دانلود مقاله تجزیه و تحلیل نرم افزار با مدل های UML و RUP
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  دانلود مقاله تجزیه و تحلیل نرم افزار با مدل های UML و RUP

دانلود مقاله تجزیه و تحلیل نرم افزار با مدل های UML و RUP

مقاله در مورد uml مدل سازی uml دانلود مقاله تجزیه و تحلیل نرم افزار با مدل های UML و RUP مقاله دانلود مقاله تجزیه و تحلیل سیستم مهندسی نرم افزار دانلود مقاله مهندسی نرم افزار rup تجزیه و تحلیل مقاله مهندسی نرم افزار مقاله تجزیه و تحلیل نرم افزار زبان مدلسازی uml آموزش مدل سازی uml مقاله فارسی rup مقاله فارسی rup مقاله در مورد rup

Project Analysis Software with UML and RUP models

 

موضوع : تجزیه و تحلیل نرم افزار با مدل های UML و RUP

یکی از مباحث مهم در علم کامپیوتر بحث مهندسی نرم افزار می باشد که متاسفانه در ایران سایت ها کمتر به آن پرداخته می شود . در حالیکه امروزه شرکت ها بدون داشتن اصول مشخص مهندسی نرم افزار هیچگاه تصمیم به ایجاد سیستم های نرم افزاری نمی گیرند.
طراحی و تولید سیستم های نرم افزاری دارای یک چرخه حیات می باشد که در علم مهندسی نرم افزار به بررسی این چرخه حیات و عوامل مرتبط با آن پرداخته می شود . به طور کلی مراحل این چرخه به شرح زیر می باشد :
فعالیت جمع آوری نیازمندی های و مشخص کردن آنها . این نیازمندی ها کاری را که سیستم می بایست انجام دهد را مشخص می کنند .
فعالیت تحلیل نیازمندی ها برای درک بهتر آنها .
فعالیت طراحی برای اینکه مشخص شود که سیستم چگونه نیازمندی ها را برآورده می کند .
فعالیت ساخت سیستم .
آزمایش سیستم برای تایید اینکه آیا سیستم نیازمندی ها را برآورده کرده است یانه
ودرنهایت تحویل سیستم می باشد.
معماری نرم افزار:
معماری یعنی ارایه توصیفی فنی از یک سیستم که نشان دهنده ساختار اجزاء آن، ارتباط بین آنها، و اصول و قواعد حاکم بر طراحی آن، و تکامل آنها در گذر زمان باشد.
از بدو مطرح شدن نرم افزار تاکنون ، معماری های متفاوتی بمنطور طراحی و پیاده سازی ارائه شده است .که یکی از این معماری های نرم افزار معماری یا متدلوژی rupمی باشد.
یک پروسه چابک، پروسه‌ای است که همیشه آماده در آغوش کشیدن درخواستهای جامعه بوده و این درجه از سازگاری را دارا باشد. بنابراین منظور از سرعت عمل، فقط کاستن از حجم پروسه تولید نرم‌افزار یا سرعت ارائه آن به بازار نیست؛ بلکه منظور، انعطاف‌پذیری و حفظ کیفیت است. مطلبی که در این مقاله قصد توضیح آن را داریم این است که RUP ساختاری پروسه‌ای (چیو ۲۰۰۰) است که امکان انعطاف‌پذیری را برای تولید‌کنندگان نرم‌افزار فراهم می‌آورد.
منظور از RUP چیست؟
در این اینجا از چند منظر به RUP خواهیم پرداخت:
RUP یک پروسه تولید نرم‌افزار است.
RUP مجموعه‌ای از تجربیات بسیار عالی تولید نرم‌افزار را که در عمل با آنها برخورد شده است، در خود دارد.
همانند یک محصول نرم‌افزاری به بازار ارائه شده و به فروش می‌رسد با این تفاوت که RUP اولین ساختار تولید نرم‌افزار را ارائه داده و گام نخست را در این زمینه برداشته است
مدل سازس سیستمهای نرم افزاری(uml):
برای چینش اجزاء مختلف سیستم نرم افزاری و نمایش روابط بین آنها و سایر موجودیتهای سیستم نرم افزاری . برای اینکه طراحی مدل برای سیستمهای نرم افزاری قالبی یکدست و یکپارچه و جهان شمول داشته باشد و تبادل اطلاعات بین مدلهای طراحی شده توسط افراد مختلف امکان پذیر باشد تلاشهای متعددی صورت گرفته است که UML یکی از آنهاست ، که در حال حاضر متداولترین استاندارد تولید مدل برای سیستمهای نرم افزاری در سراسر دنیاست . UML مخفف Unified Modeling Language است . UML برای مدل سازی سیستمهای نرم افزاری و تسهیل طراحی شیء گرای سیستم ۹ دیاگرام ( و استانداردهای مرتبط با هرکدام ) را ارائه مینماید . قبل از توضیح بیشتر و ارائه تعاریف مقدماتی به نکته ذیل توجه کنید اغلب سوال میکنند که چرا UML مهم است و این روزها مانور زیادی روی آن میشود ؟ آیا لزومی دارد که به UML مسلط شویم ؟ آیا اصولا” این جانور به درد ما میخورد در جواب باید گفت: تا حالا دیده اید که کسی یک ساختمان بزرگ با پیچیدگیهای مختلف را “بدون نقشه” و الگوی از پیش معین شده بسازد و این مقاله موفقیت آمیز باشد ؟ آیا تا کنون شنیده اید که هیچ کدام از کارخانه های تلوزیون سازی بودن هیچ نقشه و پیش بینی فنی موفق به ساخت تلوزیونی شوند که کار کند ؟ یا اصلا” ساخته شود ؟ آیا تا کنون دیده اید کشوری بدون سیاستهای کلان و بدون سنجش جوانب امر ، موفق به مدیریت امور داخلی خود شود ؟ و ده ها سوال از این دست ! خواندن این سوالها بدون اینکه حتی ثانیه ای به جواب انها فکر کنید ، خود ، جواب به سوالات است. UML به عنوان استانداردی برای طراحی و پیش بینی جزئیات فنی سیستم نرم افزاری ، نحوه ارتباط اجزاء ، نوع و نحوه کارکرد قسمتهای مختلف و … یکی از ملزومات تولید کنندگان نرم افزار در دنیای امروز است . حتی اگر مستقل کار میکنید و نرم افزارهای کوچک تولید میکنید با استفاده از UML در “اغلب” موارد به بالاترین حد بهینگی مراحل طراحی و تولید نرم افزارتون خواهید رسید و نکته آخر این که UML و استانداردهای آن و ابزارهای آن ها که آنقدر ساده و سهل هستند که صرف هزینه و وقت برای یادگیری و تسلط بر آنها نسبت به مزایائی که در قبال آن کسب خواهید کرد تقریبا غیر قابل توجه است

مقد مه ی بر مهندسی نرم افزار
بی گمان، نرم افزار یکی پیچیده ترین و در عین حال قابل انعطاف ترین دستاوردهای بشر می باشد. با وجودی که بیش از چند دهه از پیدایش نرم افزار نمی گذرد. این پدیده ی شگفت آور قرن بیستم،به عنوان یکی از مؤلفه های کلیدی فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات، تاثیر شگرفی بر کلیه ی جوانب زندگی بشر داشته است امروزه نرم افزار، سوخت لازم برای راه اندازی و به حرکت درآوردن موتورهای اقتصاد نوین تلقی می شود. هیچ سازمان و کسب وکار نوینی، نمی تواند بدون نرم افزار به حرکت و تکامل خود ادامه دهد.
در طول چند دهه ی اخیر، با کمک رایانه ها و نرم افزارهای مختلف، حجم دانش بشری چندین برابر شده است. در آینده ی بسیار نزدیک، هر یک از ما شاهد بکارگیری نرم افزار در منزل، خودرو، تلویزیون، ساعت مچی ، کتاب، و حتی لباس های خود خواهیم بود.
اما به واسطه ی تغییرات بسیار سریع و غافل گیرکننده ی فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و به طور خاص نرم افزار، و به موازات آن، تغییر نیازها، خواسته ها، و انتظارات استفاده کنندگان از نرم افزار و قابلیت های آن، طراحی و تولید نرم افزار، بسیار پیچیده می باشد. عوامل دیگری مانند رقابت شدید، کمبود نیروی متخصص و حرفه ای، عدمِ دسترسی به دانش و تجربه ی موفق دیگران، لزوم تولید سریع، لزوم تولید مقرون به صرفه، نیاز روز افزون به همکاری میان رشته های مختلف، و مهم تر از همه ، عدم استفاده ی مناسب از اصول و مبانی مهندسی در طراحی تولید نرم افزار، این صنعت را با چالش های بسیاری روبرو نموده است. حدود ۵۰ سال پیش،یعنی در اوایل پیدایش نرم افزار استفاده کنند گان این فراورده ی نوین همان طراحان و تولید کنندگان بودند.دران زمان نرم افزار عمدتا برای محاسبات و حل مسائل ریاضی استفاده می شد. وجود زبان های سطح پایین ٣ و محدودیت های سخت افزاری(کمبود حافظه و سرعت پردازش کم) از دیگر مشخصه های دوران اولیه ی پیدایش نرم افزار است در آن روزهای اولیه، نرم افزار چیزی جدا از سخت افزار نبود و حتی برای فروش سخت افزار، بطور رایگان در آن تعبیه می شد اما با گسترش دامنه ی کاربرد رایانه و به تب ِ ع آن نرم افزار در زمینه های مختلف، به مرور شرایطی به وجود آمد که استفاده کنندگان و کاربران نرم افز صرفاً تولید نرم افزار بود. حالا دیگر نرم افزار قیمت داشت و اتفاقا برخلاف روند کاهش قیمت در سخت افزارها از طراحان و تولید کنندگان آن جدا شدند؛ سازمان ها و شرکت هایی به وجود آمدند که کارشان روز به روز بر قیمت نرم افزار افزوده می شد. نیازهای جدید استفاده کنندگان فراتر از محاسبات(رایانش) بود آنها به مدیریت اطلاعات نیاز داشتند. پیدایش زبان های سطح بالا و رفع محدودیت های سخت افزاری، از دیگر مشخصه های عصر جدید نرم افزار می باشد. درست در همین زمان است که اولین شکست ها و مشکلات نیز خود را نشان دادند. مشکلات و چالش ها به قدری جدی و پر هزینه بود که از آن به بحران نرم افزار یاد می شد.
سرانجام برای اولین بار، در سال ۱۹۶۸ و در یک کنفرانس که توسط ناتودر کشور آلمان برگزار شده بود، بر لزوم مهندسی این دستاورد جدید بشر، یعنی نرم افزار، تأکید شد. از آن زمان به بعد، تکنیک های مهندسی، ابزارها، و دانش و تجربه، صنعت نرم افزار به یکی از صنایع برتر جهانی تبدیل شده است

فهرست مطالب

فصل اول :مهندسی نرم افزار ۱
درخت تحقیق فصل اول ۲
بخش ۱: مقدمه ۳
بخش ۲: تعریف مهندسی نرم افزار۴
بخش ۳: فرایند تولید نرم افزار۶
بخش۴: روشهای تولید نرم افزار۹
بخش۵ : راهکارهای موفق مهندسی نرم افزار در تولید نر م افزار ومعرفی rup13
فصل دوم: آریوپی چیست؟۱۶
درخت تحقیق فصل دوم:۱۷
بخش۱: مقدمه ی بر معماری نرم افزار۱۸
بخش۲: معماری rup چیست ؟۱۹
بخش۳: اهداف و ویژگی های rup28
فصل سوم: زبان یکپارچه مدل سازی UMLچیست؟۳۱
درخت تحقیق سوم: ۳۲
بخش۱: مقدمه ای بر uml 34
بخش۲: ویژگی های ونمودارهای در uml 37
پیوست:۴۱
فهرست منابع وماخذ:۴۳

فهرست اشکال

فصل اول
شکل ۳-۱:مثلث موفقعیت مقاله۶
شکل۳-۲:فرایند تولید محصول ۷
بخش سوم شکل۳-۳:مدل ارتباط مفاهیم مقاله و فرایند محصول۸
شکل۳-۴:امار مربوط به موفقعیت پروزهای نرم افزاری در سال۱۹۷۹۹
شکل۳-۵: امار مربوط به موفقعیت پروزهای نرم افزاری در سال۱۹۹۵۹
شکل۳-۶: امار مربوط به موفقعیت پروزهای نرم افزاری درسال۲۰۰۰۱۰
شکل ۴-۱:سازماندهی فرایند آریوپی در دوبعد ۱۱
شکل۴-۲:افزایش هزینه و مدیریت ریسک ۱۱
بخش چهارم شکل۴-۳:مدل تکرار۱۱
شکل۴-۴:مدل حلزونی ۱۱
شکل ۴-۵:مقایسه ریسکها در رویکرد آبشاری ۱۲
شکل۴-۶:مدل حلزونی ۱۳
فصل دوم: RUP
شکل ۲-۱:تاریخچه آریوپی۲۱
شکل۲-۲:معماری آریوپی۲۳
بخش دوم شکل۲ -۳:فرایند آریوپی۲۴
شکل۲-۴:چارچوب فرایند آریوپی۲۷
شکل۲-۵:روشهای مختلف پیکربندی آریوپی۲۷
بخش سوم:شکل ۳-۱: مدل معماری۱+۴rup28
فصل سوم:uml
شکل ۲-۱:نمودار مورد کاربرد ۳۸
بخش دوم شکل۲-۲: نمودار کلاس ۳۹


قیمت فایل : 5000 تومان | تعداد صفحات : 65 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]