دانلود مقاله معماری مصر باستان
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » مقاله » عمران و معماری  »  دانلود مقاله معماری مصر باستان

دانلود مقاله معماری مصر باستان

دانلود مقاله معماری کشور مصر باستان دانلود مقاله معماری کشور مصر تحقیق دانلود مقاله معابد مصر مقاله معماری مصر مقاله در مورد معماری مصر مقاله معماری مصر باستان مقاله درباره اهرام ثلاثه مقاله در مورد معماری معابد مصر باستان پاورپوینت معماری مصر تاریخ معماری مصر باستان مصطبه در معماری مصر آشنایی با معماری مصر تحقیق در مورد معماری مصر هنر معماری مصر ویژگی های معماری مصر معابد مصر باستان معماری معابد مصری

Ancient Egyptian Architecture

موضوع : معماری مصر باستان

مقدمه:
طی سالیان درازی که از ساختمان هرم بزرگ گیزا می گذرد، این بنای باشکوه بارها و بارها مورد بازدید بزرگان، زورمندان تاریخ، اعم از خلفا، پادشاهان، فرمانروایان و سرداران قرار گرفته است. در این راستا برخی با صدور فرمان تخریب و نابودی هرم و پاره ای نیز همراه با احساس شگفتی و ستایش بوده است. یادآوری می شود که علی رغم کوششهای فراوانی که تاریخ نویسان، پژوهشگران و مصرشناسان بعمل اورده اند، پیشینه تمدن و فرهنگ مصر باستان نیز تاکنون روشن نشده است.

 

تاریخ نویسان متعصب و تندروی مصری بر پایه گفته های کاهنین مبدأ تاریخ این کشور باستانی را همزمان با آغاز فرمانروائی سلسله خدایان به سال ۵۵۴/۳۰ ق.م دانسته اند. این در حالی است که تاریخ نویسان بی طرف شروع تمدن و فرهنگ این کشور را سال ۵۶۱۹ ق.م با آغاز فرمانروایی منس و تشکیل نخستین سلسله از فراعنه می دانند. از این رو نگارنده نیز در این نوشتار میانگین تاریخهای یاد شده را که از سوی اکثر تاریخ نویسان و مصرشناسان پرآوازه پذیرفته شده است، برگزیده و سال ۴۸۰۰ ق.م را تاریخ آغاز عملیات ساختمانی هرم گیزا قرار داده است. کشور باستانی مصر یا به گفته ای گهواره تمدن جهان میان ۲۳ تا ۳۲ درجه عرض جغرافیایی شمالی و ۲۵ تا ۳۵ درجه طول جغرافیای شرقی قرار دارد (شکل ۱).

 

این کشور به طول تقریبی ۱۵۰۰ کیلومتر از شمال به دریای مدیترانه، از جنوب به کشور سودان، از باختر به کشور لیبی و از خاور به دریای سرخ راه دارد. از گستره ۹۹۰ هزار کیلومتر مربعی که در بر دارد، تنها ۲۵۰/۳۱ کیلومتر مربع یا نزدیک به ۳ درصد آن قابل کشاورزی و ۵۰۰/۳۲ کیلومتر آن قابل سکونت است. از آنجا که بیشترین بخش از خاک کشور مصر را بیابانهای سوزان و بی آب و علف تشکیل داده، تنها کرانه های رود نیل و بویژه دلتای آن بهترین وموقعیت برای کشاورزی و سکونت در مصر و بخضی از قاره آفریقا را دارا می باشد (شکل ۲).

 

با درنظر گرفتن این موقعیت جغرافیایی استثنایی، مصر مناسبترین منطقه برای مهاجرت اقوام گوناگون از کشورهای همسایه بوده است.
جمعیت این کشئر هم اکنون نزدیک به ۶۰ میلیون نفر می رسد و پایتخت آن شهر قاهره است. این شهر در مصر باستان به نام هایاپولیس نامیده یم شده است و ویرانه های آن نیز در نزدیکی شهر قاهره مشاهده یم شود.


قیمت فایل : 4000 تومان | تعداد صفحات : 35 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

هشتگ : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,