دانلود تحقیق و مقاله در مورد شمیم ولایت
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » تاریخ و ادبیات  »  تحقیق در مورد شمیم ولایت

تحقیق در مورد شمیم ولایت

دانلود تحقیق و مقاله در مورد شمیم ولایت

شمیم ولایت
نشریه هسته فرهنگی جوان شماره ۴- روستای بار
مدیر مسئول: روحانی مستقر در روستای بار- حسین بوژمهرانی
سردبیر: نجمه سادات رضوی
هیئت تحریریه: خدیجه سادات حسینی- محبوبه سادات حسینی- فاطمه سادات حسینی- زهره سادات حسینی
تایپ و تکثیر توسط:

سرآغاز سخن
امسال هم تابستان با زیبایی ها و طراوت همیشگی خودش فرا رسید و بار دیگر بحث اوقات فراغت و لزوم برنامه ریزی دقیق جهت استفاده بهینه از فرصت های خصوصاً نسل جوان را به اذهان متبادر نمود یکی از طرح های زیبا که قطعاً نقش مهمّی را در اجرای سیاست های طرح اوقات فراغت به دنبال دارد طرح هسته فرهنگی جوان است که امسال دوّمین سال حیات خود را طی می کند در محل استقرار اینجانب در روستای بار هم این طرح سال دوّم خود را گذراند سال گذشته نشریه خواهران با نام شمیم ولایت منتشر گردید امسال هم با همین نام عرضه می گردد امید آن که مورد قبول افتد لازم به توضیح است که در مجموع در هسته ۱۶ موضوع مورد بررسی و مداقه قرار گرفته که در متن نشریه به آن ها اشاره شده است تفاوت موضوعات امسال با سال گذشته با توجه به سال پیامبر اعظم امسال کلاس ها و موضوعات رنگ و بوی آن حضرت را یافت انشاءالله که در دنیا از الطاف آن حضرت و در قیامت از شفاعتش بهره مند باشیم.
و من الله التوفیق
بوژمهرانی
روحانی مستقر و مسئول هسته فرهنگی جوان روستای بار
با روستای بار بیشتر آشنا شویم
روستای بار از توابع شهرستان و در فاصله حدود ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان نیشابور در میان درّه ای سرسبز و در یک منطقه کوهستانی واقع شده است وجه تسمیه بار را متعدد نقل می کنند ولی مشهور در بین مردم این است که بار در اصل بارانداز بوده است و سر راه زائران امام رضا (ع) به مشهد مقدّس بوده است با توجه به این که مکان خوش آب و هوایی بوده است مسافران در این مکان اتراق می نموده اند و لذا به بار انداز مشهور بوده است و به مرور زمان کلمه انداز از آخر آن حذف و بار استعمال شده است.
بافت مردمی
جمعیت روستای بار طبق آخرین سرشماری ها حدود ۶۰۰۰ هزار نفر است البته این روستا هم از مهاجرت مصون نمانده است و اگر مهاجران را هم به حساب آوریم شاید از عدد ۱۲۰۰۰ هزار نفر هم بگذرد از مجموع جمعیت این روستا حدود آن را سادات حسینی و رضوی تشکیل می دهند مردم دارای تعصبات خاص مذهبی هستند و نگاهی به فعّالیّت های اجتماعی آنان در طول تاریخ گذشته نسبتاً درخشانی را نشان می دهد.
مساجد و تکایا
روستای بار هم اکنون دارای هفت مسجد، یک حسینیه و یک تکیه است نام مساجد آن به ترتیب اهمیّت عبارتند از:
۱- مسجد جامع ۲- مسجد امام حسین دهنور ۳- مسجد حضرت موسی بن جعفر ۴- مسجد امام رضا ۵- مسجد امیرالمؤمنین ۶- مسجد قلعه نو ۷- و یک مسجد کوچک که در حال تخریب است و از قدیمی ترین مساجد بار به حساب می آید.
با توجه به وجود جمعیّت که از سادات است وجود امام زاده ها در این روستا دور از انتظار نیست در این روستا تعداد سه امام زاده وجود دارد که یکی در کنار گلزار شهدای روستای بار- دیگری در مرکز روستا و کنار مسجد حضرت امام رضا (ع) و سوّمی در ۸ کیلومتری شمال روستا در منتهی الیه یک درّه واقع شده است.
مدارس: قبل از انقلاب مثل بسیاری از روستاها دانش آموزان از فضای آموزشی محروم بودند در روستای بار هم فقط یک مدرسه که آن هم به همّت مردم ساخته شده بود مدرسه دیگری وجود نداشت ولی هم اکنون روستای بار دارای ۴ مدرسه ابتدایی، ۲ مدرسه راهنمایی و ۲ دبیرستان است و بیش از ۱۵۰۰ نفر دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل می باشند.
شغل مردم: شغل اکثریت مردم باغداری و دامداری است حدود ۴۰۰ هکتار مجموع باغ های هلو و سیب و آلو و… محل درآمد مردم است. آبیاری باغ ها از طریق رودخانه که از منتهی الیه روستا و از دل کوهها سرچشمه می گیرد تأمین می شود. دامداری یکی دیگر از شغل های روستای بار است. دامداران روستاها در فصل زمستان گوسفندهای خود را به مناطق گرمسیر در شهرستان کاشمر می برند و در تابستان در کوههای روستای بار به چرای گوسفندهای خود مشغول اند.
جاذبه های گردشگری: با توجه به سرسبز بودن این روستا و واقع شدن در دل کوهستان در تابستان عده زیادی از مردم از راههای دور و نزدیک جهت تفریح به آبشار روستای بار تشریف می آورند.
مبارزات قبل از انقلاب و همراهی با انقلاب: یکی از افتخارات مردم بار همراهی با مردم ایران در مبارزات علیه رژیم ستم شاهی است حضور مردم و راهپیمایی های قبل از انقلاب در شهرستان نیشابور و رعب و وحشتی که این مردم در دل مخالفین انداختند مثال زدنی بوده است به طوری که هم اکنون هم خاطره کلاه سبزهای بار (کنایه از سادات بار که در جریانات حضور داشتند) در اذهان پاک نشده است کلاه سبزهایی که بسیاری از منافقین را در جایشان نشاندند بعد از انقلاب هم همگام با ملت ایران حضور در جبهه های حق علیه باطل و تقدیم دهها جانباز و ۵۳ شهید گوشه ای از تلاشهای این مردم جهت برقراری حکومت اسلامی بود.
با توجه به ارتباطی که جمعی از مردم این روستا قبل از انقلاب در مشهد مقدّس با مقام معظم رهبری داشتند و سفر معظم له در سال ۶۵ در ایام ریاست جمهوری خود به این روستا نام نشریه را سال قبل شمیم ولایت نهادیم و امسال هم بر همین نام باقی مانده ایم امید آن که مسئولین با خدمت به این مردم دین خود را به اسلام و انقلاب و این مردم فداکار ثابت نمایند.
عجایب واقعی
مورچه های آدم خوار
بیمارانی که در آسایشگاه های جنوب شرقی آمریکا استراحت می کنند از مورچه هایی معروف به «آتشی غارتگر» به وحشت افتاده اند. گروهی از محقّقان دانشگاه می سی سی پی، دو حمله به بیماران سالخورده را که در یک مورد منجر به مرگ شده بود گزارش داده اند.
مورچه ها به صورت گروهی از پایه های تخت بالا رفته و تمام بدن قربانیان خود را پوشانده بودند. گازِ این مورچه ها واکنشی حساسیت زا (آلرژیک) در بدن ایجاد می کند که می تواند منجر به مرگ شود. مورچه های آتشی ۶۰ سال پیش از آمریکای جنوبی وارد ایالات متحده شدند و از آن زمان تاکنون در ایالت های شرقی گشترده شده اند. رئیس گروه محققان می گویند: «متأسفانه گاهی اوقات انسان ها غذای حیوانات می شوند.»
مادری با ۶۹ فرزند
بیشترین تعداد فرزندی که از یک مادر متولد شده ۶۹ فرزند است.
این مادر، همسر اول فئودورواسیلی یف، روستاییِ اهل «شویا» در ۱۷ کیلومتری مسکو می باشد که طی ۲۷ زایمان ۱۶ جفت دوقلو، ۷ سه قلو، و ۴ چهارقلو به دنیا آورده است. نام این مادر نیز در کتاب رکوردها ثبت شده است. (کیهان علمی، ش ۸، ص ۴۶)
نکته ای چند
هر که با پاکدلان صبح و مسائی دارد
دلش از پرتو اسرار صفایی دارد
زهد با نیت پاک است نه با جامه ی پاک
ای بس آلوده که پاکیزه ردایی دارد.
شمع خندید به هر بزم، از آن معنی سوخت
خنده بیچاره ندانست که جایی دارد
سوی بتخانه مرو، پند برهمن مشنو
بت پرستی مکن، این ملک خدایی دارد
هیزم سوخته شمع ره و منزل نشود
باید افروخت چراغی که ضیایی دارد
گرگ، نزدیک چراگاه و شبان، رفته به خواب
بره دور از رمه و عزم چرایی دارد
مور هرگز به در قصر سلیمان نرود
آخر این در گرانمایه بهایی دارد
فرخ آن شاخک نورسته که در باغ وجود
وقت رستن، هوس نشو و نمایی دارد
صدف باطل نکند عمر گرامی، پروین
آن که چون پیر خرد راهنمایی دارد.
پروین اعتصامی
باسمه تعالی
بررسی اجمالی موضوعات مطرح شده در هسته فرهنگی جوان- شماره ۴- (خواهران)
طرح هسته فرهنگی جوان امسال همچون سال گذشته با بررسی ۱۶ موضوع در چهار دسته اصلی به کار خود ادامه داد موضوعات بررسی شده در پایان هر جلسه در فرم مخصوص پایان جلسه خلاصه آن درج می گردید. طریقه برگزاری کلاس به این طریق بود که موضوع جلسه آینده در این جلسه گفته می شد و در صورت لزوم کتاب معرّفی می گردید. شرکت کنندگان و اعضای هسته ها پس از تحقیق در این زمینه در کلاس حاضر و جلسه به صورت کارگاهی برگزار می گردید در ادامه به برخی از مقالات که در کلاس ها قرائت گردید اشاره می شود.
دسته اوّل
موضوعات مرتبط با پیامبر اعظم شامل ۱- پیامبر اسوه ای حسنه ۲- پیامبر الگوی حسن خُلق ۳- پیامبر اکرم الگوی ادب ۴- پیامبر اعظم الگوی مزاح و شوخی ۵- پیامبر اعظم و نیکی به کودکان مطالبی را که در ادامه ملاحظه می فرمائید برگرفته از کتاب سنن النبی علامه طباطبائی است که خانم سکینه سادات رضوی آن را گرد آوری نموده است.
بسم الله الرَّحمن الرَّحیم
بشر در زندگی خود همواره به یک سلسله آداب و رسوم پایبند بوده و شیوه ای را برای خویش برگزیده و زندگی خود را بر اساس همین آداب و رسوم ادامه می دهد خواه آن ها را خود اختراع کرده و یا از دیگران اقتباس نموده باشد. اما از آن رو که انسان آفریده خداست بی تردید بهترین برنامه برای کمال جسم و روح او برنامه ای است که از سوی خداوند تنظیم یافته باشد و این برنامه در آداب و رسوم پیامبران بزرگ خدا و اوصیای گرامی ایشان متجلی است، و کامل ترین آن ها همان راه و روش پیامبر اسلام (ص) است، چنانکه در سوره مبارکه احزاب، «آیه ۲۱» راه و روش آن حضرت، بهترین الگو و سرمشق زندگی برای هرکس که به خدا و روز قیامت ایمان دارد، معرفی گردیده است. از این رو، هر مسلمانی شائق است که از رفتار پیامبر خویش آگاه باشد.
مشخصات ظاهری آن حضرت
رسول خدا (ص) بسیار بزرگ و گران قدر بود در دیدگان، عظیم و موقّر می نمود، و در دل ها عزیز و گرامی بود. چهره مبارکش مانند ماه شب چهارده می تابید و درخشان و نورانی بود. رنگ چهره اش سفید مایل به سرخی بود. نه از لاغری در دیده ما حقیر می نمود، و نه از فربهی انگشت نما بود، چهره ای سپید و نورانی، دیدگانی درشت و سیاه، ابروانی باریک و کمانی، جمجمه ای بزرگ و قامتی معتدل و میانه داشت. پیشانی مبارکش بلند و بینی اش باریک و کشیده بود. در سفیدی چشمانش اندکی سرخی دیده می شد. ابروانی پیوسته و گونه هایی صاف و هموار داشت. مچ هایش درشت، ساق های دستش بلند بود. مفصل شانه ها بزرگ و خود شانه ها پهن بود. این قسمت کوتاهی از مشخصات ظاهری آن حضرت است و حال به برخی از آداب و سنن آن حضرت می پردازیم.
آداب و سنن آن حضرت در اعتکاف
امام صادق (ع) می فرماید: رسول خدا (ص) در ماه رمضان در دهه اول در مسجد اعتکاف کرده و سال دوم در دهه دوم و در سال سوم در دهه آخر اعتکاف نمود، ولی پس از آن همیشه در دهه آخر ماه مبارک رمضان اعتکاف می نمود.
امام صادق فرمود: رسول خدا چون دهه آخر ماه رمضان می شد در مسجد اعتکاف می گرد، برایش خیمه ای مویین می زدند و حضرت کمر همّت برای عبادت می بست و بستر خوابش را برمی چید.
آداب و رسوم آن حضرت در صدقه دادن
در وصیت رسول خدا (ص) به علی (ع) آمده است:
آن که در نماز و روزه و صدقه از سنت من پیروی کنی … و اما راجع به صدقه، به قدری در آن کوشا باشی که گمان کنی در صرف مال برای صدقه اسراف کرده ای.
امام صادق (ع) فرمود: رسول خدا (ص) هیچ گاه مسائلی را از خود نداند، اگر چیزی داشت به او می داد، و اگر نداشت می فرمود: خدا برساند. امام صادق (ع) فرمود: ما اهل بیت آن چه در راه خدا داده ایم پس نمی گیریم.
رسول خدا (ص) فرمود: من چند چیز را ترک نمی کنم. سوار شدن بر الاغ پالان دار، با بردگان روی حصیر غذا خوردن، و با دست خود به سائل کمک کردن.
حسن بن علی بن فضّال گوید:
از حضرت رضا (ع) پرسیدم: چرا وقتی امیر المؤمنین (ع) به خلافت رسید فدک را به بنی فاطمه (ص) برنگردانید؟! فرمود: زیرا ماخاندانی هستیم که فقط خداوند حقوق غصب شده ما را از ستمگران می گیرد ما سرپرست مؤمنان هستیم، به نفع آن حکم کرده، حقوقشان را از ستمگران گرفته و به آنان باز می گردانیم اما برای باز گرفتن حقوق خود اقدام نمی کنیم.

فهرست مطالب
عنوان صفحه
سرآغاز سخن
با روستای بار بیشتر آشنا شویم
عجایب واقعی
بررسی اجمالی موضوعات مطرح شده در هسته فرهنگی جوان
دسته اوّل: موضوعات مرتبط با پیامبر اعظم
دسته دوّم: موضوعات مرتبط با کلیات مسائل دینی (عقاید احکام اخلاق)
دسته سوّم: موضوعات مرتبط با مسائل جوانان
دسته چهارم: موضوعات مرتبط با حکومت اسلامی
نکته های خواندنی
مصاحبه با آقای سید علی حسنی پیرامون مبارزات قبل از انقلاب در روستای بار
سفرنامه اردو


قیمت فایل : 3000 تومان | تعداد صفحات : 29 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]