دانلود پاورپوینت دستگاههای آنژیوگرافی و تکنیک آنژیوگرافی
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم پزشکی » پزشکی  »  دانلود پاورپوینت دستگاههای آنژیوگرافی و تکنیک آنژیوگرافی

دانلود پاورپوینت دستگاههای آنژیوگرافی و تکنیک آنژیوگرافی

دانلود پاورپوینت دستگاههای آنژیوگرافی و تکنیک آنژیوگرافی

دانلود پاورپوینت دستگاههای آنژیوگرافی و تکنیک آنژیوگرافی ppt

موضوع سمینار: دستگاههای آنژیوگرافی و تکنیک انژیوگرافی
تاریخچه آنژیوگرافی:
این آزمایش از  همان اوایل کشف اشعه ایکس آغاز گردید .  به طوری که اولین باردرسال ۱۸۹۶ هابیک و لیندنتال با تزریق ماده حاجب امولسیون مخلوط گچ سرخرگ های یک دست قطع شده  انسان را نشان دادند. به علت نبودن موادحاجب مناسب تا سال ۱۹۲۳ هیچ آزمایشی به روی عروق خونی انسان زنده صورت نگرفت.در سال ۱۹۲۳ اولین ونوگرافی با استفاده از برومید استرنسیوم  و یک سال  بعد اولین آنژیوگرافی ران با یدید سدیم (NaI) به روی انسان زنده انجام گردید.  امروزه  روش  تکامل  یافته تر  آنژیوگرافی  همراه  با  درمان موضعی تحت عنوان  آنژیو پلاستی  صورت    می گیرد. این روش در  سرخرگ هایی  که دچار گرفتگی یا  انسداد می باشند انجام  می شود  و   با  عنوان  (P.T.A.( Percotaneous Transluminal Angioplasty برای اولین  بار در سال ۱۹۶۴ توسط دوترو انجام گرفت. این روش در درمان بیماری تصلب شرایین کاربرد  بسیار گسترده ای دارد  و  در  مقایسه با  عمل جراحی از مزایای متعدد از جمله درد بسیار کم، کاهش خطر مرگ و میر و اقتصادی بودن برخوردار است.  روش PTA  نه تنها در درمان  بیماری های شریانی  به ویژه تنگی  و   انسدادها  بلکه در درمان سرخرگ های کوچک قلب نیز کاربرد گسترده ای دارد.امروزه  آزمون آنژیوگرافی ریه نیزبه طور گسترده ای در بخش های آنژیوگرافی انجام می گیرد.

تکنیک انژیوگرافی:
در این تکنیک، با هدایت کاتتر و تزریق مواد حاجب، از عروق بدن توسط دستگاه آنژیوگرافی(دستگاه فلوروسکوپی) تصویربرداری صورت می گیرد، بدین منظور تحت کنترل فلوروسکوپی، کاتتری به داخل شریان ها فرستاده شده و پس از تزریق ماده حاجب از طریق کاتتر، عمل تصویربرداری آغاز می شود.
از آنجایی که سرعت خون بالا است، اگر بلافاصله پس از تزریق عمل تصویربرداری آغاز نشود، مواد حاجب رقیق شده و تمام زحمات به هدر می رود. از اینرو بلافاصله پس از تزریق، تیوب تقویت کننده از میدان تصویربرداری خارج شده و سیستم ثبت تصویر در معرض تابش اشعه قرار می گیرد.

دستگاه های آنژیوگرافی
به دلیل نیاز به تابش های سریع و پشت سر هم و تولید حرارت زیاد در آند، از ژنراتورها و تیوب های اشعه ایکس با توان بالا استفاده می شود. توان تیوب اشعه x و ژنراتور دستگاه های آنژیوگرافی از دستگاه های رادیوگرافی و فلوروسکوپی معمولا ً بیشتر است.
به دلیل زیاد بودن سرعت جریان خون، نمی توان مواد حاجب را به صورت دستی تزریق کرد. لذا از تزریق کننده های اتوماتیک (injector) استفاده می شود. این دستگاه ها قادرند مواد حاجب را با سرعت تنظیم شده و درجه حرارت مطلوب تزریق نمایند.
به منظور تصویربرداری سریع و پی در پی از عروق عمومی بدن، در گذشته از دستگاه های فیلم رد کن سریع (Rapid Film changer) استفاده می شد و امروزه بندرت از این روش استفاده می شود. در آنژیوگرافی از عروق قلبی از دوربین های Cine Fluorography استفاده می شود و هنوز از این روش جهت ثبت تصاویر قلبی بر روی فیلم های سینمایی استفاده می شود.

تعویض کننده فیلم (Film Changer):
برای آنژیوگرافی در کاربردهای مختلف، تعویض کننده فیلم از ابزار اصلی به حساب می آید. این ابزار بسیار سریع برای آنژیوگرافی سیستم گردش خون و تعویض کننده فیلم با سرعت های متوسط و کم برای آنژیوگرافی عروق مغزی و اندام شکمی به کار می رود.
در آنژیوگرافیهای دو جهتی وجود دو تعویض کننده فیلم یکی رو به بالا (برای نمای نیمرخ) و دیگری با زاویه ۹۰ درجه (نیمرخ) طوری قرار می گیرند که بتوانند در هر دو حالت بصورت ترکیبی کار کرده و طبق برنامه ریزی مورد نیاز با هماهنگی با ژنراتور مولد اشعه و سایر ضمایم، فیلم رادیولوژی را در مقابل میدان تشعشع قرار دهند. تعویض کننده های فیلم عموماً با کلیشه ۳۵×۳۵ کار می کنند و می توانند فیلم را (بین ۲۰ تا ۳۰ برگ)، حداکثر با سرعت ۳ تا ۶ کلیشه در ثانیه در معرض تابش قرار دهند. برای جابجایی و تنظیم محل قرار گرفتن تعویض کننده فیلم (یک یا دو دستگاه توأم) پایه هایی طراحی شده اند که می توانند به صورت افقی (نمای روبرو) و یا عمودی (لترال)، حرکت کرده و با تخت آنژیو و میدان دید تابش هماهنگ شوند.

تقسیم بندی دستگاه های آنژیوگرافی
دستگاه های آنژیوگرافی به دو دسته تقسیم می شوند
آنژیوگرافی عروق عمومی (General Vascular)
آنژیوگرافی قلبی (Cardiac)
دستگاه های آنژیوگرافی عروق عمومی، جهت آنژیوگرافی از کل عروق بدن به غیر از قلب طراحی شده اند و دستگاه آنژِیوگرافی قلبی به منظور تصویربرداری از عروق قلبی و حفره های قلبی طراحی شده است .


قیمت فایل : 4000 تومان | تعداد صفحات : 39 | فرمت فایل : پاورپوینت

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]