صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی  »  فرصت‌ های پیشرو پس از لغو تحریم ها و چگونگی استفاده بهتر از این فرصت‌ ها

فرصت‌ های پیشرو پس از لغو تحریم ها و چگونگی استفاده بهتر از این فرصت‌ ها

دانلود تحقیق و مقالات رشته علوم انسانی با عنوان فرصت‌ های پیشرو پس از لغو تحریم ها و چگونگی استفاده بهتر از این فرصت‌ ها در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۸ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

فرصت‌ های پیشرو پس از لغو تحریم ها و چگونگی استفاده بهتر از این فرصت‌ ها

مقدمه
بعد از دستیابی به توافق هسته ­ای در وین در ٢٣ تیرماه سال ١٣٩۴، نزاعی که بیش از یک دهه، موجب تحریم و بلوکه کردن توسعه همکاری و روابط سیاسی، اقتصادی ایران با دولت های غربی و غیر غربی شده بود، به پایان رسید.
در اثر تحریم­های سخت بانکی، مالی، بیمه ای و انرژی، شرایط سختی بر کشورمان تحمیل شده بود و در اثر این تحریم­ها، ضررهای مالی زیادی، ناعادلانه بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد در حالیکه ایران طبق معاهده منع اشاعه سلاح های هسته­ای، از حق برخورداری و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای برخوردار بود.
طبق روند توافق شده، آژانس بین المللی انرژی هسته­ای باید در ١۵ دسامبر ٢٠١۵ پرونده موضوعات مربوط به گذشته و حال پرونده هسته­ای را خاتمه یافته اعلام کند و آمانو در این تاریخ گزارش خود را ارائه و شورای حکام آژانس نیز با قطعنامه­ای در همان تاریخ ١۵ دسامبر(٢۴ آذر)، موضوع پی ام دی( یا ابعاد نظامی احتمالی) را خاتمه یافته تلقی نماید. مرحله ای مهم که گامی اساسی در مسیر اجرای توافق وین خواهد بود. فرصت ها در ابعاد مختلف علمی، فناوری، دانش، محیط کار، اقتصاد، روابط با همسایگان و ایجاد شرایط بهتر برای زندگی و حل مشکلاتی نظیر محیط زیست و اشتغال جوانان قابل بررسی است،  با تلاش بزرگی که ملت ما و دیپلمات‌ها در مذاکرات هسته‌ای انجام دادند، امروز فضای جدیدی پیش روی کشور قرار دارد و با برداشته شدن غل و زنجیر‌های نابجا از دست و پای اقتصاد کشور می‌توان از امکانات کشور برای رشد و توسعه بیشتر استفاده کرد.
با این مقدمه کوتاه، این یادداشت نگاهی بر فرصت­های پیش روی کشورمان در دوران پسا تحریم و پسا توافق دارد. فرصت­های پیش رو را می­توان عمدتا در سه بخش اقتصادی، سیاسی و نظامی تقسیم بندی کرد:

الف – فرصت اقتصادی:
١- مهمترین و آشکارترین فرصت پیش روی جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا تحریم­ها، فرصت­های اقتصادی است. با رفع تحریم­ها، امکان نقل و انتقالات مالی از طریق شبکه­های بانکی فراهم شده و این مهم­ترین و موثرترین اثر لغو تحریم­ها است که هزینه­های اضافی و روش­های غیر مستقیم فساد آور را از سیستم مالی و بانکی کشور حذف خواهد نمود و از طرفی شرکاء و طرف­های جدید با شرایط قراردادی جدیدی را در اختیار ایران قرار خواهد داد.
٢- با توجه به شناسایی و آشکار شدن نقاط ضعف کشور در بخش­های مختلف اقتصادی در دوران تحریم، لغو تحریم­ها امکان بهره برداری موثرتر، کارآتر و دقیق­تر از فرصت­های اقتصادی جدید را فراهم و مانع از تکرار یا کاهش تکرار آسیب پذیری در شرایط مشابه در آینده خواهد شد.
٣- خروج شرکت­های مختلف غربی از ایران در دوران تحریم و جایگزینی آن ظرفیت­ها با توانایی­های بومی (هر چند دارای کیفیت پایین) و یا شرکت­های رقیب آسیایی، قدرت مانور و استغناء بیشتری را در مذاکرات دوران پسا تحریم با شرکت­های غربی فراهم نموده که امکان امتیاز گیری بیشتر یا تنظیم قراردادهای دوجانبه بهتر را فراهم نموده است.
۴- شرکت­های داخلی دولتی و خصوصی، با استفاده از تجربه دوران تحریم، شناخت بهتری از بازارهای منطقه­ای و بین­المللی و شرکاء مختلف و میزان اعتماد یا عدم اعتماد به آنها پیدا نموده­اند که قطعاً در مذاکرات و انعقاد قراردادها در دوران پسا تحریم مفید خواهد بود.
۵- در دوران پسا تحریم امکان توسعه روابط اقتصادی با کشورهای مختلف بویژه کشورهای غربی مجدداً فراهم شده است و توسعه اقتصادی در روابط، طبق تئوری و مدل کارکردگرایی می­تواند عاملی مهم در توسعه روابط سیاسی با این کشورها نیز باشد.
۶- ورود کشورهای پیشرفته و دارای تجربه در بخش­های مختلف صنعت هسته­ای کشورها در راستای تغییر کارکرد نیروگاه اراک و یا در بخش­های دیگر و از طرفی تداوم برنامه هسته­ای بدور از فضای تنش­آلود و تهدید، میتواند ظرفیت­های اقتصادی جدیدی در این عرصه را برای کشور به همراه داشته باشد.

فهرست مطالب
مقدمه. ۳
الف – فرصت اقتصادی: ۳
ب- فرصت های سیاسی: ۴
ج- فرصت­های نظامی.. ۵
سرازیری سرمایه‌گذاران خارجی به بازار ایران پس از توافق هسته‌ای.. ۶
سرمایه‌گذاران گام‌های آهسته‌ای در ورود به بازار ایران خواهند برداشت… ۶
چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی بخش خصوصی اقتصاد ایران.. ۷
با توافق هسته‌ای، ورود سرمایه به ایران آنی نخواهد بود. ۷
ورود سرمایه به ایران پس از انعقاد توافق هسته‌ای آرام و آهسته خواهد بود. ۷
آمریکا باید در راستای تسهیل مشارکت تجاری با ایران گام بردارد. ۸
منابع: ۸


تعداد صفحات : 8 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]