دانلود مقاله سخت افزار کامپیوتر
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  مقاله سخت افزار کامپیوتر

مقاله سخت افزار کامپیوتر

دانلود مقاله سخت افزار کامپیوتر مربوطه به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۴۳  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله سخت افزار کامپیوتر نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

Computer Hardware Paper

موضوع : سخت افزار کامپیوتر

توانایی درک  ساختمان CUP
۱-۱- آشنایی با تعریف عملیاتی CPU
CPU یا Processor اساسی ترین جزء یک کامپیوتر می‎باشد. CPU یک آی سی یا تراشه یا chilp است که از مدارات مجتمع فشرده زیادی تشکیل شده است. بعبارت دیگر مهمترین آی سی یک کامپیوتر ریز پردازنده یا  CPU آن است. محل قرار گرفتن آن روی برد داخلی و در جای ویژه ای از مادربرد قرار دارد.
در سراسر جهان شرکتاهی زیادی به تولید این آی سی پرداخته اند از معروفترین آنها میتوان ریز پردازنده Motorolla- intel و AMD و Cyrix را نام برد.
ریز پردازنده از واحدهای گوناگونی تشکیل شده  که هر واحد وظیفه خاصی را انجام می‎دهد. با قرار گرفتن این واحدها در کنار یکدیگر یک ریز پردازنده به صورت یک مجموعه مجتمع و فشرده تشکیل می‎شود. هر ریز پردازنده از واحدهای زیر تشکیل شده است.
۱- واحد محاسبه و منطق (ALU)
این واحد شامل مداراتی است که میتواند محاسبات برنامه های کامپیوتری را انجام دهد، مثلا مجموع دو عدد را بطور منطقی محاسبه می‎کند. ALU مخفف کلمات Aritmatic- Logic- Unit است.
۱-    واحد کنترل CU یا conmtrol- unit این واحد بر واحد ورودی و خروجی حافظه های گوناگونی نظارت می‎کند و چگونگی ورود و خروج آنها را کنترل می‎کند.
۳- حافظه های ثابت یا Register
هر ریز پردازنده برای جمع آوری اطلاعات نیاز به یک محل موقت دارد تا داده ها را در داخل آنها قرار داده و در مواقع لزوم از آنها استفاده نماید، که این محلهای موقت را حافظه های ثابت یا Register می گویند.
۴- حافظه های پنهان یا cache
حافظه مخفی یا cache یک حافظه سریع است که مورد استفاده CPU قرار می‎گیرد. بعبارت دیگر چون سرعت عملیات CPU زیاد است لذا اطلاعات نیز باید با سرعت زیاد از حافظه اصلی خوانده و پردازش شود، اما سرعت حافظه اصلی کمتر از سرعت CPU است لذا خواندن اطلاعات با مکث همراه می شود، این حالت انتظار باعث کند شدن سرعت کامپیوتر می گردد . به منظور جبران این وضع از واحدی به نام Ca che استفاده می کنند که سرعت آن برابر سرعت CPU است. در نتیجه مقداری از محتویات حافظه اصلی که مورد استفاده CPU است به حافظه Cache منتقل می گردد تا در موقع خواندن و نوشتن با سرعت cpu مطابقت داشته باشد.
پردازنده های کامپیوترهای شخصی معمولاً بصورت یک مستطیل یا مربع شکل است و بر روی آن حروف و ارقامی دیده می‎شود.
۱٫    نام سازنده پردازنده
۲٫    نسل پردازنده
۳٫    مدل پردازنده
۴٫    سرعت پردازنده
۵٫    ولتاژ پردازنده و شماره سریال
۱-۲-آشنایی با تراکم عناصر ساختمانی در پردازنده
CUP از مجموع قطعات الکترونیکی مخصوصات تراتریستورهای مختلف تشکیل یافته است. مثلا اولین بار شرکت AMD با قرار دادن ۵۰۰۰۰۰ تراتریستور پردازنده های K6 را با به بازار عرضه نمود. یا شرکت Intel پردازنده SL 80368 را در آن ۸۵۵۰۰۰ تراتریستور بکار رفته و دارای ۳۲ بیت خط حامل داخلی و ۱۶ بیت خط حامل خارجی بود به بازار عرضه نمود. همچنین شرکت اینتل پروسسورهای ۸۰۵۸۶ را که بیش از یک میلیون تراتریستور تشکیل شده بود به بازار عرصه نموده است.
۳-۱- آشنایی با سرعت ساعت سیستم
سرعت پردازنده مستقیما روی عملکرد آن اثر می گذارد. یعنی هر چه سرعت بالا باشد تبادل اطلاعات پردازنده سریعتر است، معمولاً سرعت پردازنده ها برحسب مگاهرتز بیان می‎شود. و برخی از سازندگان پردازنده خود را با سرعت واقعی آن نا گذاری نمی کنند بلکه سرعت آنها را بصورت مقایسه ای با پردازنده های IBM می نویسند و آن را با PR نمایش می دهند. مثلا PR 100  یعنی سرعت معادل ۱۰۰ مگاهرتز است و اگر علام + در جلوی عدد نوشته شود به مفهوم این است که از سرعت نوشته شده نیز بیشتر است مثلا + PR133 یعنی سرعت پردازنده در مقایسه با پردازنده پتنیوم ۱۳۳ نیز بیشتر است.
۴-۱- آشنایی با سرعت ساعت داخل ی
هر پردازنده عملیات داخلی خود را براساس سیگنالهای ساعت داخلی انجام می‎دهد. بعبارت دیگر سرعت داخلی هر پردازنده تقریبا برابر همان سرعتی است که روی پردازنده ذکر شده.
۱-۴-۱- سرعت ساعت خارجی سیستم
بعضی از پردازنده ها نیاز به سیگنالهای ساعت خارجی دارند. مثلا Z80 که قلا در کامپیوترهای اولیه بکار می رفت نیاز بیک سیگنال ساعت خارجی که بین صفر تا ۵ ولت نوسان کند، داشت یعنی نوسان ساز را در مخارج از مدار با آی سی های (TTL) مانند ۷۴۰۴ و یک کریستال می ساختند و بعدا وارد مدار ریز پردازنده می نمودند.
اکنون نیز همان سیستم ها برقرار است ولی با پیشرفت تکنولوژی از روشهای بهتر و مداراتی که دارای تشعشع کمتر و انرژی تلف شده کمتری می باشند استفاده می کنند مثلا در ریزپردازنده DX4 80486 ساخت شرکت اینتل از یک سیگنال ساعت داخلی یا سرعت ۱۰۰ مگاهرتز استفاده شده است.
توجه: چون سرعت پردازش در CPU ها بسیار اهمیت دارد در نامگذاری کامپیوترها ضمن اسم بردن از پردازنده سرعت ساعت آنرا نیز بازگو می کنند مثلا P5-100 یعنی پردازنده این کامپیوتر پنتیوم (۸۰۵۶۸) و سرعت آن ۱۰۰ مگاهرتز است یا P5-200/MMX یعنی پردازنده پنتیوم یا سرعت ۲۰۰ مگاهرتز یا تکنولوژی MMX می‎باشد.
۵-۱- آشنایی با مدیریت انرژی پردازنده
بمنظور جلوگیری از انرژی تلف شده در پردازنده ها و کنترول توان مصرفی آنها در برنامه Setup سیستم بخشی به نام power management در نظر گرفته شده است تا در زمان استفاده نکردن از کامپیوتر پس از مدت زمانی که در تنظیم setup وجود دارد سیستم  بحالت خاموش یا reset می رود. بدیهی است بمحض استفاده از کامپیوتر مجدداً بحالت فعال در آمده و عملیات خود را انجام می‎دهد.
توجه: در برنامه های NU و NC نیز گزینه های مانند contigure وجود دارد که میتوان انرژی سیستم و پردازنده و مانیتور را مدیریت و کنترل نمود.


فهرست مطالب

توانایی درک  ساختمان CUP    ۱

۱-۱- آشنایی با تعریف عملیاتی CPU    ۱

۱-۲-آشنایی با تراکم عناصر ساختمانی در پردازنده    ۳

۳-۱- آشنایی با سرعت ساعت سیستم    ۳

۴-۱- آشنایی با سرعت ساعت داخل ی    ۴

۵-۱- آشنایی با مدیریت انرژی پردازنده    ۵

۶-۱- آشنایی با ولتاژ عملیات پردازنده    ۵

۷-۱- آشنایی با خاصیت MMX در پردازنده ها    ۶

۲- توانایی شناخت نسلهای پردازنده    ۶

۱- نسل اول (لامپهای خلاء)    ۷

۲- نسل دوم (ترانزیستوری)    ۷

۳- نسل سوم (مدارات مجتمع یا IC)    ۷

۴- نسل چهارم (ریزپردازنده ها)    ۸

۵- نسل پنجم (کامپیوترهای هوشمند)    ۸

۱-۲- آشنایی با پردازنده مدل ۸۰۸۶/۸۰۸۸    ۹

۲-۲آشنایی با پردازنده مدل XT 80186    ۱۰

۳-۲- آشنایی با پردازنده XT 80286    ۱۰

۴-۲- آشنائی با پردازنده مدل ۸۰۳۸۶    ۱۱

۵-۲- آشنائی با پردازنده ۸۰۴۸۶    ۱۲

۶-۲- آشنائی با پردازنده پنتیوم (P5)    ۱۳

۷-۲- آشنایی با پردازنده مدل PENTIUMPRO    ۱۸

۸-۲- آشنای با پردازنده PENTIUM II    ۱۹

۹-۲- آشنایی با پردازنده مدل PENTIUM III    ۱۹

۱۰-۲- آشنایی با پردازنده مدل AMD K6    ۲۰

۱۱-۲- آشنایی با پردازنده مدل Deschutes    ۲۱

۱۲-۲- آشنایی با پردازنده مدل P7- merced    ۲۱

۳- توانایی روش نصب مادربرد    ۲۲

روش نصب یک مادربرد:    ۲۳

۱-۳- شناسائی اصول بررسی لوازم های ماردبردها    ۲۳

بانکهای حافظه ۱۶۸ پین    ۲۷

۲-۳- شناسائی اصول نصب کارت های شکافهای توسعه مادربرد    ۲۸

۲-۲-۳- شکاف گسترش (Enhanced ISA) ELSA    ۳۲

۳-۳- شناسایی اصول روش نصب کارت I/O بر روی شکاف I/O    ۳۴


قیمت فایل : 3000 تومان | تعداد صفحات : 43 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

هشتگ : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,