صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » جغرافیا  »  اطلاعات کامل منطقه ۲۰ تهران

اطلاعات کامل منطقه ۲۰ تهران

دانلود تحقیق و مقالات رشته جغرافیا با عنوان اطلاعات کامل منطقه ۲۰ تهران در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۲۱ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

اطلاعات کامل منطقه 20 تهران

ویژگی های منطقه ۲۰ تهران
منطقه ۲۰ (شهرری ) جنوبی ترین منطقه شهری شهرداری تهران با ۳۷۸۴۴۵ نفر جمعیت و وسعت ۲۳ کیلومتر مربع داخل محدوده شهری و ۱۵۳ کیلومترمربع حریم بوده همچنین این منطقه دارای پنج ناحیه داخل محدوده و دو ناحیه خارج محدوده و ۲۲ محله می باشد .
سابقه و قدمت ۶۰۰۰ ساله شهرری و وجود اماکن و عناصر با ارزش تاریخی و همچنین جذب زوار حرم حضرت عبدالعظیم (ع) ویژگیهای بسیار بارز و خاص تاریخی ـ مذهبی به این منطقه بخشیده و آن را نسبت به سایر مناطق تهران ، مجزا و متفاوت ساخته است . جداافتادگی کالبدی منطقه از تهران که تا سالیان اخیر نیز ادامه داشته است از خصایص بارز این منطقه به شمار می رود . علاوه بر ویژگیهای منحصر به فرد فوق جایگاه این منطقه در نظر فضای شهری نیز بسیار شاخص است و به عنوان عنصر اصلی و انسجام بخش فضای شهری تهران بشمار می آید ، علاوه بر خصلتهای بارز تاریخی و مذهبی و فرهنگی مذکور می توان به وجود چشم اندازهای باز به واسطه همجواری با کوه بی بی شهربانو و حریم جنوبی شهر تهران نیز اشاره نمود که پتانسیل مناسب و مطلوبی را جهت توسعه آینده منطقه به همراه دارد . دسترسی مناسب با توجه به عبور کمربندی تهران (آزادگان ) از شمال منطقه و نیز وجود ایستگاه های فعال مترو و امکان ارتباط سریع با مرکز تهران و سایر نقاط اصلی آن نیز از ویژگیهای مطلوب منطقه به شمار می رود . در عین حال وجود زمین و مسکن ارزان قیمت ، و وجود سطوح قابل توجه کاربریهای صنعتی و انبارداری و ضرورت تبدیل آنها به صنایع تولیدی و پارک جهت جذب شاغلین و همچنین وجود سطوح قابل توجه اراضی مزروعی و فضای سبز به خصوص در حاشیه منطقه و وجود فرصت توسعه اشتغال از مهمترین ویژگیهای منطقه بشمار می رود .

مقدمه
در دامن جنوبی رشته کوه توچال جلگه ای پهناور است که از دیر باز مسکون و معمور بوده است آبادیهای بزرگ و قدیمی، این پهنه ری باستان است که از چند قرن گذشته عظمت و خود را بتدریج از دست داده است و بدین عهد تهران وارث شهرت و اعتبار آن گردیده است. تاریخ مسکونی شدن این جلگه و بنای ری تا زمان مهاجرت اقوام آریایی بالا می رود . پیدا شدن سفالهای ساده و الوان و ظروف قدیمی در ری و نواحی آن قدمت آبادیهای آنجا را ثابت می کند. حدود سال ۱۳۱۳ خورشیدی در حفاری علمی که در جنوب کوه چشمه علی در شمال بقعه ابن بابویه در پهنه شهر ری بعمل آوردند، ظروف سفالین نقش دار و سفالهای منقش و بسیار جالب از حدود شش هزار تا چهار هزار قبل کشف شد و معلوم شد که در آن پهنه مردمی متمدن می زیسته اند و این آثار بدیشان تعلق دارد

فهرست مطالب
ویژگی های منطقه ۲۰ تهران ۲
مقدمه ۳
ری باستان ۴
جغرافیای ری ۴
ذکر ری در کتب دینی ۵
نام های ری ۶
آب و هوای ری ۶
مهمّترین نهرها و کاریزها بدین شرح بوده است ۷
تقسیمات شهر ری ۷
محله ها ۸
کوچه ها و خیابانها ۸
بازارها ۸
دروازه ها ۸
مساجد و مصلّی ۹
خانه های ری ۹
فرهنگ ، مدارس و کتابخانه ها ۱۰
مدارس ری ۱۰
کتابخانه های ری ۱۱
مذهب مردم ری کهن ۱۱
سالن های ورزشی نواحی به تفکیک محلات ۱۲
بیمارستانها و مراکز درمانی ۱۳
حمل و نقل ریلی ۱۴
بوستان ها و پارک ۱۵
بازارهای محلی ۲۰
منبع ۲۱


تعداد صفحات : 21 | فرمت فایل : WORD

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]