ، گردوخاک ، سیمان و … نمی تواند از ارسال علائم جلوگیری نماید وبه همین دلیل بهترین کاربرد این سیستمها درمکانهای تولیدی به شدت آلوده ویا دارای موانع متعدد است .معمولا خطوط مونتاژکارخانجات اتومبیل سازی، بیشترین استفاده را از این سیستم می برند و همچنین استفاده مطلوب از سیستمهای حمل و نقل خودکار ( AGV ) بدون این سیستم مقدور نیست.

۴–١ تشخیص صوت :
استفاده از سیستمهای تشخیص صوت این امکان را می دهد تا ورود اطلاعات به کامپیوتر تنها با بازگویی کلمات توسط کاربرانجام شود.این امکان درمواردی که مشغولیت کارگرد زیاد است وباید دستهایش آزاد باشند بسیار مفید بوده و بازده کار را بالا می برد.در این روش اصوات تولید شده انسان تبدیل به علائم دیجیتال شده و توسط نرم افزار دستگاه با لغات موجود در بانک اطلاعاتی مقایسه و مفهوم کلام توسط کامپیوتر درک می شود. این سیستمها معمولا قابلیت درک تا ۱۰۰۰ کلمه ( بسته به نوع و قیمت ) را دارند. مزیت فراوان این روش در حالاتی است که به هر دو نیروی بینایی و دستی کارگر همزمان نیاز است، از جمله زمان دریافت و ارسال اجناس، کنترل کیفیت ، مرتب کردن کالا.

از محدودیتهای این سیستم می توان وابستگی و نیاز مبرم به تنظیم برای فرکانس صوتی کاربر، محدودیت کلمات مورد استفاده و در نتیجه نیاز به آموزش کاربر برای بازگویی جملات به روش خاص و در آخر، هزینه نسبتا بالا در مقایسه با دیگر روش های شناسایی خودکار برشمرد.

۵–١ بینایی مصنوعی :
اساس کار این سیستم، تصویر برداری از شئ و تطبیق آن با الگوی موجود در حافظه کامپیوتر است. بدین ترتیب که ابتدا با دوربین از آن تصویر برداری شده و این تصویر به نقاط ریز تجزیه میشود ، که پس از بهبود عیوب ، با الگوهای موجود در حافظه مقایسه و تصمیم گیری انجام می شود.

با توجه به عملکرد این سیستم ها ، عمدتا کاربرد آنها در کنترل کیفیت قطعات ظریف و ارزشمند ( چون بردهای الکترونیکی ) و یا نظارت در موارد حساس ( چون رادار برجهای مراقبت ) می باشد.لازم به ذکر است که این سیستمها در رده گرانترین نوع سیستمها شناسایی خودکار هستند.

۶–١ کارتهای هوشمند :
از جدیدترین تکنولوژی های شناسایی خودکار، کارتهای هوشمند می باشند. یک کارت هوشمند حاوی یک میکروچیپ است که بر روی یک کارت پلاستیکی جایگذاری گردیده است . این میکروچیپ قادر به ذخیره یک کد و یا نهایت یک بانک اطلاعاتی ( بر حسب نوع برچسب ) می باشد. ساده ترین و ارزانترین این کارتها همانهایی هستند که به منظور پرداخت اعتباری به کار می روند. نمونه ای کارتها هم اکنون در سیستمهای تلفن کشورمان استفاده می شود.

هم اکنون در دنیای صنعتی از کارتهای هوشمند استفاده وسیعی در زمینه های شناسایی افراد در سیستمهای حفاظتی، کنترل تردد، پرداخت وجه در فروشگاهها و جابجایی اطلاعات به عمل می آید.

٧–١ بارکد :
تکنولوژی بارکد از متداولترین روشهای شناسایی خودکار است. هر بارکد شامل تعدادی نوارهای موازی رنگی (معمولا سیاه و سفید) با پهنای متفاوت می باشد. این خطوط عمودی توسط دستگاه کدخوان خوانده شده و وارد کامپیوتر می شود. به منظور ایجاد قابلیت خوانده شدن بارکدهای مختلف توسط انواع بارکد خوانها، استاندارهایی برای تهیه بارکد به وجود آمده است. تفاوت هر یک از استاندارها در قابلیت کد کردن اعداد و حروف و نمادها،طول بارکد حاصله، حجم ذخیره ســازی اطلاعات نسبت به پهنای بارکد و برخی نکات فنی دیگر می باشد. به منظور خواندن هر استاندارد خاص ، باید دستگاه کدخوان قابلیت پشتیبانی آن استاندارد را داشته باشد.
٨–١ برتری های سیستم بارکد به دیگر سیستمهای شناسایی خودکار :
– پایین بودن هزینه های کلی سیستم ( نصب، راه اندازی،نگهداری )
– کم حجم بودن تجهیزات سیستم
– گستردگی زمینه های کاربرد
– وجود استاندارهای جهانی پذیرفته شده در سطح کشورها
– امکان بهره گیری از تجهیزات موجود نرم افزاری و سخت افزاری ( عموما کامپیوترهای شخصی ) در محیط کار.

بارکد:
١–٢ تعریف بارکد :
به زبان ساده مى توان گفت: مجموعه اى از میله ها یا خطوط سیاه رنگى که معمولاً بر روى زمینه اى سفید چاپ مى شود و به وسیله آن از کالاى خریدارى شده شناسایى لازم به عمل مى آید و قیمت آن مشخص مى شود و اگر به دنبال تعریف دقیق ترى هستید، باید گفت:بارکد عبارت است از انتقال داده ها از طریق امواج نورى. آنها مجموعه اى از خطوط میله اى موازى با عرضهاى گوناگون (پهن و نازک)هستندکه اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصى براى دستگاه بارکدخوان دارد.در حقیقت دستگاه بارکدخوان ماشینى است که اطلاعات را به شکل بصرى بر روى صفحه نمایش مى دهد.

٢–٢ تاریخچه بارکد :
ایده بارکد بوسیله Norman Joseph Woodland و Bernard Silver بوجود آمد . در سال ۱۹۴۸ آنها از دانشگاه Drexel فارغ التحصیل شدند. آنها بعد از شنیدن اینکه رئیس یک شرکت فروش مواد غذایی می خواست روال پرداخت قیمت کالا را خودکار کند این ایده را خلق کردند. یکی از اولین طرحهای آنها این بود که از رمز مورس که چاپ شده و به صورت عمودی دراز شده است استفاده کنند . که بصورت نوارهای باریک و پهن نشان داده می شود . بعدا آنها به استفاده از بارکد از نوع دایره های هم مرکز (bulls-eye) معطوف شدند. آن دو در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹ اختراعشان را با عنوان “Classifying Apparatus & Method” در اختراعات آمریکا به شماره ۲,۶۱۲,۹۹۴به ثبت رساندند. اختراع در ۷ اکتبر ۱۹۵۲ منتشر شد.

اولین بارکد خوان توسط Woodland ( آن موقع کارمند IBM بود ) و Silver در سال۱۹۵۲ ساخته شد و شامل یک لامپ ۵۰۰ واتی و یک لوله خلا تشدید کننده نور بود که توسط شرکت RCA برای موسیقی فیلم ساخته شده بود

(به صورت نور روی فیلم نوشته می شد ) دستگاه خیلی قابل استفاده نبود ( دستگاه به سادگی یک نوسان نما بود ، و لامپ ۵۰۰ وات تقریبا کاغذ اولین نمونه بارکد را سوزاند ) و برای مصرف تولید نشد . در ۱۹۶۲ آنها اختراع را به شرکت Philco فروختند ، که بعدا آن را به شرکت RCA فروخت . پیشرفت لیزر ممکن ساخت که بارکد خوان ها خیلی ارزانتر ساخته شوند ، و پیشرفت مدارات مجتمع ( IC ) رمزگشایی بارکد خوانده شده را ممکن ساخت . متاسفانه Silver در ۱۹۶۳ در سن ۳۸ سالگی درگذشت قبل از اینکه چیزی از اختراع حاصل شود. در ۱۹۷۲ یک فروشگاه Kroger در شهر Cincinnati با استفاده از یک بارکدخوان از نوع دایره های هم مرکز (bull-eye) با کمک شرکت RCA آزمایشی را انجام داد . متاسفانه بارکد های دایره های هم مرکز به آسانی هنگام چاپ کثیف می شدند و خیلی موفق نبودند . در این مدت Woodland در IBM بارکد خطی را به وجود می آورد که در ۳ آوریل ۱۹۷۳ به عنوان کد محصول جهانی (Universal Product Code) انتخاب شد . در ۲۶ ژوئن ۱۹۷۴ ،در سوپرمارکت Marsh در ایالت Ohio شهر Troy اولین محصول فروشگاه ( یک بسته آدامس ) بوسیله یک دستگاه بارکد خوان فروخته شد ( این بسته آدامس حالا در موزه Smithsonian تاریخ آمریکا موجود است )

درسال ۱۹۹۲ مدال ملی تکنولوژی توسط رئیس جمهور George H. W. Bush به Woodland اهدا شد.

در حالی که ممکن است چنین به نظر برسد که بارکد ها همیشه با ما بوده اند ، اما بارکد ها تا دهه ی ۱۹۷۰ کاربردی نداشتند . تا اینکه در سال ۱۹۷۴ اولین اسکنر (بارکد خوان) ساخته شد و اولین محصول بارکد گذاری شد .

ایده استفاده از بارکد به مدتی قبل برمی گردد ، در سال ۱۹۳۲ والاس فلینت پیشنهاد داد که برای کنترل خرده فروشی ها می توان از یک سیستم اتوماسیون استفاده نمود ، در حالی که فکر و ایده او در آن زمان قابل انجام نبود اما او ایده اش را در حرفه ی خود پی گیری کرد . فلینت آدمی خسیس و صاحب یک فروشگاه زنجیره ای مواد غدایی بود . ایده های او در حدود ۴۰ سال بعد منجر به توسعه کد UPCشد .

طی دهه ی ۴۰ ، ۵۰ و ۶۰ چندین نمونه کد مختلف از جمله bull’s eye , numeral و چند نمونه دیگر توسعه پیدا کرد ،تعداد زیادی از نرم افزاهای جزئی باعث توسعه بارکد شدند و کاربرد آن در صنعت رونق بیشتری یافت.

٣–٢ ضرورت استفاده از بارکد :
گرداندن یک فروشگاه کار مشکل و پردردسرى است. مدیران و صاحبان آن باید از میزان موجودى که از هزاران کالاى کوچک و بزرگ دارند، مطلع باشند (کالاهایى که مجبور به خرده فروشى آن هستند و در زمان طولانى از انبارهایشان بیرون مى روند.(
همین طور که فروشگاهها، بزرگ و بزرگتر شدند تا به فروشگاههاى زنجیره اى امروزى رسیدند، کار مشکل و مشکل تر شد. نخست مجبور شدند در فروشگاهها را هرچند وقت یکبار ببندند و تمام کیسه ها و بسته ها و کنسروها را شمارش کنند٬ کار بسیار دشوارى بود.
این کار سخت و هزینه بردار بیش از یک بار در سال انجام نمى شد (انبارگردانى)، بنابراین مدیران فروشگاهها مجبور بودند بیشتر کارهایشان را بر اساس حدس و گمان انجام دهند و در نهایت این نیاز مادر اختراع شد!

١–٣-٢ سیستم بارکدگذارى چگونه آغاز شد؟
در سال ۱۹۳۲ گروهى از دانشجویان رشته مدیریت بازرگانى دانشگاه هاروارد، تصمیم گرفتند روشى را انتخاب کنند تا بر اساس آن مشتریان کالاى مورد نظرشان را از درون کاتا لوگى پیدا کنند و سپس با برداشتن کارت هاى خاص چسبانده شده در کنار نام هر کالا و تحویل به مسؤول کنترل و قرار دادن آن در دستگاه کارت خوان و پانچ، مستقیماً کالا را از طریق انبار به باجه کنترل انتقال دهند و صورتحساب کامل را دریافت کنند و مهم تر از همه صاحبان فروشگاه از موجودى انبار خود اطلاعات به روزى داشته باشند.

البته ایده سیستم «بارکدینگ» مدرن و پیشرفته از سال ۱۹۴۸ وارد سیستم تجارى شد.

٢–٣–٢ سیستم بارکد امروزى چگونه شروع به کار کرد؟
سال ۱۹۴۸ بود که رئیس یک فروشگاه مواد غذایى در آمریکا از کار کند و بى دقت کارکنان فروشگاه به ستوه آمد و براى پیدا کردن راه حل به مسؤولان دانشگاه (Drexel) مراجعه کرد تا تقاضاى ساخت سیستم کنترل خودکارى را داشته باشد، اما مسؤولان دانشگاه از این نظریه استقبال نکردند.یکى از دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه به نام باب سیلور «Bob Silver» این گفت و گو را شنید و آن را با یکى از دوستانش «Norman Joseph Woodland » ٬در میان گذاشت و تصمیم گرفتند براى ساخت چنین سیستمى شروع به کار کنند. آنها در شروع از رمز و الفباى سیستم مورس الهام گرفتند و سعى کردند با چاپ و طراحى میله هاى پهن و باریک این شیوه را راه اندازى کنند و مدتى بعد هم به فکر سیستم بارکد نقطه اى و دایره اى افتادند.
سال ۱۹۴۹ بود که توانستند اختراع خود را ثبت کنند و در سال ۱۹۵۲ نخستین سیستم بارکدخوان را ساختند. «وودلند» که از سال۱۹۵۱در شرکت IBM مشغول به کار شده بود، توانست با استفاده از موقعیتهایى که در آنجا برایش ایجاد مى شد، به کمک دوستش در سال ۱۹۵۲ دستگاهى به بزرگى یک میز تحریر بسازد و ۲ جزء اصلى در آن تعبیه کرد:
١ – یک حباب (لامپ) ۵۰۰ واتى به عنوان منبع نور.
-۲ با استفاده از آنچه در سیستم ساخت فیلم (براى تراک هاى صوتى استفاده مى شد) مجرایى لوله اى ساخت و این لوله را به یک نوسان سنج متصل کرد و سپس یک قسمت کاغذ را به شکل کدهاى خطى در جلوى پرتوى نور خارج شده از منبع نور، علامت گذارى کرد. پرتو منعکس شده به مجرا مى رسید و در طرف دیگر گره اى ناشى از حباب پرقدرت کاغذ را مى سوزاند. او بدون هیچ کم و کاست به آنچه مى خواست، رسیده بود. درحالى که کاغذ حرکت مى کرد، علایم روى دستگاه نوسان سنج تغییراتى مى کرد و در نهایت توانسته بودند دستگاهى داشته باشند که به کمک آن موضوعات چاپ شده، خوانده مى شد.
بعداً متوجه شدند لامپ ۵۰۰ واتى میزان الکتریسیته اى زیادتر از آنچه آنها نیاز داشتند، تولید مى کند و میزان اضافى، علاوه بر بالا بردن هزینه ها، گرماى اضافى هم تولید مى کرد و از طرفى نگاه کردن به آن باعث آسیب چشم مى شد، بنابراین به فکر استفاده از منبعى افتادند که تمام نور مورد نیاز آنها را در فضاى کوچکى متمرکز کند. همان کارى که امروزه «لیزر» انجام مى دهد، اما در سال ۱۹۵۲ لیزر موجود نبود!
بعدها با گسترش و تولید لیزر «Laser» توانستند دستگاههاى بارکدخوان ارزان ترى تولید کنند. گرچه «باب سیلور» فرصت استفاده درست از دانش خود را در شرایط آسان تر نیافت و در ۳۸سالگى فوت کرد، اما همکارش کار را ادامه داد.
در سال ۱۹۷۲ سیستم بارکد نقطه اى نیز در عمل مورد استفاده قرار گرفت، اما این روش چندان موفق نبود (زیرا حین چاپ براحتى مغشوش مى شد(.
در سال ۱۹۷۴ وودلند در IMB سیستم بارکد خطى را گسترش داد و نخستین محصول خرده فروشى (محصولاتى چون آب میوه و آدامس) به این طریق فروخته شد. (و جالب اینکه در حال حاضر یک بسته از آن آدامس در موزه اى در آمریکا نگهدارى مى شود(.
و سرانجام آقاى وود در سال ۱۹۹۲ توانست مدال ملى تکنولوژى را بابت به کارگیرى سیستم بارکد دریافت کند. (تنها به خاطراستراق سمع دوستش آقاى سیلور(!
خلاصه آنکه، بارکدها و سایر برچسب هاى خوانا در جایى که نیاز به خوانده شدن اطلاعات با پردازش توسط کامپیوتر وجود دارد، استفاده مى شوند و کاربرها به عوض تایپ کردن رشته اى طویل از داده ها، تنها بارکد مورد نظر را جلوى دستگاه بارکدخوان قرار مى دهند و پردازش بدون نیاز به نیروى انسانى به طور کاملاً خودکار انجام مى شود. بنابراین بارکد شیوه شناسایى و تعیین هویت خودکار داده ها است.

معمولا ، اطلاعات مربوط به محصولات بصورت فایلهایی در حافظه کامپیوتر ذخیره می شوند که برای دستیابی به آنها باید از کد مربوطه استفاده کرد. بعنوان مثال در هر فروشگاه فروشنده ، کامپیوتــری در دسترس دارد که با استفاده ازآن و اسکنر متصل به آن ، بارکد موجود در روی کالا را می خواند. با این عمل، کامپیوتر یک کد دریافت می کند و در حافظه به جستجوی اطلاعات مربوط به آن می پردازد. پس از یافتن اطلاعات متعلق به کالا ، آنها در صفحه نمایش کامپیوتر نمایان ساخته و قیمت کالا را اعلام می نماید در ضمن همزمان با فروش هرکالا، یک واحد از تعداد کالاهای موجود در فروشگاه کسر می گردد. بدین ترتیب مدیر فروشگاه درهرلحظه می تواند دریابد که چه تعداد از یک کالای خاص در فروشگاه وانبار وجود دارد. لازم به ذکراست که فروشنده می تواند هر زمان که خواست قیمت را تغییر دهد. رقمى که توسط بارکد تولید مى شود، عموماً محصول خاصى را نشان مى دهد. سیستم بارکدینگ به طور معکوس هم کار مى کند، یعنى قادر است با دریافت رقم مربوط به یک محصول، بارکد مورد نظر را ایجاد بکند و در واقع نوعى خود شناسایى انجام مى شود.

۴–٢ فواید بارکد کردن :
-۱ مصون بودن از خطاپذیرى به علت کاهش دخالت نیروى انسانى و وارد نشدن دستى اطلاعات.
-۲ دسته بندى دقیق اطلاعات.
-۳ سرعت بالا به همراه صحت ۱۰۰درصد.
-۴ دسترسى آسان به اطلاعات واقعى و حقیقى (در جریان روند مدیریت) البته اگر: با دقت تمام کالاها در فروشگاهها بارکدگذارى شوند تا مراجعه کنندگان دچار دردسرهایى که ما با آن خوب آشنایى داریم، نشوند.

بارکد تقریبا در تمام بخشهای زندگی ما وجود دارد ٬ در سوپر مارکتها ٬ بیمارستانها٬ زندانها و حتی در خانه خودمان !
بارکد تقریبا به عنوان بخشی از زندگی روزمره ما مورد قبول همه قرار گرفته اما واقعا بارکد چیست و چه چیزی را نمایش میدهد ؟
مطمئن باشید فقط شما نیستید که دوست دارید سر از راز این خطوط و فضاهای میان آنها دربیاورید خطوطی که هر روز حد اقل بر روی برچسبهای مواد غذائی یا نامه های پستی خود می بینید .

همه آنها به نظر یکسان می آیند اما اینچنین نیست زیرا هر صنعتی روش کدگذاری مخصوص به خود را دارد و از آن به عنوان استاندارد استفاده میکند که در بخشهای بعدی این روشها را توضیح خواهیم داد .

اگر در فکر بکارگیری تکنولوژی بارکد در شغل خود هستید موارد مهمی است که باید در نظر بگیرید تا این تکنولوژی بر تمام مشکلات شما غلبه کرده و کار شما را سهولت ببخشد .
به تمام سوالاتی که در ذهن شما نقش بسته به درستی پاسخ دهید تا بتوانید برنامه خود را اجرا کنید .

در این قسمت شما درباره موارد زیر اطلاعاتی را به دست خواهید آورد :
● بارکد
● روشهای کدگذاری
● انواع بارکد خوان ( ثابت و سیار)
● سازگاری بارکد با کامپیوتر شما
● چاپ بارکد
● صنایع و نرم افزارها

۵–٢ انواع مختلف روشهای کدگذاری :
بارکد در شکلهای مختلف ارائه میشود که ساده ترین نوع آن را حتما در فروشگاهها و یا سوپر مارکتها دیده اید .

اما استانداردهای دیگر بارکد هم وجود دارد که در صنایع مختلف استفاده می شود مثل : مراکز درمانی , کارخانه های صنعتی و … که تمام اینها نحوه کدگذاری (Symbology) منحصر به فرد برای خود را دارند که غیر قابل تغییر هستند. حال این سوال پیش می آید که چرا اینهمه کدهای متفاوت وجود دارد ؟ این سوال به سادگی قابل جوابگوئی است چرا که Symbology های مختلف برای حل مشکلات صنایع گوناگون به وجود آمده اند .

۶–٢ انواع بارکد :
سمبلهای مختلفی برای بارکد وجود دارد که در جزییات فنی با هم فرق دارند این جزییات عبارتند از:
عرض نوارها، ست کاراکتر،روش به رمز در آوردن، خصوصیات CHECKSUM وغیره دو نوع بارکد وجود دارد: خطی و دو بعدی .

١–۶-٢ بارکد خطی :
یک بارکد خطی می تواند حداکثر حدود ۲۰ کاراکتر را در خود جای دهد .اسکن کردن یک بارکد دسترسی اتوماتیک به اطلاعات بانک داده را میسر می کند . این بارکد به دو قسمت تقسیم می شود که هر قسمت دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه توضیح داده شده است :

الف) بارکد رقمی :
این بارکد شامل انواع زیر است :
) : EAN-13 مخصوص اروپا(
) : EAN-8 نوع فشرده کد EAN برای استفاده در تولیدات کوچک (
) : UPC-A مخصوص تولیدات جهانی در امریکا و کانادا(
) : UPC-E نوع فشرده کد UPC برای استفاده در تولیدات کوچک(
) :CODE 11مورد استفاده در تجهیزات مخابراتی )
) : INTERLEAVE 2 OF 5 کد فشرده جهت استفاده در صنعت و بارهای هوایی (
) : INDUSTRIAL 2 OF 5 یک نوع کد قدیمی (
) : STANDARD 2 OF 5 یک نوع کد قدیمی (
) : CODA BAR یک نوع کدقدیمی برای استفاده درسیستم کتابخانه ها و بانکهای خون (
) : PLESSEY یک نوع کد قدیمی(
) : MSI نوع تغییر یافته PLESSY که در امریکا استفاده می شود(
) : POSTNET سرویس ارسال اتوماتیک پستی در امریکا (

ب ) بارکد: ALPHANUMERIC
این بارکد انواع زیر را دارا است :
) : CODE 39 مورد استفاده در تمام کشورها (
) : CODE 93 کد فشرده شبیه به کد ۳۹(
) : CODE 128 دارای قابلیت ذخیره و چگالی بالا مورد استفاده در تمام کشورها(
) : LOGMARS شبیه به کد ( ۳۹

٢–۶–٢ بارکد دوبعدی :
بارکد دوبعدی می تواند تا ۱۸۵۰ کاراکتر را در یک سمبل ذخیره کند و می تواند مقدار قابل توجهی آسیب را تحمل کند در حالیکه به وسیله اسکنر می تواند خوانده شود.
این نوع بارکد دارای انواع مختلف زیر می باشد :
) : PDF 417 مناسب برای به رمز در آوردن حجم بالای اطلاعات(
) : DATAMATRIXمی تواند حجم بالای اطلاعات را نگهداری کند‌(
) : MAXICODE دارای طول ثابت که برای بسته بندی اتوماتیک استفاده میشود(
) : QR CODE برای کنترل مواد و تایید سفارش (
DATA CODE
CODE 49
۱۶K

٧-٢ چاپ بارکد :
نشانه های بارکدممکن است به روشهای مختلفی ایجاد شوند که در زیربه آنها اشاره شده است :
توسط علامت گذاری مستقیم،توسط قلم لیزری یا چاپ جوهرافشان،یا به طورعادی تر و عمومی تر بوسیله تصویر کردن یا چاپ نشانه بارکد بر روی یک بر چسب مجزا .

اصطلاح چاپ یا چاپگر در اینجا به موضوع تولید بارکد اشاره دارد.

فهرست مطالب
مقدمه
چکیده ٢
فصل ١ :آشنایی با مفهوم شناسایی خودکار ٣
١-١ : نوارهای مغناطیس ۴
٢-١ : شناسایی نوری الفبا ۴
٣-١ : فرکانس رادیوی ۵
۴-١ : تشخیص صوت ۶
۵-١ : بینایی مصنوعی ۶
۶-١ : کارتهای هوشمند ٧
٧-١ : بارکد ٧
٨-١ : برتری های سیستم بارکد به دیگر سیستمهای شناسایی خودکار ٨
فصل ٢ :بارکد ٩
١-٢ : تعریف بارکد ٩
٢-٢ :تاریخچه بارکد ٩
٣-٢ :ضرورت استفاده از بارکد ١٢
١-٣-٢ : سیستم بارکدگذارى چگونه آغاز شد ١٢
٢-٣-٢ : سیستم بارکد امروزى چگونه شروع به کار کرد ١٣
۴-٢ : فواید بارکد کردن ١۶
۵-٢ : انواع مختلف روشهای کدگذاری ١٨
۶-٢ : انواع بارکد١٨
١-۶-٢ : بارکد خطی ١٨
الف : بارکد رقمی ١٩
ب : بارکد ALPHANUMERIC ٢٠
١-۶-٢ : بارکد دوبعدی ٢٠
٧-٢ : چاپ بارکد ٢١
٨-٢ : معرفی انواع بارکد ٢٢
١-٨-٢UPC/EAN : ٢٢
١-١-٨-٢ : بارکد ١٣ EAN٢٢
الف : تاریخچه ١٣ EAN٢٣
ب : محاسبه عدد کنترلی(رقم سیزدهم) ٢۴
ج : ساختار بارکد ١٣ EAN…٢۴
٢-٨-٢ : ٣٩ Code ٢٨
٣-٨-٢ : ١٢٨ Code٢٩
١-٣-٨-٢ : ساختار بارکد ١٢٨ Code٣٠
٢-٣-٨-٢ : نحوه محاسبه رقم کنترل …٣١
۴-٨-٢ Interleaved 2 of 5 :٣٢
۵-٨-٢ PDF417 : ٣٣
٩-٢ : بارکدها چگونه خوانده می شوند …٣٣
١٠-٢ : بارکد خوانها ٣۴
١-١٠-٢ : بارکدخوانهای ثابت ٣۴
٢-١٠-٢ : بارکدخوانهای سیار دسته ای …٣۵
٣-١٠-٢ : بارکدخوانهای سیار بی سیم ٣۶
١١-٢ : اسکنر چکونه کار می کند ٣۶
١٢-٢ : کدام بارکدخوان برای کار و نرم افزار شما مناسب است …٣٧
١٣-٢ : آیا دستگاه بارکد خوان با کامپیوتر من سازگار است ٣٨
١۴-٢ : چاپ بارکد ٣٩
١۵-٢ : استفاده از بارکد در هر کجا ٣٩
١-١۵-٢ : کارخانجات ٣٩
٢-١۵-٢ : حمل و نقل ٣٩
٣-١۵-٢ : فروشگاهها ۴٠
۴-١۵-٢ : مراکز درمانی ۴٠
١۶-٢ : تکنولوژی های جدید بارکد ۴٠
فصل ٣ : جدید ترین جانشین بارکد ۴٣
١-٣RFID : )تشخیص هویت رادیویی ( ۴۵
٢-٣ : برخی کابردهای RFID۴۵
٣-٣ : انواع یا کلاس‌های برچسب‌‌های RFID۴٧
۴-٣ : دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی RFIDها۴٧
۵-٣ : ساختار …RFID۴٩
۶-٣ : اجزای تگ …… ۴٩
٧-٣ : اجزای سیستم RFIDغیرفعال ۴٩
٨-٣ : آنتن ۵١
٩-٣ : ابعاد و اشکال مختلف تگ غیرفعال۵١
١٠-٣ : فرکانس‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رادیویی ۵٢
١١-٣ : کنترل کیفیت ۵٣
١٢-٣ : کاربردهای عمده RFIDها ۵٣
١٣-٣ : فرایند پرینت برچسب ۵۴
١۴-٣ : پرینت برچسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها۵۴
١۵-٣ : برچسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هوشمند ۵۵
١۶-٣ : مقایسه سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بارکدینگ ۵٧
١٧-٣ : مزیت RFID نسبت به بارکدها ۵٨
١٨-٣ : دیگر کاربردهای امنیتی ۵٩
١-١٨-٣ : انبارداری و ردیابی کالا ۵٩
٢-١٨-٣ : حمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌نقل ۶٠
٣-١٨-٣ : حمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌نقل ریلی ۶٠
۴-١٨-٣ : باربری ۶١
۵-١٨-٣ : خودروسازی ۶١
۶-١٨-٣ : فرودگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ۶١
٧-١٨-٣ : حریم خصوصی افراد ۶٢
١٩-٣ : فناوری RFID بدون نیاز به ریزتراشه ۶٣
٢٠-٣ : دیگر استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که از فناوری RFID می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود …۶۴
٢١-٣ : معایب RFID۶۵
فصل ۴ : نگاهی به آغاز اجرای طرح بارکد ژنتیکی ۶٨
١- ۴ : گستره استفاده۶٩
٢- ۴ : قالب ژنتیک ٧٠
ضمیمه ١ : نمونه ای از طراحی بارکد ٧٢
ضمیمه ٢ : نرم افزار موبایل برای خواندن بارکد ……٧۵
ضمیمه ٣ : جدول کد EAN•UCC مربوط به کشور های مختلف … ٧٧
ضمیمه ۴ : جدول انواع بارکد ها ٨٠
ضمیمه ۵: اشکال متنوعی از بارکد ٨٢
منابع : …٨۶


قیمت فایل : 8000 تومان | تعداد صفحات : 95 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]