درمان ریزش موی سکه ای
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  درمان ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای


درمان ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای

بیمارى ریزش موی سکه ای به دار الثعلب مشهور است و ریزش موی سکه ای بیشتر دامن‏گیر موهاى سر و ریش مى‏گردد و گاهى ابروها را نیز فرامى‏گیرد. علت اصلى این ریزش ناگهانى مو، مربوط به عوامل چندى است، ریزش مو به علت دخالت ویروس‏ها و کم شدن تغذیه ناگهانى قسمتى از بدن اما علل اصلى آن هنوز مجهول است.
درمان ریزش موی سکه ای
درمان ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای:
جهت درمان ریزش مو سکه ای باید پاکسازى بدن از مواد بلغمى با دستورات زیر صورت پذیرد

تربد ۵ گرم، غاریقون ۵ گرم هر دو را نرم کوبیده چهار روز صبح ناشتا کفلمه نمایند. بعد از این دستور درمان زیر را به کار برند تخم ترب ۱۵ گرم، تخم شبت ۱۰ گرم، ریشه ایرسا ۲۰ گرم همه را نرم کوبیده، ۱۰ روز صبح ناشتا با عسل میل نمایند و در خلال آن ماء الاصول و گل قند خورند.

براى درمان موضعى ریزش موی سکه ای اول بایستى محل ریزش مو را با یک پارچه خشن خوب ماساژ داده یا به وسیله یک قطعه پیاز عنصل یا سیر محل ریزش موى را ماساژ داده تا سرخ شود بعدا از نسخه زیر استفاده نمایند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
صمغ عربى ۱۰ گرم‏
سداب ۱۰ گرم‏
خردل ۵ گرم‏
نرم کوبیده در یک استکان زهره (صفراى گاو) ریخته بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
محل ریزش مو را با جوشانده آب گل زوفا و آب خرفه ماساژ دهند، سپس از داروى زیر بمالند.
پیاز عنصل ۵ گرم‏
خردل ۵/ ۲ گرم‏
نرم کوبیده در نصف لیوان سرکه حل کرده روزى سه مرتبه بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
سیر ۵ گرم، عاقرقرحا ۵ گرم، نرم کوبیده با زهره گاو بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
فرفیون و سیر از هرکدام ۵ گرم نرم کوبیده با زهره گاو به کار برند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
حبه الخضرا (بن) و پوست فندق از هرکدام ۱۰ گرم به‏سوزانند و با ۵ گرم پودر پیاز عنصل و نصف استکان روغن بادام تلخ آمیخته بمالند.
موهاى نازکى که روییده مى‏شود، چون قدرت و توانایى زیستن را ندارند بایستى تراشیده تا موهاى بعدى که مى‏روید قوى‏تر شود.

اگر مزاج صفراوى باشد محل ریزش مو مثل مرغ پوست کنده نمایان مى‏شود این حالت را مى‏توان به وسیله ترکیبات هلیله زرد پاکسازى نمود.

شربت لیمو، شربت سیب، شربت انار جهت درمان ریزش موی سکه ای مفید است و باید محل ریزش مو را با سرکه بشویند.
جهت درمان ریزش موی سکه ای روغن گل و سرکه مخلوط کرده بمالند.
براى از بین بردن عاملى که باعث ریزش موی سکه ای شده است ۵ گرم گوگرد زرد را در نصف استکان روغن زیتون ریخته روزى دو سه مرتبه محل ریزش مو را ماساژ دهند، یا فندق را سوزانده در سرکه کهنه حل کرده بمالند.
جهت درمان ریزش موی سکه ای بادام را با پوست سوزانده چنین کنند، اگر بعد از مدتى موها نروییدند، لادن را در روغن کنجد حل کرده بمالند. و یا درمنه را سوزانده با کف دریا و مازو با روغن مورد آمیخته بمالند
جهت درمان ریزش موی سکه ای سر را روزانه با سبوس گندم یا برنج و گل خطمى جوشانده شده بشویند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای با جوشانده برگ بید محل را شستشو دهند و یا اینکه از جوشانده آب برگ چغندر و سبوس استفاده شود یا سیر را کوبیده در سرکه ریخته مثل خمیر به محل ریزش مو ضماد نمایند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای اگر مزاج بیمار سوداوى باشد:
اگر مزاج بیمار سوداوى باشد به پاکسازى بدن از سودا کوشند سپس جهت درمان ریزش موی سکه ای از جوشانده اسطوخودوس و افتیمون ۷ روز صبح ناشتا استفاده نمایند (به صورت خوراکى) روزانه ۵ گرم اسطوخودوس را در یک لیوان آب جوشانده با یک ۵ گرم افتیمون نرم ساییده شده اضافه کرده و پس از ساعتى میل نمایند (افتیمون را کوبیده روى جوشانده بپاشند).

دستورات گفته شده چه مالیدنى‏ها و چه داروهایى که براى شستشو به کار مى‏رود در اینجا مورد مصرف دارد.

جهت درمان ریزش موی سکه ای اگر مزاج بیمار مزاج دموی داشته باشد:
اگر طبع بیمار دموى باشد پس از فصد و خون‏گیرى، شربت عناب، شربت‏ انار و آب لیمو دهند، یکى از دانشمندان معتقد است که در مزاج‏هاى دموى اول خون‏گیرى و بعد جوشانده خیار چنبر و سپس ایارج فیقرا مفیدتر است.
در مزاج‏هاى صفراوى اول جوشانده هلیله و بعد از آن ایارج فیقرا و در سوداوى، اول دم کرده افتیمون و پس از آن ایارج فیقرا و در بلغمى مزاج اول پاکسازى بعد ایارج فیقرا مصرف شود.

گفتار محمد زکریاى رازى‏ جهت درمان ریزش موی سکه ای:
مالیدن پیاز عنصل به محل ریزش مو و پوشاندن سر و محل ریزش مو لازم است. او معتقد است که براى روییدن موها پر سیاوشان بهترین دارو است، با توجه به گفتار فوق شستشوى محل ریزش مو با پر سیاوشان بهترین دستور است. او معتقد است که براى روئیدن ابروها فندق سوخته را در روغن ترب حل کرده بمالند.

یکى از دانشمندان بنام لارزوربیر جهت درمان ریزش موی سکه ای ، معتقد است که براى روییدن موها، سرکه، پیاز عنصل عجیب الفعل است، طرز تهیه آن به قرار زیر است:

پیاز عنصل را نرم کوبیده در سرکه حل کرده بمالند (۱۰ گرم پیاز عنصل در یک استکان سرکه) هم‏چنان‏که مکرر گفته شده است، روغن زرده تخم‏مرغ و نشادر بسیار مفید است (۵ گرم نشادر در روغن ده عدد روغن تخم‏مرغ) براى تغذیه بهتر و جریان خون بیشتر در محل ریزش مو، بایستى آن محل را ماساژ دهند براى این کار از آب جوشانده گل زوفا یا گل اروانه و پر سیاوشان استفاده مى‏شود و نیز از آب مورد و گل خطمى مى‏توان استفاده نمود.

روغن های گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
روغن آمله، روغن بابونه یا جوشانده ابهل و روغن کنجد یا کف دریا و خاکستر برنجاسف و روغن گل یا کوبیده لادن در روغن زیتون، همه براى رفع ریزش مو مؤثرند.

تهیه و تنظیم:گروه بوعلی باب سلامتی
منابع:
قانون بوعلی
کتاب شفا