دانلود مقاله تاثیر سرمایه گذاری بر رشد اقتصادی ایران
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » اقتصاد  »  دانلود مقاله تاثیر سرمایه گذاری بر رشد اقتصادی ایران

دانلود مقاله تاثیر سرمایه گذاری بر رشد اقتصادی ایران

دانلود تحقیق و مقالات رشته اقتصاد با عنوان دانلود مقاله تاثیر سرمایه گذاری بر رشد اقتصادی ایران در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۳۳ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

دانلود مقاله تاثیر سرمایه گذاری بر رشد اقتصادی ایران

چکیده
مشکلات اقتصادی اخیر در کشورهای در حال توسعه، باعث گردید در روش های متخذه برای رشد اقتصادی در این گونه مناطق تجدید نظر گردد. نظریات جدید گویای این مسئله است که برای بهبود وضعیت کشورها، توجه به بخش خصوصی و گسترش دامنه عمل آن از نکات اساسی است.
در این مقاله، هدف و بررسی تجربی قابلیت تولیدی بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی در ایران است. سئوال اساسی و محوری این است که آیا بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی عملکرد بهتری داشته است؟ برای جواب به این پرسش از الگوی رشد نئو کلاسیک استفاده شده است. در کنار این موضوع به عوامل موثر و محیط مناسب جهت رشد سرمایه گذاری در بخش خصوصی نیز اشاره گردیده است.
نتیجه حاصله، موید این نکته است که بخش خصوصی عملاً نقش موثرتری در رشد اقتصادی ایفا می کند اما باید اذعان گردد که بقاء این بخش منوط به ایجاد محیط امن و باثبات اقتصادی و سرمایه گذاری های زیر بنایی دولت می باشد. همچنین نیروهای آموزش دیده، آزادی سیاسی و فضای باز فعالیت های اقتصادی ( دنباله روی از اقتصاد بازار آزاد ) می تواند شرایط مساعدتری برای رشد بخش خصوصی فراهم آورد.

مقدمه
سرمایه گذاری یکی از اجزای مهم اقتصادی کلان می باشد که به عنوان یکی از عوامل مهم تابع تولید در اقتصاد هر کشوری مطرح می باشد. سرمایه گذاری در یک کشور را می توان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم نمود.
با توجه به کمبود منابع سرمایه گذاری در بیشتر کشورهای در حال توسعه، تخصیص بهینه این منابع محدود بین فعالیت هایی که حداکثر کارآمدی را داشته باشند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
رشد و پیشرفت هر جامعه ای به وجود زیر ساخت های فیزیکی برای تولید و توزیع کالاها و خدمات، بین عامه مردم و بنگاه ها بستگی دارد، به طوریکه قدرت اقتصادی ملی به توانایی و موجودی زیر ساخت آن بستگی دارد. و کیفیت و کارایی این زیر ساخت ها بر تداوم فعالیتهای تجاری و اقتصادی جامعه و کیفیت زندگی و سلامت اجتماعی موثر است.
( هادسن و همکاران، ۱۹۸۳، ص۳ )
البته، در صورتی که سرمایه گذاری به عهده گرفته شده توسط بخش خصوصی دارای کارآیی و بازدهی بیشتری نسبت به سرمایه گذاری بخش دولتی باشد می توان نتیجه گرفت که خصوصی سازی باعث رشد تولید می گردد.
ازبین جریانات مختلف سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی FDI نقش اثر گذارترین متغیر را بر رشد اقتصادی کشورها در صحنه اقتصادی بازی می کند.
FDI بهترین شکل تامین سرمایه های خارجی برای بسط اقتصاد است. همچنین روند حرکت FDI در مقایسه با سایر انواع سرمایه گذاری های خارجی بسیار باثبات است.

فهرست مطالب
چکیده ۲
مقدمه ۳
نقش تراکم سرمایه در فرایند رشد اقتصادی ۵
سرمایه گذاری و رشد اقتصادی در ایران ۶
مفهوم نسبت سرمایه به تولید ۸
مروری برمطالب مرتبط با تأثیر خصوصی سازی بر رشد اقتصادی: ۱۰
اثرات سرمایه گذاری بخش دولتی بر سرمایه گذاری بخش خصوصی ۱۶
اثرات خصوصی سازی بر رشد اقتصادی ایران ۱۸
ثمرات سرمایه گذاری بخش دولتی بر سرمایه گذاری بخش خصوصی ۲۱
جمع بندی و ملاحظات ۲۵
نتیجه گیری : ۲۸
توصیه های سیاستی ۳۰
فهرست منابع: ۳۲


قیمت فایل : 3500 تومان | تعداد صفحات : 33 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]