آمار و جمعیت مسلمانان جهان و مسیحیت و ادیان بزرگ دیگر
صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » دانلود رایگان  »  آمار و جمعیت مسلمانان جهان و مسیحیت و ادیان بزرگ دیگر

آمار و جمعیت مسلمانان جهان و مسیحیت و ادیان بزرگ دیگر


آمار و جمعیت مسلمانان جهان و مسیحیت و ادیان بزرگ دیگر

یک مرکز مطالعات و پژوهش در آمریکا پس از آمارگیری از ۲۵۰۰ نفر در ۲۳۰ کشور جهان درباره پیروان ادیان مختلف اعلام کرده است شمار بی دینان به یک میلیارد نفر رسیده است.

این مرکز که با ” بیو فوروم ” نام دارد و درباره ادیان و اعتقادات مردم جهان تحقیق می کند ، در گزارش خود آورده است که از لحاظ شمار پیروان مسیحیت با ۳۱٫۵ درصد پیرو ، در میان مردم جهان در رتبه اول و اسلام با ۲۳ در صد پیرو ، در رتبه دوم قرار دارند.

برپایه این گزارش. دین مسیحیت ۲٫۲ میلیارد نفر و اسلام ۱٫۶ میلیارد نفر پیرو دارند. و پس از این دو بی دینان با یک میلیارد نفر بیشترین جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

بر اساس این آمار ، جنوب شرق آسیا (چین و …) با ۸۵۸ میلیون ملحد. بیشترین شمار ملحدان (بی دینان) را در خود جای داده است. کمترین شمار ملحدان در خاورمیانه هستند که شمار آن ها از یک میلیون و صدهزار نفر تجاوز نمی کند.

به گفته این مرکز ، کشور چین که در حدود ۶۲٫۲ در صد از “بی دینان” در آن ساکن هستند، به عنوان مرکز ملحدان جهان شمرده می شود.

بر پایه همین آمار ، شمار پیروان آیین هندو نزدیک به یک میلیارد ، بودا ۵۰۰ میلیون نفر ، و دین یهود بیش ۱۴ میلیون نفر گزارش شده است.

این گزارش می افزاید که دین اسلام بیش از دیگر ادیان در حال گسترش در جهان است.

منبع: العربیه فارسی
یک چهارم جمعیت جهان مسلمان است’ ۱۶ مهر ۱۳۸۸

بر اساس برآورد یک موسسه تحقیقاتی آمریکایی شمار مسلمانان جهان ۱٫۵۷ میلیارد نفر است که به گفته این موسسه، ۶۰ درصد آنها ساکن آسیا هستند.

این گزارش توسط مجمع دین و زندگی عمومی پیو (Pew) تهیه شده است و تهیه آن با جمع آوری اطلاعات از ۲۳۲ کشور و منطقه، سه سال طول کشید.

گزارش موسسه پیو نشان می دهد یک پنجم مسلمانان جهان در خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی می کنند.

همچنین بر اساس این گزارش شمار مسلمانان آلمان بیشتر از لبنان است و در روسیه مسلمانان بیشتری از مجموع مسلمانان لیبی و اردن زندگی می کنند.

پژوهشگران برای تهیه این گزارش ۱۵۰۰ منبع، از جمله گزارش های سرشماری، مطالعات جمعیت شناسی و برآورد های عمومی جمعیتی را مورد استناد قرار دادند.

برایان گریم، پژوهشگر ارشد موسسه پیو به شبکه CNN گفت رقم اعلام شده برای خود گروه تحقیقات هم شگفت آور بوده است و آن را “بیش از آنچه انتظار می رفت” توصیف کرد.

بر اساس این گزارش که در روز چهارشنبه هفتم اکتبر منتشر شد اتیوپی تقریبا هم اندازه افغانستان مسلمان دارد.

آمانی جمال، استادیار علوم سیاسی در دانشگاه پرینستون به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:”این گزارش فرضیه ای را که می گوید مسلمانان عرب هستند و اعراب مسلمان، رد کرد.”

از مجموع شمار مسلمانان جهان رقمی بین ۱۰ تا ۱۳ درصد شیعه، و ۸۷ تا ۹۰ درصد سنی برآورد شده اند، که اکثر شیعیان در ایران، هند، پاکستان، و عراق زندگی می کنند.

۳۸ میلیون مسلمان که حدود دو درصد جمعیت مسلمانان جهان و پنج درصد جمعیت قاره اروپا را تشکیل می دهد، در این قاره زندگی می کنند و بیش از نیمی از ۴٫۶ میلیون مسلمان قاره آمریکا ساکن ایالات متحده آمریکا هستند (۰٫۸ درصد جمعیت آمریکا).

مجمع پیو اعلام کرده است که نتایج این گزارش بنیان پژوهش آتی این موسسه را تشکیل خواهد داد که نحوه رشد جمعیت مسلمانان در نقاط مختلف جهان را بررسی می کند و اینکه در آینده جوامع مسلمان در چه وضعیتی قرار خواهند داشت.

این موسسه قصد دارد تحقیقات مشابهی را درباره دیگر ادیان جهان نیز انجام دهد.

بر اساس تحقیق گروه Adherents که یک گروه پژوهش آماری اینترنتی درباره مسیحیت و دیگر ادیان جهان است، در حال حاضر حدود ۲٫۱ میلیارد نفر از جمعیت جهان را مسیحیان، ۹۰۰ میلیون نفر را هندو ها و ۱۴ میلیون نفر را یهودیان تشکیل می دهند.